Ja sitten hieman toisenlainen näkemys kuvaajan ja mallin välisestä sopimisesta

Anonyymi

Vapaassa maassa saa tehdä kaikenlaisia sopimuksia. Miltä osin ne ovat laillisia on sitten toinen juttu. Voiko suullisella sopimuksella luopua omista oikeuksistaan? Voiko toinen osapuoli vaatia asioita joihin hänellä ei ole laillista oikeutta?

Eräällä kumppaninhakusivustolla on gategoria jossa voi hakea malleja sekä kuvaajia. Eikä siinäkään mitään pahaa ole mutta eräs ilmoitus kiinnitti huomioni. Tarkoituksena oli ilmeisestikin rahastaa tirkistelynhaluista kameranomistajaa joka pääsisi kuvaamaan alastonta naista. Ei siinäkään mitään moitittavaa ole. Ehdot vain olivat varsin mielenkiintoiset.

"Palkkaus 250e/h (2h minimi), kuvat omaan käyttöön tai levitykseen sen pohjalta mitä katson poistoon ja mitkä talteen. Kuitenkin vähintään 75 kuvaa saat itsellesi ja vähintään 25 kuvaa halutessasi myös levitykseen. Kaupallisen käytön kohdalla 25% provisio nettosummista itselleni, loput 75% kuvaajalle."

"Kuvausten lopuksi joko annat muistikortin mukaani jotta poimin parhaat talteen ja hankalat poissa, TAIKKA käymme kuvat läpi tietokokeella heti kuvausten lopuksi (siihen hyvä aikaa varata n.tunti, vaikka toki varmasti nopeamminkin sujuu. Mutta ettei vain tule sopimaton ja turha hoppu.)"

Senkin ymmärrän että jos päästää kenet lie kuvaamaan itseään niin halutaan pitää langat edes jotenkin omissa käsissä. Lähtökohtaisesti kuitenkin peli on jo menetetty tässä tilanteessa. Ammatikuvauksessa tilanne on toinen kun kaikki osapuolet tietävät mitä tekevät.

2

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuohan nyt on vain toisinnimettyä prostituutiota.
      Sedillä on "valokuvausharrastus".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      256
      8678
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      292
      5938
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      176
      1935
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      76
      1810
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      190
      1392
    6. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      78
      1344
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1237
    8. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      59
      1218
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      1063
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1051
    Aihe