No-niin pukkikin lähtee tästä alkoon shoppailemaan vapun polttoaineita ja toivottaa kaikille landeille ja muille iloista suomalaisen TYÖN päivää.
Pukki analysoi sunnuntaina seuraavaksi, suomen ja varsinkin isänmaallisten Ifk:n kundien toimia tanskan matsin jäljiltä. Pukin veikkaus tuohon otteluun on kristallin selvä. Suomi voittaa näytöstyyliin karan tehdessä hattutempun 6-0 bäkkärin pelatessa, jos taas norrena astuu tolppien väliin, niin 6-2.
Nyt stadinpukki lähtee yhen latinoneidin kanssa skruudaamaan ja jos huomenna joku tulee ytimeen sporttiin, niin pukkikin riehuu myös kisakatsomossa uudessa pukki-leijonapelipaidassaan. Jos joku nykäisee hihasta, niin pukki tarjoo bisset..
Siinä kaikille mallia, miten suoraselkäiset Ifk:n ja isänmaan ystävät stondaavat järkähtämättä maailmalla olevien suomipoikien takana joka ikinen hetki..
Pukki analysoi sunnuntaina seuraavaksi, suomen ja varsinkin isänmaallisten Ifk:n kundien toimia tanskan matsin jäljiltä. Pukin veikkaus tuohon otteluun on kristallin selvä. Suomi voittaa näytöstyyliin karan tehdessä hattutempun 6-0 bäkkärin pelatessa, jos taas norrena astuu tolppien väliin, niin 6-2.
Nyt stadinpukki lähtee yhen latinoneidin kanssa skruudaamaan ja jos huomenna joku tulee ytimeen sporttiin, niin pukkikin riehuu myös kisakatsomossa uudessa pukki-leijonapelipaidassaan. Jos joku nykäisee hihasta, niin pukki tarjoo bisset..
Siinä kaikille mallia, miten suoraselkäiset Ifk:n ja isänmaan ystävät stondaavat järkähtämättä maailmalla olevien suomipoikien takana joka ikinen hetki..
Vastaukset 9
Vanhimmat
...niin stadinpukille kuin muillekin palstaa seuraaville ja Leijonia jännääville.Bäckströmille toivon huippupelejä ilta illan jälkeen,koska maalintekokilpailussa käy heikosti.HYVÄ SUOMI!
Iltalehdessä oli menneellä viikolla hieno juttu Westerlundin(ja Summasen) pelitavasta.Jutun oli kirjoittanut VESA PARVIAINEN ja neiti kevät hiukan referoi tekstiä,jos vaikka pukkia ja muita kiinnostaa?Tällä tyylillähän Hifk:kin kai pelasi ennen...
Jääkiekkoilussa on viime vuosina ollut kaksi kehityssuuntaa:pelin nopeutuminen ja puolustuspelin kehittyminen.Jälkimmäisen takia maalimäärät ovat tipahtaneet.Tilan ja ajan vähennyttyä TAIDON KÄSITE ON MUUTTUNUT:pelaajan on tehtävä luovia ratkaisuja entistä nopeammin,jatkuvan puolustuspaineen alla.Pelaajan on siirryttävä nopeasti roolista toiseen:hyökkäys kiekollisena tai kiekottomana,puolustus kiekollista tai kiekotonta vastustajaa vastaan.Ja koska muilla huippumailla on aina enemmän hyviä pelaajia kuin Suomella,Westerlundin johtopäätös oli,että Suomi voi menestyä vain yhdistämällä puolustus-ja hyökkäyspelin saumattomasti toisiinsa.
Härmäläiseen luonteenlaatuun sisukas oman alueen puolustaminen sopii historian valossakin.Puolustamisen voi tehdä kahdella tapaa:joko AKTIIVISESTI ajaa kiinni vastustajaan ja taklata,tai PASSIIVISESTI odottaa ja ohjata vastustajaa.Passiivinen odottelu tappaa viihdearvon,mutta aktiivinen pelitapa koko kentän alueella tekee pelistä tapahtumarikkaan ja on jo osa hyökkäyspeliä.Westerlund sanoo:"Moni kiekkoihminenkään ei ymmärrä,että AKTIIVINEN PUOLUSTAMINEN ON JO OSA HYÖKKÄYSTÄ"!
