Heidän mielestään maahanmuuttoa ei saa listä, nykyiset töitä tekevätkin mamut täytyy karkoittaa jos eivät tienaa 3000€/kk, mutta mitään konkreettisia tapoja korvata vanhenevia työntekijöitä ei löydy.
Palkkoja kuulemma pitäisi nostaa mutta se tarkoittaisi myös sitä ette,me pysty kilpailemaan yhtä hyvin ulkomaalaisilla markkinoilla joista taloutemme on riippuvainen.
Palkkoja kuulemma pitäisi nostaa mutta se tarkoittaisi myös sitä ette,me pysty kilpailemaan yhtä hyvin ulkomaalaisilla markkinoilla joista taloutemme on riippuvainen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Taas kerran toistona, palstahäirikön valheellinen avaus. Ei vastaukset ole viime viikosta varmaankaan muuttuneet, silloinhan aloittajasta, itselleen kommentoivasta idiootista tuli taas kerran valehteleva typerys, moninkertainen sellainen.
Niinhän sinä olet, itselleen kommentoiva idiootti, valehteleva typerys ja moninkertainen sellainen.
Sinulla ilmeisesti ei ollut mitään kommentoitavaa aloittajan väittämään?
Mitä jos ampuisit itsesi kun et osaa edes alkeellisia käytöstapoja totuuden puhumisesta nyt puhumattakaan
Jokaiselle kantasuomalaiselle 20 - 35v. Käsky lisääntyä kantasuomalaisen miehen kanssa. Lapsia tulisi heti 300 000- 350 000.
Miksi 1970-l. Alusta saakka pyrittiin estämään lasten tekoa?
Koska demarit ja kokoomus halusivat naiset työelämään. Ajatuksena oli tehdä pikavoittoja. Uudet sukupolvet suunniteltiin tuotavan kehitysmaista. Kansa oli siis kuin orjajoukko.
Väestön vanhenemisesta koituvat ongelmat ratkaistaan isänmaallisuudella.
Suomen lippu taustalle. Ryhdikäs asento. Suunnataan katse kaukaisuuteen ja lausutaan päättäväisesti sanat "otetaan Suomi takaisin".
Jo on kumma, jos ei tuolla ratkea kaikki ongelmat.
Koronarokote tappaa vanhukset.
Tai sitten niitten ikä? Tuo oli oli vähän pahasti sanottu, mutta tarkoitin sen kyllä sitten ironisesti! 🙃
Vanhukset saa mennä, ovat työnsä tehneet.
Mitä suomalaiset tekee sellaista mitä kiinalaiset ei tekisi ?
Nyky vanhukset pärjää hyvin , ai niin niitä pitää hyysätä 🤣 ja pakottaa olemaan toimettomana 🤣🤣🤣
Pakkopalautuksia on lisättävä Tanskan malliin. Osaajia me tarvitaan ei kauppakeskuksissa maleksijoita.
Niin,kyl luulis et redis,itikses,jumbos ja mis oon käppäilly ois experttejä,ainakin nuorii hyvin pukeutuneita maahan muuttaja miehiä.Ne kun vaa sais sieltä töihin.Ehkä uusista tulijoista sit löytys potentiaalii.Ei sitä kukaa tiedä enne ku annetaa nille mahdollisuus ja luvat olla suomes muutama vuosi.Ei se nii hirveesti meitä hyvä tulosii suomalaisii rassaa.Paremoi et hoidetaa asiat kunnialla eikä olla pois ajamas niiku puola.Siel ei ihmis oikeuksii yhtää kunnioiteta.Vesi tykil vaa niskaa ku joku koittaa aitoja katkoo.
Onpas kaikilla työikäisillä persuilla aikaa maleksia ostoskeskuksissa?
Lasketaan verotusta, lisätään menoja ja pienennetään julkista velkaa. Tämä kustannetaan lopettamalla kehitysyhteistyö määrärahat.
Kohta meillä on jonossa korkeasti koulutettuja ja ammattitaitoisia (mieluiten suomalaisia) töihin tulijoita ulkomailta.
Tai voidaanhan me muuttaa talouden perusteetkin niin, että väestön ja työvoiman tarjonnan lisääntymisen vaikutus talouskasvuun muutetaan niin että uskotellaan itsellemme niin väestön ikääntyminen ja työvoiman tarjonnan vähenemien luokin talouskasvua. Uskotaan siihen sitten itse vaan tarpeeksi kovasti.
?
Ihan kohtu vaatimus ajattele,kun ne haalaa koko suvun, jonkun ne on elätettävä,vai meinaatko,että hutisalo elättää sen penikkalauman.
Ei Persuilla ole mitään ratkaisuja paitsi pakonomainen syntyvyyden lisääminen naisten oikeuksien kustannuksella. Maailma maksaa vielä kasvavasta väkiluvustaan karvaasti.
Persut ovat pelkkää kakkaa!
Aika hoitaa tämänkin asian.
Niin, Suomi autioituu ja jossain vaiheessa maan itsenäisyys häviää taivaan tuuliin.
Suomi ei ole mikään kehitysmaalaisten sosiaalivirasto. Matut ovat pääosin täysin integraatio kyvyttömiä. Älynlahjat ja halu sopeutua puuttuvat. He ovat vain islamilla saastuttajia, ei muuta.
Persut on pelkkä huono vitsi nykyään. Lauma osaamattomia kylähulluja. Tuo varjobudjetti on jo arvioitu megaluokan vitsiksi. Kuka tuollaisia kylähulluja vielä kannattaa.
Asfaltilla istujat lumitöihin ja kesällä marjatiloille kausityöhin. Väestön kasvua pitää hillitä, koska se on perimmäinen syy ilmaston muutokseen ja luontokatoon. Milloin maakellarit tulee betonilähiöhin kotimaisille juureksille ja tuonti vihanneksille ja hedelmille tulee ympäristövero?
koulut tarvitsee muuttaa vanhainkodeiksi ja typerät koulut etänä .