Yritin hankkia Fenniasta sairauskuluvakuutusta ja heille tarvitsi lähettää selvitys viimeisen viiden vuoden aikaisista diagnooseista. Eivät halunneet ottaa vakuutukseen mitään mitä olin ilmoittanut tutkituttaneeni viimeisen viiden vuoden aikana. Esimerkki: kävin glaukoomatutkimuksessa koska silmänpaineet olivat koholla. Glaugoomaa tai mitään siihen viittaavaa ei ollut. Tutkimuksissa selvisi että sarveiskalvo on normaalia paksumpi ja siksi aiheuttaa silmänpainemittarille virheellisen tuloksen, vrt. paksu iho sormissa estää ottamasta ihopistonäytettä sormenpäästä.
Ilmeisesti vakuutuksia hyväksyvä lääkäri ei ollut lukenut diagnoosia lainkaan vaan ainoastaan katsonut että olen ollut tutkimuksissa ja tämä riitti hänelle hylkäyksen syyksi.
Olen aina ajatellut että ihmisten puheet vakuutustarkastajien/yhtiön lääkärien mielivaltaisuudesta ovat yksittäistapauksia, mutta kyllä mielipiteeni nyt muuttui.
Antaa osviitta siitä millaista taistelua tämän vakuutusyhtiön lääkäreiden kanssa tulee tapaturman tapahtuessa. Taidanpa vaihtaa vakuutusyhtiötä varmuuden vuoksi, jottei tarvitse tulevaisuudessa kuluttaa energiaa heidän kanssaan.
Sairauskuluvakuutuksen mielivaltaiset myöntämisperusteet
Anonyymi
1
113
Vastaukset
- Anonyymi
Käytettyyn ihmiseen ei enää saa järkevästi uutta sairausvakuutusta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1034250
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.793493Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,763108SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.822566Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52376Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2112192Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302101- 41890
- 95878
- 52796