On pörssisähkö nyt niin kallista, että olisipa sähköauto, jolla kävisi ilmaiseksi Lidlissä tankkaamassa ja toisi sähköä kotiin niin voisi tasata vähän kustannuksia (minulta Lidlille).
Olisipa sähköauto
Anonyymi
27719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Onneksi en omista edes sähkökiuasta vaan puulämmitteisen kiukaan joka lämpenee ilman sähkö/siirtomaksuja. Kyllä Lidlin latauspisteille taitaa olla tunkua jos kotona sähkösopimus tekemättä ja pörssisähköllä lataan joutuisi.
Nou hätä. Pörssisähköä käyttää vajaat 10 prosenttia suomalaisista. Enemmistöllä on turvallinen kiinteä sähkösopimus, jossa kilowattitunnin hinta on 5 sentin huippeilla.
"Pörssisähköä käyttää vajaat 10 prosenttia suomalaisista. " tuohon nähden varsin paljon puhutaan sähkön kalleudesta. Minullekin sähkö maksaa kesät talvet sen saman.
Miksei kesällä puhuta sähkön hinnan kalleudesta? Minä maksan edelleen sen noin 5c/kWh ja pörssissä sähkön hinta saattaa olla negatiivinen. On se silloinkin kallista!
Turha pulina pois ja etsi täältä edullisempi toimittaja ja tee sopimus kun vielä ehdit.
https://sahkovertailu.fi/ Itse en maksa seuraavaan 24 kuukauteen kuin 4,25c KWH.
"Miksei kesällä puhuta sähkön hinnan kalleudesta?"
Miksei voisi olla pörssisähköä kesällä ja hintakattosopimus talvella? Ja katto matalalla tietysti.
https://sahkovertailu.fi/
Hain hintatietoja 10000kWh/vuosi ja halvin yleissähkö oli
Perusmaksu
3,90 €/kk
Energiamaksu
7,40 snt/kWh
No onneksi ei ole sähkönmyyjän vaihto vielä ajankohtainen.
Sähkön hinta on noussut.
Oululainen Jukka Piirainen ennakoi tätä ja otti hintakattosopimuksen.
Nyt sähköyhtiö päätti, että koko sopimus lakkautetaan.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a292cf00-57aa-467c-93a2-b905236a7909
Milloin vakuutusyhtiöt keksivät, ettei vakuutuskorvauksia tarvitse maksaa? Kun rahan suunta on asiakkaalta yhtiölle, suunta on oikea. Päinvastainen suunta on väärä.
Tai että jos sopimus on asiakkaalle suosiollinen, sen voi lakkauttaa.
No, onneksi Suomessa on sentään sen verran oikeutta jäljellä, että Oomi on kohta entinen yhtiö ja johtajansa ja hallituksensa kenties lopun ikäänsä velkavankeudessa maksamassa yhtiön velkojille, tai jotain sen suuntaista.
"No, onneksi Suomessa on sentään sen verran oikeutta jäljellä," - vai onko?
Jää nähtäväksi.
Toki on mahdollista, että "Sähköyhtiö Oomi on päättänyt lakkauttaa kokonaan sopimukset, joissa on hintakatto." ei kuitenkaan tapahdu sopimuksen voimassaoloaikana. Eli hintakattosopimuksia ei jatkettaisi niiden päättymisen jälkeen, mutta voimassaoloajan loppuun sopimus olisi voimassa. Vai eikö olisi? Artikkeli ei asiaa selkeästi kerro. Vai kertooko?
Oli miten oli, huonoa mainosta sähköyhtiölle. Eikö olekin?
Minulla on kahden vuoden määräaikainen sopimus (ei kylläkään tuosta edellä mainitusta firmasta). Mutta sitähän ei voi kumpikaan osapuoli purkaa ilman seuraamuksia. Ja Kun sopimus päättyy, sähkömarkkinat ovat jo rauhoittuneet, sillä Olkiluoto kolmonen tuuppaa sähköä verkkoon eikä Suomi ole enää niin riippuvainen tuontisähköstä.
