Tänään on raportoitu 39 uutta koronakuolemaa

Anonyymi

Eniten säälittää kun hyvältä ystävältä kuolivat molemman vanhemmat koronavirkusen aihetuttamaan tautiin. Populistinen roketevastaisuus tulee joka tapauksessa loppumaan lähiaikoina.

7

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Ei se ihan noinkaan mene. Ensinnäkin jos asuu kunnassa, jossa aikuisväestöllä ei ole juurikaan kontakteja toisiinsa, tartunnan riski on pienempi kuin vaikkapa Helsingissä.

        Toiseksi noissa alhaisen rokotekattavuuden kunnissa on paljon alle 12-vuotiaita lapsia, joista vain harvat kuolevat koronaan. Lapissa ja Itä-Suomessa vanhusten osuus väestöstä on suuri, joten sillä alueella kuolemantapauksia voi tulla suhteellisen paljon, vaikka rokotekattavuus onkin hyvä. Esimerkkinä olkoon juuri 98-vuotiaana koronaan kuollut Jukka Uunila, jonka fiksuna miehenä on vaikea uskoa olleen rokottamaton.


    • Anonyymi

      Oletkos VARMA että kuolivat koronaan? Ettei vaan ollut joku muu tauti / sairaus, ja kuolema pantiin koronan syyksi? Näinkin tapahtuu, syytä en ymmärrä..

      • Anonyymi

        säälittävää totuuden kiistäisyritystä.


    • Et kai sinä luule, että rokottavuus suojaa?

      • Anonyymi

        Sinä luulet, että ei suojaa? Tosin pidäthän sinä Väyrystäkin valtiomiehenä ja viisaana...


    • Anonyymi

      Sanna hoitaa !

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1662
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      911
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      786
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      738
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      700
    Aihe