Terve taas !
Olemme yhä Nauvon mökillämme, ja näillä näkymin ainakin lähelle itsenäisyyspäivää. Presidentin kutsusta kerroin, ja siihen tullut aivan oikein uusia käänteitä -joita kyllä hengessäni odotinkin, kun asia henkilöllä joka ei ole "tuuliviiri" eli, presidentti Niinistöllä. Ajatella; jos Niinistö ei olisi tasapainottomassa poliittista elämää, olisi noilla hurvattomilla yksin maan johto -mitä siitäkin tulisi?
-tämä on oma kantani, sulla voi olla erilainen näkemys !
Jos näitä tukien, että saisi maan asiatkin olla vähän rempallaan, kunhan soittoa, laulua ja viinaa riittää, mieluummin valtion varoista.
Juuri tulin ihan rannasta jossa pieni mökkisaunamme on, ja laittelin kylpykuntoon, johon vieraat saa ensin mennä -naisväki, sitten me "karjut".
Sinne neljä sopii hyvin kerralla. Kun mökkisaunassa ollaan, se ei niin niin varusteltu kuin kotosauna, edustaa tervettä vaatimattomuutta.
Nyt näyttelee sää tänne pakkasta huomisesta alkaen, vaikka eilinen tai toissapäiväinen antoi näille päiville jopa lähes 10 astetta lämmintä. Näin ne ilmanvirtaukset pian muuttuu. Tarkoittaa pakkanen, että täytyy huomennissa nostaa verkot ja katiska pois vedestä. Tämä mökkielämä on sellaista ettei tarvetta näytellä parempaa kuin on, kaikessa vaatimattomuudessaan. Olenkin sanonut ettemme tee mökkiämme omakotitalon kaltaiseksi, siitä silloin mökkielämä on poissa. Ja hyvin on täällä viihdytty, myös vieraamme, vaikka asuvat ulkomailla ainaisessa melussa, sanoneetkin, että kuin akkujamme lataamme täällä rauhassa ja suht`hiljaisuudessa.
Hyvää kylpy torstaita, jotka sellaista harjoittavat.
Teen uuden aloituksen, jossain alla toissapäiväinenkin
11
59
Vastaukset
Todella harmillista meidän palstalaisten näkökulmasta tuo Linnan juhlien peruuntuminen. Olisi nimittäin ollut jännittävää seurata, kuinka sinut esitellään televisiokatsojille. Juontajat nimittäin taustoittavat huolellisesti vieraat, ja nyt kun heillä olisi ollut normaalia enemmän esittelyaikaa yhtä vierasta kohden, olisivat ehkä kertoneet myös ansiostasi tällä palstalla. Sanavalmiina vieraana olisivat luultavasti poimineet sinut tanssien aikaan erikoishaastatteluunkin.
- Anonyymi
Myötähäpeää olisi kyllä saatu tuntea kun "majuri" olisi päästellyt pankkolängvitsiään. Tuskin hänen puhekielensä paljoakaan eroaa kirjoitusasustaan. LOL.
Siinä oltaisiin kuultu tarinaa jos jonkin näköistä anopin kalakukoista, australian matkoista ja kuntalaisille avoimista kuntoradoista. LOL. - Anonyymi
Heh heh! Sinä se oivallat totuuden. Kun on sana hallussasi osaat sillä hyvin sivaltaakin. Varmaan meni perille aloittajallekin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heh heh! Sinä se oivallat totuuden. Kun on sana hallussasi osaat sillä hyvin sivaltaakin. Varmaan meni perille aloittajallekin.
Pystyyn kuolleella aina seisoo. Siksi voi sivaltaa milloin tahansa. Lääkäritkään ei voi sille mitään, aina on heppi kovana. Oli ollut nudistirannallakin, kun nousi vedestä ja tappi oli suorona, nauroivat muut sille, siihen pystyyn kuollut " kutistuu se sullakin uidessa.
- Anonyymi
Ilmeisesti Ruotsin kielinen Yle olisi haastatellut, jota ette olisi ymmärtäneet.
Siinä sitten lisää itku raivareita. - Anonyymi
Sinähän aina voit mennä linnan juhliin mielikuvitusmatkalle Pankkolängvistmakuri
- Anonyymi
Pankkolängvitsi kirjoitti:
Miksen minä pääse kun majulikin pääsee.
No... et pääse kun se on miehille.
- Anonyymi
Olisihan se ollut näky, kun pankkolägvistmajuri olisi esiintynyt äidin tekemissä puukokokardissa ja majurin natsoissa
- Anonyymi
kokokardissa
nyt meni vaikeaksi
- Anonyymi
juupa se juu
vasureilla vaikeaa kun itsenäisyyspäivä
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16410639Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t897510Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067387Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37356Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227331Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427279Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136687Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296516Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515