Tuntuu keljulta, Suomen Handeli saa kohta/lähiaikoina kirveestä ja kaikki vaihtoehdot vaikuttavat todella huonoilta.
Juurikaan mikään ei meidän taloudessa muuttuisi, yli 20 vuoden ajan ollaan asioitu sivupalatsissa, jotain 5 kertaa (yhteensä, kahden henkilön visiitit). Paljon useammin on risteilty sinne ostoskeikalle.
Aivan selvää vastausta ei nähtävästi löydy https://www.handelsbanken.se sivuilta.
Voiko Suomessa asuva Suomen kansalainen avata tilin Ruotsin Handeliin?
5
127
Vastaukset
- Anonyymi
Ei sinun tarvitse tehdä mitään. Joku ostaa tuon Suomen liiketoiminnan ja asiakkuutesi siirtyy uuden logon alle ja voit jatkaa elämääsi onnellisena
- Anonyymi
Tiedän kyllä että ei tarvitse tehdä mitään, Handeli lähetti siitä ihan etanapostilla tiedotteenkin. Mutta kai sentään saan tehdä, jos niin koen parhaaksi. Sitä en halua että meidän tilipankiksi yllättäen tulee jokin aivan kelvoton pankki, sitten onkin kiire vaihtaa siedettävään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiedän kyllä että ei tarvitse tehdä mitään, Handeli lähetti siitä ihan etanapostilla tiedotteenkin. Mutta kai sentään saan tehdä, jos niin koen parhaaksi. Sitä en halua että meidän tilipankiksi yllättäen tulee jokin aivan kelvoton pankki, sitten onkin kiire vaihtaa siedettävään.
'Tiedän kyllä että ei tarvitse tehdä mitään, Handeli lähetti siitä ihan etanapostilla tiedotteenkin. Mutta kai sentään saan tehdä, jos niin koen parhaaksi. Sitä en halua että meidän tilipankiksi yllättäen tulee jokin aivan kelvoton pankki, sitten onkin kiire vaihtaa siedettävään.'
Suomi on tunnistuspalveluissa lukittautunut pankkitunnistukseen. Toki Mobiilivarmenne # Henkilökortin siru on vaihtoehto joka toimii Suomi.fi palveluissa valtiolla & kunnalla. e-laskutuskaan ei toimi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
'Tiedän kyllä että ei tarvitse tehdä mitään, Handeli lähetti siitä ihan etanapostilla tiedotteenkin. Mutta kai sentään saan tehdä, jos niin koen parhaaksi. Sitä en halua että meidän tilipankiksi yllättäen tulee jokin aivan kelvoton pankki, sitten onkin kiire vaihtaa siedettävään.'
Suomi on tunnistuspalveluissa lukittautunut pankkitunnistukseen. Toki Mobiilivarmenne # Henkilökortin siru on vaihtoehto joka toimii Suomi.fi palveluissa valtiolla & kunnalla. e-laskutuskaan ei toimi."Suomi on tunnistuspalveluissa lukittautunut pankkitunnistukseen "
Online-tunnistautuminen ei yleisesti vaadi Suomeen (tai kotimaahan) rekisteröityä pankkia. Mutta kotimaan viranomaispalvelut saattavat niin tehdä.
Omakannan tunnistautumissivulla on kohta: "Ulkomaalaisen tunnistustavat: Yhteiseurooppalaiset tunnistustavat ja Finnish Authenticator -sovellus". Linkistä aukeavalla sivulla on kohta: "Valitse ulkomaalaisen tunnistustapa. Valitse maa, jonka tunnistusväline sinulla on käytössäsi. Joissakin palveluissa voit käyttää myös Finnish Authenticator -sovellusta."
Listattuna siellä on maat Italia, Tanska, Viro, Espanja, Kroatia, Tsekin tasavalta, ja Portugali. Eli Ruotsi ei ole tuolla listalla, täytyypä harkita pankkiasiakkuutta Tallinnasta. En ole vielä tutustunut em Finnish Authenticator -sovellukseen. se saattaa kattaa Ruotsin.
Nyt muuten huomasin tunnistautuminen omakantaan ei onnistu kun on estänyt laitteen ja Googlen väliset yhteydet. Aika rajua.
Suomen viranomaisten verkko"palvelut" ovat ällistyttävän surkeita, onneksi niitä tarvitsee ani harvoin. Luulisin että sellaiset asiat voi hoitaa perinteisin menetelminkin.
- Anonyymi
Tämän perusteella https://wise.com/fi/blog/pankkitilin-avaaminen-virossa pankkitilin voi EU:n kansalainen avata Virossa helposti. Tuo Wise saattaa olla käyttökelpoinen myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69984
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193924- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818