Herrfors valehteli

Anonyymi

Noin 5 vuotta sitten Herrfors sähköyhtiö kyseli, että voivatko laittaa sähkönmuunto kopin metsäpalstallemme, joka sijaitsi maantien vieressä ja jossa oli vanhanmallinen sähkönmuuntotolppa.
Se oli sellainen 50 vuoden vuokrasopimus 500€ vuokrahinta.
Annoimme luvan ja kohta ilmestyikin metallinen muuntajakoppi tien vierelle metsäpalstallemme.
Vaan, eipä ole 500€ vuoranmaksusta mitään kuulunut, eivät ole ottaneet yhteyttä maksaakseen lupaamansa 500€ vuokran sähkömuutamostaan, vaikka niin lupasivat.
Kyselin muutama vuosi sitten asiasta, mutta mitään vastausta ei ole saatu eli eivät pidä lupauksiaan, epäluotettava sähköyhtiöä on Herrfors.

6

3091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyppä uudestaan ja ilmoita, että voivat tulla poistamaan pömpelin jos rahoja ei kuulu.

    • Anonyymi

      Näiden yhtiöiden kanssa kirjallinen sopimus pätee,jos sopimusta ei ole pömpeli laiton.Voitte ilmoittaa että poistavat sen laittomana mailtanne.Mikäli hyväksytte vaaditte takautuvasti maksamattomia vuokria.Mustaa valkoselle mitä sovitte kannattaa olla tarkkana mitä lupaa.

    • Anonyymi

      Alavetelissä lumia aurataan yksityistonteille säilytykseen.Laitonta touhua mistä seuraa sakkorangaistus.

    • Anonyymi

      Pahimmassa tapauksessa ne kattoi kartasta että koppi onkin tiealueella eikä sun tontilla.

      • Anonyymi

        Siitäkin voisi asiakkaalle mainita, eikä jättää asiaa mainitsematta, jolloin asiakas tulee siihen päätökseen, ettei sähköyhtiö haluakaan maksaa lupaamaansa maanvuokraa.


    • Anonyymi

      Tiedustelin asiasta Herrforsilta muutama viikko sitten, mutta eipä sieltä tullut vastausta, joten eivät edes halua vastata.
      Herrfors valehteli luvatessaan maksaa vuokraa sähkökopistaan, mutta eipä mitään maksuyhteys tietoja kyselleet, kun saivat luvan sähkökoppinsa pystytykseen.
      Mitäs Herrfors tuumaisi, jos asiakas ei maksaisi sähkölaskuaan, ei varmaan olisi Herrforsin mielestä oikein, mutta Herrforsin mielestä heidän ei tarvitse maksaa mitä ovat luvanneet, asiakas kyllä pitää maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17243
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      42
      5062
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      301
      2813
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      154
      2137
    5. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      32
      1806
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1668
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      22
      1664
    8. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      409
      1597
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1407
    10. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      12
      1347
    Aihe