Apua tarvitsisi

Anonyymi

Tässä mietin kun, haluaisin auttaa tyttöystävääni, mutta ongelmana on se että tuntuu siltä ettei hän kerro kaikkea ja suuttuu myös helposti joten en tiedä mitä pitäisi tehdä. Toisena ongelmana on myös se että hän vahingoittaa itseään mm. viiltelemällä, enkä tiedä miten pitäisi auttaa häntä, enkä tiedä miten häntä pitäisi auttaa. Hän kyllä muuten on todella mukava kun on niitä hyviä päiviä, mutta en ole itse kokenut hänen olojaan ja ymmärrän että naisena on rankkaa kun on menkat jotka ei ole mukavimpia päivä ja paljon muuta kaikkea. Olen yrittänyt puhua hänelle asiasta mutta en tiedä että mitä pitäisi tehdä kun hän itsekin on sanonnut ettei asiaan auta mikään niin onko kellään mitään vinkkejä miten asiaa voisi edes helpottaa. En tiedä pitäisikö asiaa avata tänne, mutta en myöskään halua aiheuttaa hänelle enempää stressiä tai ongelmia. Joten jos on kokeneita ihmisiä täällä niin osaisiko kukaan auttaa?

6

124

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On jo nupolla asiakkaana. Lopeta itse "rikollinen" urasi.

      • Miten nostat tekstistä sanan rikoillinen?


    • Anonyymi

      Lopeta ainakin ajattelemasta, että on "naisten ongelmia". Se asennevamma ei ainakaan auta kun noista ongelmista mikään ei liity mihinkään sukupuoleen. Menkat yms. ei aiheuta mielenterveysongelmia eikä liity millään tavalla noihin muihin vakaviin asioihin.

      Koulussa hänen olisi päästävä terveydenhoitajalle puhumaan tai jos ei ole koulussa niin käydä esim. ohjaamossa. Netistä löytyy Sekaisin24/7 chat ja Tukinet.

      Hirveästi sinä et voi tehdä asialle mitään ja saatat jopa pahentaa kokemattomuduellasi ja oletuksillasi. Hän tarvitsee ensisijaista apua ammattilaiselta.
      Ja voisit näiltä ammattilaisilta käydä kysymässä millä tasolla itse voit auttaa tai saada hänet hakemaan apua.

    • Hei,

      Hienoa, että haluat auttaa tyttöystävääsi. Jos tyttöystäväsi haluaisi jutella tilanteestaan jonkun turvallisen aikuisen kanssa, niin tässä tiedoksesi mahdollisia paikkoja:

      Sekasin-chat https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      Myös Tukinetissä on monenlaisia palveluita, joita hän voi halutessasi käyttää. Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa itseään mietityttävästä aiheesta. Tukinetissä on monia tukisuhdepalveluia, joista esim. Mieli Tukisuhde https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ tai Etsivan nettityön tukisuhde https://tukinet.net/teemat/etsivan-nettityon-tukisuhde/tukisuhteet/ voisivat sopia hänelle.

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä. Tukinetin kaikki palvelut saa maksutta käyttöönsä, kun on anonyymisti rekisteröitynyt ja kirjautunut sivuille. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Jos hän viiltelee itseään. Eikö vanhemmat huoma? Jotain itsetuhoista. Joku painaa hänen mieltä.Uskallatko asia kertoa hänen äidille? Vai jos sama koulu kuratorille,opelle, terveyden hoitajalle?

    • Anonyymi

      Tää kuulostaa yheltä mun kaverilta, tietty voi olla muitakin vastaavia tilanteita. Kumminkaan ei oo kyllä kaverinakaan kivaa jos toinen ei voi hyvin, kun sen huomaa kuitenkin ja itekkin siitä puhuu. Jos hän ei apua halua niin vaikeaa siinä on mitään tehdä, jos ei halua mennä hänen puolesta puhumaan kellekkään :-\

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      392
      1526
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      981
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      82
      969
    4. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      119
      957
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      930
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      711
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      639
    9. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      116
      634
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      614
    Aihe