"sillä Olkiluoto kolmonen tuuppaa sähköä verkkoon" toivottavasti pukkaa. Mutta ydinvoimaloita lakkautetaan ympäri Eurooppaa, joten houkutus myydä sähköä sinne, josta saa parhaan hinnan, saattaa tulla ylivoimaisen houkuttavaksi. Silloin ei sähkön hinta laske.
Kyllä Suomen teollisuus pitää huolen siitä, että hinta pysyy järkevänä.
https://yle.fi/uutiset/3-12278644
""""
– Olkiluoto 3 toimii niin sanotulla Mankala-periaatteella eli osakkaat saavat sähkön omakustannushintaan ja päättävät, mitä sillä tekevät, sanoo johtaja Antti Paananen Energiavirastosta.
Voimalan taustalla on suuria teollisuus- ja energiayrityksiä. Ne voivat käyttää sähkön itse tai myydä sen eteenpäin tukkumarkkinoilla, jolloin se näkyy tukkumarkkinoiden hinnassa.
– On yhtiöistä itsestä kiinni, kuinka ne toimivat. Siinä mielessä on vaikea arvioida, miten se näkyy kuluttajahinnassa.
""""
"Olkiluoto kolmonen tuuppaa"
Sitten kun tuuppaa. Siirtyi taas. https://yle.fi/uutiset/3-12301670
Vähäisiä määriä sähköä voi kuljettaa Lidlin pakastepussissa kun se on tiiviisti suljettu ja varustettu maadoitusjohdolla.
Kissaa silittämällä saadaan kissa kehräämään. Vastakarvaan silittämällä saadaan sähköä.
Tuoko sähköautoilijat lidlin ilmaista sähköä kotiin säkissä?
Ei se mitään ilmaista ole. Kyllä kauppa ottaa sen kokonaisuudessaan asiakkailta piilokuluina tuotteidensa hinnoissa ajat sitten polttomoottorilla tai sähköllä niin kansa maksaa.
Paitsi että sähköautoilija maksaa vähemmän
Mitenkäs tuollainen v2g pistoke tehdään?
Siis se jolla sähköautost a otetaan virta joulukinkun paistamiseen ym
Hollannissa kehitellään jotain: https://voltonomics.com/2021/05/04/ioniq-5-will-get-vehicle-to-grid-charging/
And by early 2022 they expect to have a fleet of at least 150 IONIQ 5’s providing V2G power to the city, that’s about 9mWh of backup power! This should mean that while the initial IONIQ 5 models only have Vehicle to Load capability, we should expect a Vehicle to Grid version of the car in 2022.
Hassua, että autoja (IONIQ 5) hankitaan varavoimalaksi. Mutta voi niinkin ajatella.
Kuspää sähköautoilija yritti ajaa ILMAISEKSI Helsingistä Leville.
Heheeeehehehe eipä onnistunut!!!! Oikein sille kuspäälle, kun yksi ei maksa niin muut maksavat enemmän!
https://www.is.fi/autot/art-2000008536660.html
Eiku ... hetkinen .... taisi onnistua sittenkin .... ilmaiseksi Helsingistä Leville.... Njoo... Komiat pärjää aina.
Tyypillinen sähköautoilija pummi. Osarit sitä luokkaa varmasti monella ettei ole varaa muuhun kuin niihin "ilmaisiin latauspaikkoihin"
Mitäs me bensa/diesel kuskit saadaan Lidlistä ilmaiseksi? V.ituttaa kaikenlaiset vapaamatkustajat ja sellaiset jotka aina menee sieltä missä aita on matalin.
Bensa/dieselkuskien elämää kuuluukin olla kurjaa
"Mitäs me bensa/diesel kuskit saadaan Lidlistä ilmaiseksi?"
Ne pienet muovipussit, joihin pakkaatte perunat, eivät taida maksaa mitään.
https://www.youtube.com/watch?v=mDPYHOvcqXI video joka näyttää, kuinka pitää talo sähkössä IONIQ 5:n avulla.
Jos olisi kolme IONIQ 5 saisiko sillä kolmivaihevirtaa taloon?
https://www.motor1.com/news/564698/ford-f150-lightning-backup-power/ F-150 sähköistää kodin kolmeksi vrkksi