"Hyökkäyspeliä ei voi pelata ilman kiekkoa ja joukkueen on ansaittava kiekko puolustamalla.Se ei ole tyylikysymys vaan realiteetti",sanoo Erkka.Westerlund myöntää saaneensa vaikutteita ex-pariltaan Summaselta(ja toisinpäin).Kaksikon pelitapaa alettiin kutsua KAKSIVAIHEISEKSI REAGOINTIPELIKSI,koska se oli Westerlundin mukaan selvin tapa selittää asia pelaajille.Vastuu pelin lukemisesta on pelaajalla,joka toimii tilanteen mukaan eikä ennalta sovittuun tiettyyn kuvioon.Ja nyt se tulee...
LÄHIMPÄNÄ KIEKOLLISTA VASTUSTAJAA PUOLUSTAVA PELAAJA RATKAISEE,PELAAKO VIISIKKO ENSIMMÄISEN VAI TOISEN VAIHEEN PUOLUSTUSPELIÄ.Neljä muuta reagoivat hänen ratkaisuunsa,jolloin viisikko toimii tiiviisti yhdessä.ENSIMMÄINEN VAIHE tarkoittaa paineen luomista jo hyökkäyspäässä.Sitä pelataan jos vastustajan kontrolli kiekkoon on huono ja karvaajat lähellä.TOINEN VAIHE tarkoittaa keskialueen ohjauspeliä.Siinä karvaajat eivät rynni kiinni vaan yrittävät ohjata vastustajan keskialueella "ansaan".Taklaukset viedään loppuun jos paikka tulee,sillä taklaus on paras keino riistää kiekko.Ykkösvaiheen takaraja on hyökkäyssininen,kakkosvaiheen punaviiva(koska halutaan estää vastustajaa pääsemästä päätykiekkoihin) ja ellei kumpikaan johda kiekonriistoihin,pelaajat asettuvat oman alueen puolustuspeliin.
Agressiivisempaa ensimmäistä vaihetta Leijonat pelaa erien alussa ja takaa-ajotilanteissa,painopiste siirtyy toiseen vaiheeseen johtoasemassa.Ensimmäisen vaiheen karvaus on Westerlundin mukaan hyvin lähellä perinteistä kanadalaista 2-1-2:ta eli VASTAKARVAA.Toisen vaiheen karvaus perinteistä MYÖTÄKARVAA,kuten vanhat termit kuuluvat."Leijonien aktiiviseen pelitapaan kuuluu,että AINA KUN SE ON MAHDOLLISTA,HAETAAN KARVAUKSEN YKKÖSVAIHETTA!
Suurin ero Summasen ajamaan tapaan pelata löytyy keskialueelta.Summasen mies-miestä vastaan peli keskialueella kuluttaa välillä enemmän omin kuin vastustajaa ja on riskialtista.Nykyinen punaviivasääntö(jota ei käytetty World Cupissa!) kasvattaa keski-alueen pinta-alan suureksi ja Erkan mukaan voimavaroja kannattaa keskittää hyökkäys-ja puolustusalueelle."Emme voi olla aktiivisia joka puolella.Minä tingin keskialueella.MITÄ LÄHEMPÄNÄ VASTUSTAJAN MAALIA KIEKKO RIISTETÄÄN,SITÄ TODENNÄKÖISEMMIN SYNTYY MAALIPAIKKA."
Siinä juttu lyhennettynä ja hiukan muokattuna.Itselläni ainakin on nyt uutta seurattavaa pelissä...miten selkäytimessä pelitapa on ja syntyykö virheitä?
kattavasta analyysistä. Pukki ei nähnyt tuota juttua, joten oli hienoa, että jaksoit sen tännekin laittaa..
