Tavaran maksaminen tuntemattoman tilille, jossa ei tiedä myyjästä, myyntihistoriasta

Anonyymi

Kun hankitaan tuote nettipalstalla jossa "myyjä" ilmoittaa tuotteet ja on nimimerkin takana, ilman puhelinnumeroa, yhteys palvelun viestien kautta.

On todella suuri riski että myyjänä onkin sellainen joka ei saa omaa osuuttaan hoidettua.

Eli maksutapahtuman jälkeen kun raha näkyy myyjän ei myyjä saa vietyä tavaraa pikaisesti postiin. Tulee jatkuvasti vastauksia että huomenna vien ja se siirtyy jopa useilla VIIKOILLA tai siihen asti kun poliisi ottaa yhteyttä. Se henkilö voi muuten normaali mutta ei saa asioita hoidettua.

Tälläisiä on valitettavasti todella paljon suomessa. Ja tuolla tori sivustolla ilmoittelemassa.

Itse olen siirtänyt kauppoja huutonetin puolelle puolin ja toisin.

Sitten tietysti ne jota tekee tietoisesti petoksia eli ottavat rahat ja ei ole aikomusta lähettää, kuvat voi olla muualta netistä, tai tarjoavat ostoilmoituksiin. Eli jos sinulla on ostoilmoitus niin selvitä että ei huijata.

2

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei koske minua. En koskaan tee kauppoja yksityishenkilöiden kanssa netissä.

    • Anonyymi

      Ei sillä ole merkitystä, millä palstalla jotain myydään, vaan miten ostetaan.

      Itse olen tehnyt niin, että haen netistä vain lähialueen myyjät. Otan yhteyttä sillä tavalla, joka on ilmoitettu mahdolliseksi. Kerron, että tulen hakemaan tavaran ja myyjä kertoo osoitteen, mistä voin noutaa ko. tavaran.
      Viimeksi tein näin tablettitietokoneen kanssa. Siinä saattoi nähdä, että laite oli luvatun kaltainen ja sai myös testata toiminnan. Kaikki oli helppoa ja olin/olen tyytyväinen kauppojen sujumiseen.

      Joskus on käynyt niinkin, että kaupataan edullista tavaraa ja vieläpä kävelymatkan päässä. Olen lähettänyt viestin, että tulen noutamaan, mutta koskaan ei ole viestiin tullut edes vastausta. Todennäköinen huijari ja näin nekin selviävät.
      Maailma on niin täynnä kaupusteltavaa romua, että hittoako niitä toiselta puolen Suomea edes yrittäisi tavoitella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      99
      2073
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      99
      1517
    3. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1253
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1215
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1197
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      1024
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      987
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      976
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      902
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      794
    Aihe