Kiinteistö Oy

Anonyymi

Kiinteistö Oy: n suurin omistaja vuorasi omiin tiloihin ilmanpuhdistuslaitteita ilman hallituksen lupaa ja piilotti vuokra kuitit KOY: n kirjanpitoon. Kun me pienosakkaat huomasimme törkeän kirjanpito rikoksen, niin sanoimme irti ko olevan vuokrasopimuksen. Vuokra kuitteja oli kertynyt 140.000 € edestä. Tein tutkintailmoituksen poliisille. Tutkinnan päätös. Asiassa ei ole syytä epäillä rikosta, esitutkintaa ei toimiteta. Tutkinta päätetty. Suomi oikeusvaltio on tyhjä hokema ja täällä vallitsee ryssän meininki ja viranomaisten mielivalta.

8

786

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se, että rikosta ei ole tapahtunut, tarkoittaa vain sitä että rikosta ei ole tapahtunut. Yhtiön sisäiset riidat ovat yksityisiä riita-asioita, jotka eivät kuulu poliisille eikä syyttäjälle. Niiden osalta asiat ovat teidän omissa käsissänne. Jos ette osaa itse niitä hoitaa, lakimiehet kyllä neuvovat.

      Se on sitten toinen juttu, onko riita niin iso, että siihen kannattaa lakimiehiä mukaan ottaa.

      • Anonyymi

        KKO 2088:32 mukaan törkeän kirjanpito rikoksen riittää 20 000 euroa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        KKO 2088:32 mukaan törkeän kirjanpito rikoksen riittää 20 000 euroa.

        Mutta jos kyseessä ei ollut kirjanpitorikkos, vaan yhtiön sisäinen epäselvyys siitä, mitkä ovat yhtiön kuluja ja mitkä yhtiön osakkaan tai tilan muun haltijan kuluja?

        Onko yhtiössä selkeä vastuunjakotaulukko? Mikä taho huolehtii yhtiön talousasioista ja minkälaisilla valtuuksilla? Miten äänioikeudet jakautuvat yhtiössä ja hallituksessa - eli siis miten iso äänivalta isoimmalla osakkaalla on?


    • Anonyymi

      Vuokrasopimuksessa lukee. Asiakas, toimitusosoite, laskutusosoite ja yhteyshenkilöt.
      Ei meillä pienosakkailla olisi ollut valtuuksia irti sanoa ko oleva vuokrasopimusta, ellei ne olisi laittomasti tilattu ilman hallituksen lupaa ja vuokra kuitit piilotettu KOY:n kirjanpitoon.

      • Anonyymi

        Vuokrasopimuksen sisältö ei sinänsä ole asian ydin, vaan se miten kyseisen tyyppiset asiat pitäisi käsitellä Koy:ssa ja mitä asioiden hoidosta on yhtiössä sovittu.

        Mutta jos nyt katsotaan yksi pykälä kerrallaan sitä vuokrasopimusta:
        Onko "asiakas" eli sopimusosapuoli Kiinteistö Oy, osakas itse, osakkaan oma yhtiö vai joku neljäs taho?


    • Anonyymi

      Jos olisin vuokrannut ko laitteet omaan kiinteistöön. Ilman hallituksen lupaa rikoslain 30 luvun 9a pykälässä tuomio olisi 4 kuukautta vankeutta ja maksimi 4 vuotta vankeutta.
      Ei missään kiinteistö yhtiössä osakas voi omiin tiloihin tilata tai vuokrata ja laittaa Laskut KOY:n kirjanpitoon ilman hallituksen lupaa. Yhtiön osakkeenomistajia on kohdeltava tasapuolisesti.

    • Anonyymi

      Mutta kun kyseessä ei ole annetuilla tiedoilla kirjanpitorikos. Kirjanpitoon ei ole ”piiloteltu” mitään. Oy on maksanut tilojensa ylläpitoon hankituista laitteista vuokraa eli tähän asti kaikki ok. Ainoa ongelma on, että onko sopimuksen tekijällä riittänyt tähän valtuudet yksin. Eli teidän keskinäinen riita.

      Periaatteessa sama, jos tilaisit putkimiehen vaihtamaan vuotavan hanan ja valitsisit muiden mielestä väärän putkimiehen tai liian kalliin hanan. Ei se ole kirjanpitorikos. Sen jälkeen mietitään, että onko yhdenvertaisuusperiaatteella ylitetty perustaso ja jos on niin mietitään parannetaanko perustasoa tai velvoitetaanko sinut maksamaan hinnan erotus.

    • Anonyymi

      Kirjanpito rikos säädetään rikoslain 30 luvun 9§:ssä ja se kuuluu seuraavasti: 2) merkitsee kirjanpitoon vääriä ja harhaanjohtavia tietoja.
      Osakas oli tilannut turhaan ilmanpuhdistuslaitteet, kun olivat omatoimisesti säätänyt yö ja päivä väärinpäin.
      Ihan sama juttu, jos asuntoyhtiössä joku hankkisi ilmanlämpöpumpun omaan asuntoon ja ujuttaisi laskun taloyhtiön kirjanpitoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe