Uuden mallin Tucsonissa takavllkut ovat takapuskurissa eli alhaalla. Peittyykö ne lumeen talvella?
Uuden Tucsonin takavilkut talvella?
8
311
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ainakaan vielä toistaiseksi ole peittyneet, tosin luntakin tullut varsin maltillisesti. Peileissä olevat vilkut näkyvät myös onneksi takana ajavalle.
- Anonyymi
Eiköhän lumi pölise samalla tavalla kaikkien pystyperäisten autojen perässä.
- Anonyymi
Muistakaa hyvät ihmiset että näitä autoja ei suunnitella tänne pohjolaan, isoin markkina on maissa jossa ei tunneta lumisia talvia...
Autot toki testataan arkitisissaoloissa, mutta suunnittelu ei ole keskittynyt Pohjolan markkinoille, eli jääkokkareisilla teillä alustat kolisee ym... Sillä autot on suunniteltu tasaisille hyväkuntoisille asfalttiteille.
Hyundai ja Kia myyvät erinomaisesti etelä- ja Keksi-euroopassa! - Anonyymi
On se vilkkujen näkyvyys huonoa vaikka lumi ei olisi niitä sotkenut. Kun ajetaan jonossa ja pelissä on joku auto, peittää sen kori täydellisesti ne sen edessä menevän auton liian alhaalla olevat vilkut. Onneksi sentään jarruvalot on nykyisin myös takalasissa, niin näkyvät mahdollisesti edellä menevän auton läpi jos se nyt ei ihan täyteen ole lastattu.
Mielestäni typerää ja vastuutonta suunnittelua piilottaa vilkkuja jonnekin takapuskuriin.
Esimerkiksi Volvossa on ollut jo ikuisuuden korkealle nostetut takavalot mitkä lisää turvallisuutta.
Näistä Korean ihmeistä näyttää myös monesti puuttuvan ajovalojen pesurit mitkä olisi rapakelillä tärkeä turvallisuusvaruste. - Anonyymi
Hyundain jo 90 luvun esitteessä mainitaan että Hyundait testataan talviolosuhteissa Koreassa. Vuoristossa missä on samanlaiset olosuhteet kuin Suomessa. Paljon talviolosuhteissa tosiaan testataan.
Aikanaan Hyundai Sonata valitiin vuoden talviautoksi
Itsellä ollut 90 luvulta asti Hyundai merkkisiä autoja ja oikein lämpimiä ja hyviä ovat ajaa ,myös talvella.Siis kyllä ovat hyviä talviautoja.
https://www.hyundai-forums.com/threads/hyundai-tucson-2022-test-drive-in-deep-snow-in-switzerland.684497/ - Anonyymi
KIA SPORTAGESSA ON MYÖS VILKUT TAKAPUSKURISSA
https://www.youtube.com/watch?v=1-Tm8JuAwS8 - Anonyymi
Vilkut ok mutta kahteen otteeseen jäätynyt pakkasella Tucson plug in kyseessä, toisella kerralla hinattiin ja parhaillaankin jäässä korjaamolla, ei taida olla tehty pohjolan oloihin, arvatkaa vituttaako?
- Anonyymi
Kuka käski ostamaan plugarina? Itsellä 230 HEV hybridinä Tucson ja ongelmatonta ajoa kohta vuoden ajan. Ei haittaa kovemmatkaan pakkaset ja neliveto yliveto.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1383159EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402992- 1081408
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1381129Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621077Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 60997
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373969- 41797
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22783