Maailmassa on alettu enemmän ja enemmän tekemään toimenpiteitä ilmastonmuutoksen hillitsemiseen ja ilmeisesti päästökauppa on yksi tärkeimmistä työkaluista sen toteuttamiseen. Olen yrittänyt etsiä sijoitusinstrumenttia osallistuakseni ko. markkinoille.
Amerikassa kaikki on suurempaa ja parempaa. Sieltä löytyykin
KraneShares Global Carbon ETF
Kraneshares sijoittaa Euroopan, Kalifornian ja Kiinan hiilipörsseihin. Tässä instrumentissa kiinnostaa juurikin tämä monen eri alueen hajautus. Myös sekin vetoaa, että kyseessä on ETF.
Valitettavasti eurooppalaisena ei ole mahdollista ostaa tätä ETF:ää vaikkakin se nordnetin tarjonnasta löytyy. Kiitos tästä eurooppalaisille säännöksille joiden on tarkoitus suojella meitä impivaaralaisia.
Ainoa hiili-instrumentti nordnetissä on Wisdomtree
WisdomTree Carbon ETC
Siihen on tullut nyt laitettua jonkin verran rahaa. Kivastihan sen nousukulma on ollut sangen jyrkkä. Tämän instrumentin toiminta-alue rajoittuu Eurooppaan ja se ei ole ETF.
Miten mahtaa olla, onko muita varteenotettavia sijoitusinstrumentteja meille, jotka haluavat ottaa osaa tähän päästökaupparuljanssiin? Mielestäni olemme tässä markkinassa vasta alussa. Kiina avasi oman hiilipörssinsä vasta viime vuonna. Eli nyt pitäisi saada jalkaa oven väliin.
Päästökauppa
Anonyymi
0
78
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15011392- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565864Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1614634- 104626
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324321Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844183- 843477
- 803230
- 481731