Kuka itsensä ylentää, se alennetaan.
Kuka itsensä alentaa, se ylennetään.
Kirous on langetettu.
Ei kannata olla liian ylpeä.
16
699
Vastaukset
- Anonyymi
En nyt tiedä, mistä kenkä puristaa, tai mikä on vikana. Mutta noin ensin tulee mieleen, että jos joku ei vaikka tervehdi, tai sano mitään niin se ei välttämättä tarkoita sitä, että joku sillä tavalla itsensä ylentäisi, tai korottaisi itseään ylemmäksi. Syitä voi olla monia. Ujous, sosiaalisten tilanteiden pelko, omat huolet tms.
- Anonyymi
Minä itse ainakin ajattelen aina olevani kaikkia muita huonompi, alempana ja maan matonen, joka menisi mieluiten piiloon muilta ihmisiltä.
- Anonyymi
Kirouksia ei kannata koskaan langettaa kenellekään, eikä kenenkään ylle.
Se tietää itselle vain huonoa karmaa.
Monesta asiasta tässä elämässä suuttuu, vihastuu ja voi tuntea itsensä loukatuksi.
Tiedän kokemuksesta tämän(kin) asian. Olen monesti suuttunut, toivonut jopa pahaa vihamiehiksi katsomilleni ihmisille. Mutta kun ajattelen asioita enemmän, monelta eri kantilta, niin ymmärrän, että jokaisessa ihmisessä on hyvät puolensa, vikansa, puutteensa, heikkoutensa ja vahvuutensa. Ne ominaisuudet on vain nähtävä.
Monen ihmisen käytöksen ja persoonallisuuden takana on asioita, ja syitä, jotka vain itse asianosainen tietää.
Kun sen tiedostaa ja ymmärtää, ja itse osaa asennoitua ja käyttäytyä hyvin ja asiallisesti, eikä provosoidu, niin on fiksu, eli hyvin viisas ja älykäs ja vahva henkisesti.- Anonyymi
Kirous on jo langetettu, eikä poistu kenenkään kehoituksesta!
- Anonyymi
Aloituksesta tulee mieleen eräs uskonnon-/äidinkielen opettaja ala-asteelta 80-luvulta...
- Anonyymi
Kyllä on ihme porukkaa tässä kylässä.
- Anonyymi
Aloittajalle, kaikella ystävällisyydellä. En voi tietää, mitä on tapahtunut ja mistä ajatuksesi johtuvat.
Jeesus sanoi yhden asian silti aika viisaasti. Että, miten kannattaisi suhtautua ympärillä oleviin ihmisiin: " Rakastakaa vihamiehiänne ja rukoilkaa vainoajinne puolesta." Matteuksen 5 luvusta 43-48 löytyy myös muita hänen ajatuksiaan, ja hyvä jakso siitä, miten tulisi suhtautua vihamiehiksi katsomiaan kohtaan. Suosittelen lukemaan sen kyseisen osan Raamatusta Uudesta Testamentista. Ei siis tarvitse olla silti kuitenkaan mikään uskovainen, tai uskonnollinen lukeakseen joidenkin opettajien antamia vertauksia, tai käsityksiä.
Antamalla anteeksi niille, jotka tekevät väärin itseäsi kohtaan, tai koet kokeneesi vääryyttä, vapautuu itsekin vihasta. Ja on helpompi olla ja tulla onnellisemmaksi.- Anonyymi
Onpa outoo porukkaa täällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onpa outoo porukkaa täällä.
No on, etenkin tuo sinua aiemmin kirjoittanut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No on, etenkin tuo sinua aiemmin kirjoittanut.
Nettietiketti? Ja sen sääntöjen noudattaminen?
Mikä oli aihe?
Kirjoittakaa siitä, eikä tänne kirjoittavista.
Jos osaatte kirjoittaa. - Anonyymi
Etkö saanut nukutuksi? Kellonajasta päätellen?
Työnnä sinä itse se jokin, eli pääsi sinne ihan itse. Ja pidä se kanssa siellä.
- Anonyymi
Mihin katosi ihmisten keskustelutaito ja kyky selvittää asioita puhumalla? Keskustelkaa avoimesti ja asiallisesti kasvokkain ja keskenänne. Täällä keskustelupalstalla ja somessa eivät mitkään asiat ja epäselvyydet kuitenkaan selviä.
Somella ( sosiaalinen media, ihan oikeastiko) ei tee yhtään mitään.- Anonyymi
Kas kun Siilinjärvellä onkin tapana keskustella kasvokkain jonkun muun asioista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kas kun Siilinjärvellä onkin tapana keskustella kasvokkain jonkun muun asioista.
Sehän on selvä, omat ongelmat/asiat lakaistaan maton alle ja toisten ongelmista/asioita huudellaan pitkin kyliä.
Tätä tehdään joka paikkakunnalla, ei pelkästään täällä.
Mutta ihan hyvä aloitus on.
- Anonyymi
Karies on hangattu.
- Anonyymi
Oletteko ihan terveitä?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....418613Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3006490- 596402
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995867Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k455527Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524884Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2284234Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe44001- 1513736
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393282