Ostimme noin viisi kuukautta sitte Kiinalaisia päärynäomenoita, siemenkodasta laitoimme siemenet suoraan multaan. Tänää ne ovat kymmen senttisiä vankkoja taimia.
Tietääkö kukaan menestyykö ne Etelä-suomen ilmastossa??
Miten tulisi niiden kanssa menetellä?
Tietääkö kukaan menestyykö ne Etelä-suomen ilmastossa??
Miten tulisi niiden kanssa menetellä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi olla ihme jos kukaan täällä tietää noiden kiinalaisten omenoiden kestävyydestä, teillä ei varmaankaan ole tietoa edes lajikkeesta. Niistä ei voi siis tietää missäpäin Kiinaa ne ovat kasvaneet, ja Kiinahan on valtava maa joka sisältää paljon erilaisia ilmastoalueita.
Mitä siemenestä kasvatettuihin omenoihin tulee, niin ne eivät tule tekemään samanlaisia omenoita kuin se omena mistä ne on otettu. Lajikkeet saadaan säilymään vain kasvullisesti lisättyinä, eli yleensä varttamalla.
Mutta kokeilkaa ihmeessä miten omppunne selviävät ja mitä niistä syntyy..!
Niistä kannattaa kasvattaa varrellisia, eli hoitaa alussa leikkaamalla. Kun kokoa on tarpeeksi, katsotte miten oksia alkaa kehittyä, ja säästätte osan, vääränmalliset poistatte. Juhannuksen aikoihin voi tehdä ns. kesänipistyksiä, eli taittaa vähän pehmeistä latvuksista; tämä tukevoittaa pikkutaimen kasvua.
kyllä sieltäkin löytyy kylmiä mantereisia alueita. Kokeilu kannattaa.
Päärynäomenaa on meilläkin, esim. Tallinnan päärynäomena-lajike. Maku nimensä mukaisesti hivenen päärynämäinen.
Tuo kiinalainen päärynäomena voi olla joku risteytys, joka ei ole varsinaisesti malus-kasvi eli omenan sukua. Sitä ei silloin pidä sekoittaa Suomessakin kasvatettaviin omenalajikkeisiin, joita kutsutaan myös päärynäomeniksi, kuten Moskovan Päärynäomena tai Tallinnan Päärynäomena tai Långsjön Päärynäomena (niistä tietoa esim. www.kotitaimi.fi).