Totta on, että erkka ja rami saivat tehtyä omanlaisensa coctailin jääkiekkoon ja että tuo malli mielestäni toimii juuri parhaiten silloin, kun on maajoukkueen reservit käytettävänä. Seurajoukkueessa ei aina saa mieleisiään kundeja hankittua ja tuolla pelitavalla juuri roolitus on tärkeää. Mielenkiintoista onkin tsiigata,kuinka tuo bluesin ensi kauden joukkue pelaa..
Erkka on todella loistava taktikko ja tuo pelitapa on omiaan suomalaiselle arvokisajoukkueelle. Tosin juuri tuo, että kokoviisikko osallistuu myös puolustukseen tiputtaa maalimääriä ja näinollen myös viidytysarvo laskee. Niin tai näin, mutta tärkeintä edelleenkään pukin mielestä ei ole varsinainen tulos vaan pelin viihdyttävyys. Jos jalkapallomatsitkin olisi kreikan pelin tasoista "puolustus viihdettä" , niin en varmasti menisi sitä ikinä tsiigaamaan. Tulos on toki tärkeä, mutta on sillä pelitavallakin suuri merkitys, ainakin katsojille..
Eka ottelu mentiin tunnustellen ja voitto tuli,vaikkakin kundien pelistä näkyi pakkovoiton "tahmeus". Muidenkin suurmaiden otteet olivat suurimmaksi osaksi samansuuntaisia, joten pukkikaan ei pysty täysin sanomaan, missä mennään, ennen tän päivän matsin päättymistä. Uskon kuitenkin suomen klaaraavan tuon helposti, mutta jos Oj:n kunto ei ole 100%:nen, voi pelistä tulla vaikea.
Siellä on Bluesin ohjaimissa myös herra nimeltä Kari Heikkilä, joka luotsasi Kärpät edelliseen mestaruuteen. Hänelläkin lienee sanansa sanottavana. Varmasti Bluesin uusi kausi on mielenkiintoista seurattavaa Raadon tullessa kuvioihin Heikkilän kanssa.
sen verran, että kundi todella ansaitsee hatunnoston viimekauden duunista venäjällä. Hänellä ei todellakaan ollut ilmeisestikään helppoa ja silti nosti pilipalijengin otsikoihin. Ramin kanssa voi tulla tosin hankaluuksia, jos pelit eivät mene suunnitelmien mukaan. Tosin ramihan voi aina lempata kundin dallailemaan himaan ja astua itse ruoriin.
Hyvä kysymys on, miten tuo suurhelsingin kolmosjengi aikoo nostaa itsensä suosta. Ei kukaan siellä olevista pelaajista pelaa kuin fyffen takia ja siksi on valmentajalla hyvin vaikea motivoida pelaajia antamaan parastaan.
Ei osunu veikkaus taaskaan!!!
ei kai pukkikaan mikään ennustaja ole. Oli muuten Karalahdella helvetin hyvä peli. Pari kunnon taklaustakin.
Pukki palasi menestyksekkään vapunvieton jäljiltä koneelle ja mitä hittoa taas näinkään..
Tällainen vellibyysa kuin sinä olit ottanut asiaksesi kommentoida skeidan muodossa pukin ennustuksia. Pukki skrubasi, että suomi voittaa ja kara tekee puolet suomen maaleista. Lopputulos oli eri, mutta kara todellakin teki 50% suomen maaleista. Ei siis pukinkaan veikkaus ottelun johtohahmosta mennyt pieleen.
Otapa seuraavan kerran se toinen handu pois munista ja kerro suoraselkäisesti asiasi, niin voit olla hieman uskottavampi..
näin oli.Kara oli ehdoton liideri puolustuksessa ja fyysisyys oli hyvin läsnä hänen duunissaan laatikossa. Tästä on hyvä jatkaa..