Minulle on kertynyt erinäinen määrä eri sairauksia, uniapnea, diabetes, verenpaine tauti, tässä yleisimmät. Tuntuu että en haluakaan parantua näistä, vaan tulla enemmän sairaaksi ja pikkuhiljaa hiipua täältä. Minkään diagnoosin saanti ei ole tuntunut pahalta vaan päinvastoin. Eli olenko suisidaalinen omalla tavallani, en halua riistää henkeäni haluan että kuolen ns. luontaisen poistuman kautta, vai enkö ole sairastunut vielä tarpeeksi vakavasti. Odotan jo seuraavaa diagnoosia.
Entä jos en haluakaan parantua
Anonyymi
686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Koska olet harkinnut tehdä seuraavan tänne Suomelle ?
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne. Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi jutella myös ammattilaisen kanssa. On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Näistä palveluista voi halutessaan saada tukea ja myös vinkkejä muuhun avun hakemiseen.
- Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
En ole ap, mutta kysyn kuitenkin:
Jos traumojen ja itsetuhoisuuden aiheuttaja ja juurisyy on biologiseen psykiatriaan perustuva lääkehoito, niin miten silloin pitäisi toimia?
Entä jos et haluakkaan parantua?
Kun kyse on psyykenlääkityksen aiheuttamasta pysyvästä aivovauriosta, ei paraneminen ole enää halusta kiinni. Kuolema tulee olemaan vapautus tuskista. Toivottavasti tuonpuoleisessa saan vihdoin sen rauhan, mitä en maan päällä saanut.
-10.12.2021 12:12
Jos kaikki tuntuu jo nähdyltä; ettei loppuelämällä tunnu olevan enää annettavaa, mikäs siinä!
Itsellä lainoja makseltavina. En haluaisi niitä jättää sisaruksilleni "perinnöksi".
Kolme koronarokotusta olen ottanut. Halua, ettei minulta kukaan saisi tartuntaa. Pysyttelen toistaiseksi erakkoäijänä luukussani.