Itsenäisyyspäivänä pörssisähkön hinta yli 70 c/kWh !
Sähköllä huippuhinta Itsenäisyyspäivänä
Anonyymi
1062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Koska tulee seuraava turha aloitus tästä aiheesta?
Miksi muka turha muistutus?
Turhako muka ? Katoppa housuihis, siellä sulla turha on !
Suora sähkölämmitys ja sähkösopimuksena pörssisähkö ilman hintakattoa on kyllä nyt varsin kallis yhdistelmä.
No tuo hinta on voimassa vain yhden tunnin ajan. Keskiarvo koko huomiselle päivälle on 29 snt/kWh ( alv myyjän marginaali). Kallistahan tuokin tietysti on, nauttikaa nyt siitä paljon mainostetusta halvasta pörssisähköstä.
Kyllä tämä keväämmällä helpottaa
Halpahan se tämänpäiväinen hinta oli jos verrataan siihen, mitä on tulossa huomenna.
Esim klo 8.00 - 9.00 sähkö arvonlisäverollinen hinta on 124 senttiä kWh. Tulee Teslan lataukselle hintaa, jos laturi on kytketty pörssisähköliittymään.
Mikähän kummajainen se wind fall vero oli. Sillä oli määrä verottaa vanhojen vesi- ja ydinvoimaloiden voittoja tällaiseen aikaan. Kuitenkin esim. Fortum on suojannut sähkönsä hintaan 3 c/kWh. Jakeluyhtiöt tekevät isoja voittoja.
Tää+kipuilu+koskee+vain+pörssisähköä.+Sen+käyttäjiä+on+5-6%+kaikista.+Sopparit+voi+aina+vaihtaa.
Pörssisähkö kannattaa nyt viimeistään vaihtaa kiinteään. Joulukuun alun hintapiikki on mahdollisesti vedätystä. Kun vertaa pörssisähkön tuntikohtaisia myyntimääriä, hintaprofiilin ajoittumista vuorokausittain ja vertaa niitä aiempiin muutoksiin niin eroavaisuuksia on. En osaa nimetä vedättäjää, onko tuotanto myynti, järjestäytynyt kulutus, vaiko tuotannon tai myynnin keskinäinen/sisäinen saalistus vai mikä, mutta ei normaali tilanne. Kenties nähdään viimeisenä mahdollisuutena suorittaa operaatio, oli se sitten saalistus tai lypsy, mutta vaarana kuitenkin on että hintapiikeistä tulee toistuva kuvio. Joten pörssisähkö ei jatkoon. Lähivuosina verkossa olevan akuston kapasiteetti vain jatkaa kasvua, eautoilijat ja kotivaraajat meklaroivat varauksiaan automaattiaplikaatioillaan, syklisen tuulivoiman kapasiteettikäyrä sojottaa jo. Vaihdoin kiinteään ja tarkastelen vuoden parin päästä pörssisähköä uudelleen kun alan murrostilanne on ohi.
Aloituksia kannattaa pörssisähköstä siltikin edelleen tehdä !