Noin 5 vuotta sitten Herrfors sähköyhtiö kyseli, että voivatko laittaa sähkönmuunto kopin metsäpalstallemme, joka sijaitsi maantien vieressä ja jossa oli vanhanmallinen sähkönmuuntotolppa.
Se oli sellainen 50 vuoden vuokrasopimus 500€ vuokrahinta.
Annoimme luvan ja kohta ilmestyikin metallinen muuntajakoppi tien vierelle metsäpalstallemme.
Vaan, eipä ole 500€ vuoranmaksusta mitään kuulunut, eivät ole ottaneet yhteyttä maksaakseen lupaamansa 500€ vuokran sähkömuutamostaan, vaikka niin lupasivat.
Kyselin muutama vuosi sitten asiasta, mutta mitään vastausta ei ole saatu eli eivät pidä lupauksiaan, epäluotettava sähköyhtiöä on Herrfors.
Herrfors valehteli
6
3270
Vastaukset
Kysyppä uudestaan ja ilmoita, että voivat tulla poistamaan pömpelin jos rahoja ei kuulu.
- Anonyymi
Näiden yhtiöiden kanssa kirjallinen sopimus pätee,jos sopimusta ei ole pömpeli laiton.Voitte ilmoittaa että poistavat sen laittomana mailtanne.Mikäli hyväksytte vaaditte takautuvasti maksamattomia vuokria.Mustaa valkoselle mitä sovitte kannattaa olla tarkkana mitä lupaa.
- Anonyymi
Alavetelissä lumia aurataan yksityistonteille säilytykseen.Laitonta touhua mistä seuraa sakkorangaistus.
- Anonyymi
Pahimmassa tapauksessa ne kattoi kartasta että koppi onkin tiealueella eikä sun tontilla.
- Anonyymi
Siitäkin voisi asiakkaalle mainita, eikä jättää asiaa mainitsematta, jolloin asiakas tulee siihen päätökseen, ettei sähköyhtiö haluakaan maksaa lupaamaansa maanvuokraa.
- Anonyymi
Tiedustelin asiasta Herrforsilta muutama viikko sitten, mutta eipä sieltä tullut vastausta, joten eivät edes halua vastata.
Herrfors valehteli luvatessaan maksaa vuokraa sähkökopistaan, mutta eipä mitään maksuyhteys tietoja kyselleet, kun saivat luvan sähkökoppinsa pystytykseen.
Mitäs Herrfors tuumaisi, jos asiakas ei maksaisi sähkölaskuaan, ei varmaan olisi Herrforsin mielestä oikein, mutta Herrforsin mielestä heidän ei tarvitse maksaa mitä ovat luvanneet, asiakas kyllä pitää maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433037Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613021- 422387
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa831808Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251729- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä791317- 391270
- 791090