Älkää hyvät ihmiset vielä kultakorujanne myyntiin, makstavat vain murto-osan siitä mitä puhtaan kullan osuus on koruissanne.
Torilla kullan osto auto
8
2461
Vastaukset
- Anonyymi
Laskekaapa itse, jos kotimme on 585 kultaa niin korussanne on 58,5% puhdasta kultaa ja loput todennäköisesti hopeaa.
Tuosta voitte laskea kun tiedätte paljonko koru painaa niin siitä voitte laskea kuinka monta grammaa korussanne on puhdasta kultaa ja paljonko on kullan maailmanmarkkina hinta grammasta kultaa, sekin tieto löytyy netistä. Taatusti kullan osto autossa eivät maksa täyttä hintaa kullan arvosta. - Anonyymi
Sorry..siis korumme eikä "kotimme".
- Anonyymi
Kultakoruissa on pääasiassa leimat 585 tai 750. Jos korissa on leima 750 niin koru sisältää 75,0% kultaa eli on aina arvokkaampi kuin 585 leimalla varustettu koru jos paino on sama.
Lisäksi kivet voivat olla arvokkaita. Kultaan harvemmin istutetaan rihkamakiviä.
Periaatteessa jos korun My romukullaksi kannattaisi kivi irrottaa hyvin varovasti ja myydä pelkkä kultaromu, kiven ympärille voi joskus teetättää uuden korun. - Anonyymi
Ei helkkari onko kulta tosiaan 50 e gramma?
- Anonyymi
Pieksämäen tori on täynnä kullitettuja naisia.
- Anonyymi
Kannatta myydä kulta mahdollisimman lähellä alkulähdettä.
Tuommoinen kulta-auto ostaa 100€ kullan 25€urolla.
Myy sen välittäjälle 50€
Välittäjä myy sen 75€ lopulliselle ostajalle.- Anonyymi
Paikallinen kelloliike tarjosi 14€/g 585 kullasta( 14k). TÖRKEÄ TARJOUS.
- Anonyymi
Kulta auto tarjos 2v sitten 148 eur ja kun möin Tori.fi kautta ite niin sama läjä 840eur.KIITOS kun maltoin ilmoittaa.Pelkkä käsirengas ..sain 420 eur.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427155
- 323998
- 523473
- 412988
- 172766
- 372248
- 162216
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472187- 412183
- 442143