Kävin ortopedillä kipeiden jalkapohjien takia. Molemmat jalat kipeytyivät huonoissa kengissä. Odotin saavani ohjeita, miten hoidan jalkapohjia, mutta lekuri tutki refleksit, jalkojen pulssin ja kokeili jalkoja ääniraudalla. Kaikki muut asiat oli hyvin, mutta en tuntenut äänirautaa parissa kohdassa juuri ollenkaan. Nyt olen menossa ENMG tutkimukseen, jonne on kuukauden jono. Ortopedi epäili polyneuropatiaa. Viime päivinä jalkoja on puuduttanut myös nilkan alueelta ja tuntunut jonkinlaista keljua kipunointia, joka ei satu, mutta sen aistii. Minulla ei ole diabetesta, kaikki veriarvot ovat hyvät (munuaiset, maksa, B12 ym). En tupakoi, enkä käytä alkoholia juuri ollenkaan. Olen muutenkin hyväkuntoinen, enkä syö mitään lääkkeitä. Mitähän tässä nyt voi odottaa?
Polyneuropatian epäily
Anonyymi
3
135
Vastaukset
- Anonyymi
Jäi mainitsematta, että olen mies 63 v.
- Anonyymi
Odota nyt sitä ENMG-tutkimusta. Se voi selventää tilannetta.
Ne huonot kengät varmaan oletkin jo heittänyt jätteisiin. Hei.Minulla todettiin 9vuotta sitten ENMG -tutkimuksessa polyneuropatia. Jalkoja kipunoi ja ylävartalossa pistelyä , joka on hankalan tuntuista. Käveleminen sattuu jalkoihin , muttaa onnistuu. Lääkkeenä on Gabrion 300mg 1-3 tpl. päivässä. Olisi mukava saada vertaishenkilö , jotta voisi jakaa kokemuksia sairaudesta. Asun Jyväskylässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2174198Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692695Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932401- 472333
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua331572Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571310
- 761281
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186