Mitä itsenäisyys sulle merkitsee?
Miten aiot juhlia Suomen itsenäisyyttä? 104 v.
Anonyymi
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Finlandiaa kovaäänisistä niin että tienoo raikuu.
Katson ensin Edvin Laineen ohjaaman Tuntemattoman sotilaan ja illasta saman versio v.2017 illasta? Ehkä ulkoilen siinä välissä vähän?
Tuskinpa tulee sen erityisemmin juhlittua. Syödään vähän paremmin ja poltetaan perinteisesti paria kynttilää. Olisko se siinä?
Kaksi kynttilää ikkunalaudalle. :)
Ja tämän vuoksi https://www.is.fi/asuminen/art-2000006333224.html
En yhtään mitenkään kun Suomi EI ole itsenäinen.
Kommunistit voi minun puolestani juhlia Euroopan Unionia.
Äläs nyt, kun ei juntit sitä tajua.
Suomi onkin Euroopan osa. Ja mä olen jopa enemmän eurooppalainen kuin suomalainen vaikka asepalveluksen olen suorittanut täällä ja valan vannonut.
Itänaapuri ei ole Eurooppaa edes osaltaan vaikka muuta väitetään, Mordor se on ja kaikki tietää miten tarinassa käy. ;D
Suomi ei ole enää itsenäinen
Suomi on niin kauan itsenäinen, kun meillä on vapaus olla itsejämme, kun tänne ei hyökkää ja valtaa meitä joku, joka tulee kutsumatta ja rikkoo meitin itse määräämisoikeutta? Ystävä vai vihollinen? Ystävä on helppo olla silloin, kun kunnioitus on molemminpuolista.
Se on tapahtunut jo, Suomea ohjataan muualta. Kumma ettei enemmistö vaan käsitä sitä.
..yssän trollit täällä kirjoittaa ja yrittävät vääntää valkoista mustaksi.
Vähänkin historiaamme tuntevat tietävät, että uhka, sekasorto ja paha on vuosisatojen ajan tullut aina idästä.
Kiittäkää edellisiä sukupolvia heidän maamme eteen tekemästä työstään ja pyrkikää edistämään maamme yhtenäisyyttä ja sen myötä vaurautta kaikin tavoin. Suomi on paras maa meille suomalaisille.
En pidä itsenäisenä maana Suomea. Pitäisin sitä arvona, joka kannattaisi pitää keinolla millä hyvänsä. Olemme enää säälittävä pelinappula ja rahan lahjoittaja maa.
Merkitsee paljon, en edes halua aatella vaihtoehtoja. Mutta en juhli sen kummemmin. Huomenna voisin pitkästä aikaa juoda vähän viiniä, jos muistan käydä ostamassa. Olkoot se Suomelle, jos lasin kohotan.
Itsenäisyys Venäjästä merkitsee että pidetään se ja Putin rajan toisella puolella. Miinat takaisin ja Halonen rajalle peloitteeksi.
Oikein! Hawonen ja Tuomiopäivä tervetulokomiteaksi sinne miinakentän ry**än puolelle mutta ennen sitä pyyhitään perse Hawosen allekirjoittamalla paperilla.
Itsenäisyys tarkoittaa mulle väestön yhtenäisyyttä niin että isovanhiempiemme perintöä vaalitaan ja säilytämme yhtenäisyytemme.
Suomalaisia on maailmassa noin 6,5 miljoonaa mistä voi laskea osan pois mitä tulee isänmaallisuuteen kun yksinkertaisin osa väestöstä on isovanhempiensa hautoja häpäiseviä wokeilijoita.
Ilman Suomen itsenäisyyttä woket olisivat vankileireillä kuten Navalnyi. Ja pakolaiset olisivat hybridiase kuten itänaapurissa ja valko-putlerilassa.
Ei enää mitään. Saksa sanelee mitä tehdään ja Suomi keekereitä.
Nii siis suomi on täynnä keekereitä