Lahjavero, puolisoiden yhteinen tili

Anonyymi

Seuraavanlainen tapaus:
Isäni sai oman isän kuolinpesästä varoja, jotka maksetaan vanhempieni yhteiselle säästötilille. Äiti on tilin omistaja, mutta isäni käyttöoikeuden haltija.

Katsooko verottaja nyt, että äitini on saanut puolet tästä summasta lahjana, ja siten joutuu maksamaan lahjaveroa.

3

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei vaan tili on äitisi, eli hän on saanut 100% summasta ja joutuu maksamaan 42% summasta lahjaveroa.

    • Anonyymi

      Näistä kannattaa kysellä suoraan verottajalta. Nykypäivänä siellä neuvotaan hyvin ystävällisesti ja kansantajuisesti kaikissa veroihin liittyvissä asioissa. Itsekin soitin viikolla perintöveroihin kuuluvista jutuista, hyvin selvisi. Nettipalstat ovat huuhaata, asiantuntijat ovat muualla.

    • Anonyymi

      Se tili ei siis ollut "vanhempien yhteinen säästötili" vaan äitisi tili johon isälläsi oli käyttöoikeus, Eli siinäpä se vastaus kysymykseesi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3425
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      104
      1730
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      230
      1381
    4. 74
      1336
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      64
      1205
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1079
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      873
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe