Olen hyvin tiedekeskeinen ja pragmaattinen ihminen. Työskentelen tekniikan alalla ja olen perustanut uskomukseni ja kokemukseni konkreettisten havaintojen pohjalle elämässä. Nyt kuitenkin on tapahtunut niin että näin kolmisen viikkoa sitten unen, jossa ystäväni lapsi menehtyi. En ole ollut tekemisissä tämän ystävän kanssa vuoteen, eikä hän ole myöskään somessa. Olin unen näkemisen jälkeen erittäin ahdistunut. Asia jäi sen aamuiseen keskusteluun kumppanini kanssa. Kunnes tänään luin lehdestä samaisen lapsen kuolinilmoituksen. Olen todella järkyttynyt, en tiedä mitä pitäisi ajatella tai asiaan suhtautua. Fyysinen reaktioni oli tänään erittäin voimakas pahoinvointi, lähestulkoon oksensin kun luin ilmoituksen. Olen pelästynyt asiasta.
Ensimmäinen enneuni - mitä tästä pitäisi ajatella
6
176
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä aloitus vasta pelästyttääkin !!!
- Anonyymi
Profetiat alue voisi olla parempi paikka.
https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/uskonnot-ja-uskomukset/profetiat
Horroskooppialueella on hörhöilymaine. - Anonyymi
> Ensimmäinen enneuni - mitä tästä pitäisi ajatella
Itse ajattelisin, joskus tapahtuu niin kuin unessa on nähnyt. Vaikka unet ei aina toteutuisi, ehkä niistä voisi ottaa jotain opiksi. - Anonyymi
Unimaailmassa kaikki vähän toisin. Näin keski-ikäisen naisen keskustelevan ison uroskarhun kanssa.
Karhu oli vähän uninen, mutta vastaili kuitenkin. Tavallista puhekieltä, suomea he vakavina puhuivat. Tuskin se mikään enneuni oli. Olit varmaan jostain kuullut tai lukenut tuosta kuolemasta jo aiemmin tuota sun unta, mutta et ollut tiedostanut sitä, vaan se oli jäänyt alitajuntaan, ja näit sitten unen siitä, jonka avulla tulit tietoiseksi siitä mitä alitajuntasi jo tiesi.
- Anonyymi
Jos kahden tapahtuman välillä intuitiivisesti ajatellen näyttää olevan yhteys, näin ei välttämättä kuitenkaan ole. Kaikilla ihmisillä on jonkinasteinen taipumus kuvitella syy-seuraussuhteita asioitten välille, myös rationaaliseen ajatteluun pyrkivillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt923746Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623283SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219