Miten saada kiireellinen yhteys bilettävään pääministeriin kun puhelinkin oli jäänyt kotiin? Onkohan sittenkään maan johto aivan pätevissä käsissä tällä hetkellä?
Ei ollut puhelinta, ei tiennyt!
Anonyymi
2286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Baarikohu paisuu. Puhelin keskiössä. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bb72de5f-443a-41ad-951f-b9ad191152a6
Pääministeriä ei saa häiritä jonninjoutavilla asioilla, kuten korona-tiedotteilla, kun hän bilettää.
Koronaan altistuneiden liikkumisrajoitteet eivät koske pääministeri Marinia sikäli kun hänellä on ohjelmassa biletystä.
Suomen itsenäisyyspäivän juhlallisuudet eivät saa häiritä pääministerin omaa aikaa.
Syvä myötähäpeä, pääministeri Marin.
Kyllä baari on urbaanimpi paikka piileskelä kun Kepun perunakuoppa.😁😁
Pääministerin ei pidä piileskellä. Jos asiat menee pieleen niin vaihto on se paras keino! Voisi kysyä vaikka Orpolta josko pesti kelpaisi tai PerusS johdolta!
Parempi perskokkarien siellä oppostiossa, aiheuttavat vähiten haittaa.
Kannattaa edelleen Lyylin pehva putsata kokkareista ja vaihtaa puhtaat kalsarit!
Olet ykkönen ja huippu.
Taatusti kelpaisi, mutta kun se pesti ei olekaan niin vain perskokkareiden otettavissa!!!
Ei muuta kuin pylly pesuun ja kokkareet lähtee!!
Ei ole Sannan syy.
On tässä itse kukin unohtanut puhelimen kotiin, eikä siitä ole noussut tuollaista äkämölöä. Lapsellista.
Marinin työtehtävissä puhelin ei voi jäädä kotiin.
Tavikset erikseen.
Mikä työtehtävä siinä oli?
Sannahan+toimii+tässä+asiassa+ihan+niin+kuin+on+etukäteen+sanonutkin!
Kunhan+saamma+rokotuskattavuuden+yli+80%:iin+niin+sen+jälkeen+voimme+alkaa+avaamaan+yhteiskuntaa+-+Ja+kuten+tunnettua+niin+hyvät+johtajat+johtaa+esimerkillä!
Heh, heh...
Marinin mukaan kapakkakierroksella puhelin voisi kadota ja siksi on parempi pitää sitä kotona.
Sopii jonkin verran ihmetellä, että minkätasoiset turvamiehet ovakaan palkatut pääministerimme henkeä ja omaisuutta turvaamaan.
Mitenköhän tämän itsenäisyytemme laita oikein mahtaa olla? Vai onko nyt kyseessä vain yksi henkilö ja hänen kyvykkyytensä ymmärtää tehtävänsä tuomaa vastuuta?
Jos sitä Pohjanmaan kautta, niin saattaahan se hävitä.
No koskapa sitä ei pääministeri kapakkareissulla hukkaa kännykkäänsä. No Rinne ei käynyt pubia kummemmissa paikoissa, ei ollut isoa vaaraa hukkaamisesta. Eikä väliä vaikka olisi hävinnytkin kun ei osannut käyttää.
Valtioneuvoston turvallisuusjohtaja Ahti Kurvinen sanoo STT:lle, että pääministeri on aina tavoitettavissa, riippumatta siitä onko hänellä mukanaan valtioneuvoston virkakännykkä vai ei.
Se siitä trollauksesta, mollauksesta ja mustamaalauksesta ... turhaa pääministerin ajojahtia taas kerran.
Aluevaalit lähestyvät, niin on oikareiden pistettävät trollit ja oikeiston roskalehdet kirjoittamaan, hiki hatussa.
Koko paskan heitolta on mennyt merkitys ja pudonnut pohja pois.
Mutta mehän äänestämme demareita tammikuussa!
Montako puhelinta oikeasti pitää olla, montako liittymää ja montako tietohallintoa, jotka eivät voi avustaa viestien/puheluiden käännössä, jos oma kyvykkyys tyssää?
Vai oliko tässäkin se juonen käänne rakennettuna, että aina on jonkun muun vika.
Viimeisimmät uutiset negat. testistä antavat ymmärtää, että vaaran paikkaa ei itse taudin levittämisen suhteen ole ollut, mutta jotakin tuossa tavoitettavuudessa nyt kusee pahasti. Olisiko paikallaan sopia sijaistuksista, jos osan tekee mieli bailata? Eihän Sotchissakaan eräs ministeri (toivoakseni) ollut tärkeässä päivystysvastuussa..