Perussuomalaiset ovat katkeran kitkeriä

kun Suomella menee hyvin. Nyt Valtiokonttori ilmoitti, että se ei nosta 8 miljardin lainaa.
Perussuomalaiset ovat katkeran kitkeriä koska Suomeen ei ole tullut persujen toivomaa lamaa ja suurta kurjuutta.
Tosin he, siis persut, ajoivat suurta kurjuutta palkansaajille, työttömille ja opiskelijoille Juha Sipilän halliuksessa.
Mites persut, miten tässä(kin) asiassa kävi juuri päin vastoin kun mitä te pölhöpersut ennustitte?

17

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persuja harmittaa Suomen menestys.

      • Anonyymi

        No, katos vaan sitten kun velkarahalla eläminen loppuu.


      • Anonyymi kirjoitti:

        No, katos vaan sitten kun velkarahalla eläminen loppuu.

        Muistele mitä persut tekivät velkarahalle? Jakoivat, suorastaan lapioivat rahaa yrityksille ja niiden omistajille, kohtuuttomia yritystukia, siirsivät miljardikaupalla työnantajien maksuja palkansaajille, rapauttivat veropohjaa huolestuttavan paljon mm. tekemällä veronkierot laillista vakuutuskuirien ja hallintarekistereiden avulla jne.
        Persujen mukaan on oikea ottaa velkaa ja jakaa se rikkaille, hulluko oot.


    • Anonyymi

      Persut niin haluiaisi että suomella menisi tosi huonosti,sitten persujen kannatus nousisi ja hilloa tulisi suupalteille.

    • Anonyymi

      LSD vai mitä aloittaja vetää?

      SDP on nyt puoluekannatuksessa Perussuomalaisten takana.

    • Anonyymi

      Se on paskapuheita että Suomella menee hyvin, kansalaiset perseaukisia ja työttöminä, sossun varassa enemmistö kansaa.
      TOTTKAI VALTION RAHAKIRSTU TÄYTTYY VEROJA NOSTAMALLA.....HA...HAAA...
      HINNAT RÄJÄTÄNEET PILVIIN
      -polttoaineet
      -kaikki hinnat kohonneet
      Verorahaa virtaa valtion kassaan, sekö on muka hyvin menee...ha...haaaa...

      • Anonyymi

        Tuohon löytyy yksi hemmetin ISO syy. Persut hallituksessa.


      • Anonyymi

        Ja mikä on Suomen hallituksen osuus näissä hinnankorotuksissa? Verojenkorotus on pölhöpopulistilta munaton veto, koska esim. polttoaineveroa ei ole juuri tässä kohtaa korotettu. No, vika edelleen hallituksen?


    • Anonyymi

      Suomessa eu alueen matalimmat palkat sote palveluiden työkentällä, verot vie loputkin työhalut.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Ongelma meillä ei ole palkkojen mataluus, vaan elämisen keinotekoisesti nostettu kalleus. Sipilän hallituksella muuten oli ajatuksena puuttua tuohon, tehostaa yhteiskuntaa. Mutta niin kuin yleensäkin, politiikka tuhoaa kaiken muun paitsi siinä hillotolpassa roikkuvien edut.


    • Anonyymi

      miljardilla saa kilometrien laajuisen Teslan tehtaan , mihin vittuun nämä rahat näillä idiooteilla menee.

    • Anonyymi

      Saman teki orpo -18 syksyllä. Ilmoitti, että nyt ei 2 mrd. loppulainaa tarvitse nostaa hallituksen huipputoiminnan ansiosta. Unohti kertoa, että finnveralta oli "nostettu budjettiin omia varoja" 1,5 mrd. jotta päästiin kehumaan, että Suomi on vihdoin taittanut pitkään jatkuneen velanoton. Oli huuli pyöreenä "tietämättömänä" koko asiasta talvella -19 kun selvis ettei tuo ollutkaan hyvän taloudenpidon ansiota. Ja vuodelle 2019 otettiinkin sitten uutta velkaa 1,7 mrd. Että sellaisia valtiovarainministereitä sikiää kokoomuksesta. Ja nyt ollaan suuna päänä "neuvomassa" nykyhallitusta.

      Toivotaan, että tästä myönteisestä uutisesta ei synny mitään vastaavaa.

    • Anonyymi

      Persun lahjatoiveet joulupukille:

      - talouden totaalinen romahtaminen
      - maahanmuuttajien invaasio
      - hyytävän jäätävä talvi (todistaa ilmastonmuutoksen huuhaaksi)
      - kauheasti jengiväkivaltaa ja anarkiaa
      - kaikille paha mieli

      Kiitos.

      • Anonyymi

        Miten tuo Persuihin liittyy ?
        Omaa tyhmyyttäisihän sinä taas kerran huutelet.


    • Anonyymi

      Velkainen vai rikas , kumman valitset ?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4516
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2069
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      159
      1455
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1448
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1422
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      254
      1219
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      191
      1148
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1102
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1027
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      61
      988
    Aihe