Hei Pohjois-Savossa asuvat!
Keskustelu susista on usein hankalaa, koska aihe herättää tunteita. Suomi24 järjestää yhdessä SusiLIFE-hankkeen kanssa kaikille avoimen Erätauko-keskustelun susireviirillä asumisesta – siihen liittyvistä tunteista, kokemuksista ja käytännön työkaluista pärjätä suden kanssa.
Keskustelu on osa Ylen ja Erätauko-säätiön Hyvin sanottu -hanketta, joka pyrkii saamaan eri lähtökohdista tulevia ihmisiä käymään keskenään tasavertaista keskustelua. Keskustelussa on mukana keskustelun ohjaaja SusiLIFE-hankkeesta, ja paikalla on myös laaja joukko asiantuntijoita Luonnonvarakeskuksesta, Suomen riistakeskuksesta, maa- ja metsätalousministeriöstä, Itä-Suomen poliisilaitoksesta ja Metsähallituksen Eräpalveluista vastaamassa keskustelijoiden sutta koskeviin kysymyksiin. Luvassa siis harvinaisen hieno tilaisuus kerääntyä yhteen, kysyä tietoa ja neuvoja ja jakaa omia kokemuksia elämästä susireviirillä.
Tervetuloa keskustelemaan tänne:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17199395/eratauko-24-11-2021-elamaa-susien-naapurina
Ketju jää toki luettavaksi myös keskustelun jälkeen.
Tervetuloa puhumaan susista Erätauko-keskusteluun ke 24.11. klo 16-19!

20
6244
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä tässä asiassa muuttuu puhumalla? Yhä edelleen jotkut henkilöt tuntuvat olevan sitä mieltä ettei sutta saisi metsästää ollenkaan vaikka se on ainoa tapa pitää susi arkana, vahingot kurissa ja susikanta silti elinvoimaisena (koska metsästys pidetään sen suuruisena ettei se vaaranna susikantaa). Jos sama susi sattuu tulemaan valittajan asuinseudulle, sitten se taas pitää poistaa viranomaistoimenpiteenä. Ei ole tasapuolista ei.
- Anonyymi
Susi tulee pihapiireihin ja syö lampaita sekä koiria koska metsästäjät ovat ampuneet lähes loppuun metsien riistan.
Nytkin kun metso-ja teerikanta näyttää elpymisen merkkejä niin heti ollaan hyväksymässä metsäkanalintujen talvinetsästys! Todella tyhmää.
Ihminen ei enää tarvitse metsäkanalintuja nälkäänsä. Metsästys on pelkkä harrastus ja hupi ja siksi normaali syysmetsästyskausi riittää ja antaa kanalintujen kannan kasvaa niin saa susikin ruokaa muualta kuin pihapiireistä.
Hirviäkään ei juuri nykyään enää näe. Yli 10 vuotta sitten hirviä näki usein kun liikkui metsissä, nykyään liikun yhtä paljon tai jopa enemmän metsissä eikä hirviä näy.
- Anonyymi
Sinne vaan susipelkurit juttelemaan.
- Anonyymi
Sudet siirtoistutettiin Savoon laittomasti ja salaa. Onneksi nyt ovat jo osanneet Helsinkiin ja viherpiipertäjien kotienkin luo ,siellä turvassahan oli hyvä susia suosia. Näin,kun Iisalmessa Niemisen tien suulla kaksi sutta laskettiin pakettiautosta maahan. Omin silmin.
- Anonyymi
Liekö tuhansien aiheiden tyyppi ollut jankkaamassa tuolla että ei varmaan puhuta aiheen vierestä eikä aiheeseen liittyen mistään muusta kuin aiheeseen liittymättömyydestä!
- Anonyymi
Ei oo näkyny susia kommilassa ,varkauden kaupunginosa,mutta huumeluikeroita on näkyny.EP Kommilasta.
- Anonyymi
Sudet siirtoistutetiin Ylä-Savoon. Iisalmen Niemisillä näin ,kun tienhaarassa pakettiautosta laskettiin kaksi sutta tielle . Myös vieruskaveri näki saman tietysti . Pois rotaleet joutaisivat. Sinne Kehä 3 eteläpuolelle ainakin siirtää -siellähän niitä katselijoita ja luonnonsuojelijoitakin on.
- Anonyymi
Juopon unia
- Anonyymi
Tarkkanäköiset näkevät kuinka ampujan tanko on uljas, kuinka hienosti hoidettu prosessio, kuinka savu tulee sen suusta. Tällaiset viihtymiseen liittyvät hankkeet tukevat kotia, uskontoa ja isää ihan kuin laulussa sanotaan, mato matkamiehen maan lopussa kiitos seisomaan saa.
- Anonyymi
s
Susilampaan vaatteissa? - Anonyymi
Onneksi tehtiin avioehto olemassa. Mikään minua ole maassa omaisuus ei siirry puolisolleni.
- Anonyymi
Sudet ovat päättäneet vähentää ihmiseläinlajin määrää lajinhoidollisista syistä. Mietipä tuota.
- Anonyymi
Kuinka monta ihmistä susi on tappanut tänä vuonna, tai sanotaanko kymmenessä vuodessa
- Anonyymi
Hukkaan heitettyä aikaa koko susihommat, varsinkin kun tapahtuma kärsinyt (nestehukasta?) jo vuosia sitten
- Anonyymi
1973 nousin monena aamuna klo 8 Makkosen linja autoon maitolaiturin vierestä tiellä jolkultteli iso koiran näköinen vaaleanharmaa muiluileva eläin.en tiennyt että se oli susi .mutta kun se alkoi lähestyä pakenin maitolaiturin ja laitoin oven säppiin .tuo ilme eläimessä ei silloin herättänyt lapsen luottamusta saatika kun kuulin myöhemmin supinaa suden jäljistä.
- Anonyymi
Sutta ei saa pelotella pihapiiristä vaan sen on annettava kesyyntyä ihmiseen.
Tässä on tulos. Siirrytään kansalais_tottelemattomuudesta tekoihin kuten
Lapinlahdella on käynyt. Vertaa Elokapina ! - Anonyymi
Mistäs sen paremmat rukkaset tulee kuin pystykorvan turkista ja vielä useammat parit koko perheelle! Mikä sen parempaa kuin koiravarrasta Taimaalaiseen tapaan, vuorokaudeksi sipuli, paprika ja pippuri sekä suola marinaadiin 12-24h ja sitruunan kanssa on herkullista.
Toisaalta olisi ollut hyvä riiputtaa vaikka viikon ulkoilmassa kuten jäniksille on tapana tehdä ja ilmakin olisi ollut sopivan viileää eikä kärpäsiä lihaa pilaamassa. Vielä vanha koirakin joten olisihan siitä kohta muuten olisi ollutkin aika tehdä hanskoja tai tv istuimen eteen jalkojen lämmitin.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213528
- 871774
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa831201Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1561152- 511018
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.52977Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe180926- 61902
- 42866
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis139795