Luotettavaa kiinteistövälitystä?

Kuopiolaista kiinteistönvälittäjää syytetään vakavista talousrikoksista – syyttäjän mukaan pelasi väärennetyillä tiliotteilla ja siirsi rahaa piiloon Liettuaan. Kukahan liene?
142974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Taas joku kuopiolainen kiinteistövälittäjä paljastui huijariksi.

Äänestä
  • Tämä on kuin jostain painajaismaisesta rinnakkaistodellisuudesta jossa rikollisuus ja vääryys rehottaa :/
    Ja Suomi oli niin kaunis ja ihana maa 1980-luvulla, ei tällaista kuin nyt, olisi uskonut mahdolliseksikaan, enkä sanonut tätä hyvällä :/

    Äänestä

Asuntosijoittaminen pitäisi kieltää lailla, koska se:
a) on omiaan houkuttelemaan rikollisia keinottelijoita "alalle".
b) nostaa asuntojen hintoja ja asumiskustannuksia tarpeettomasti, aiheuttaen ihmisille tarpeettoman raskaita kustannuksia, vain eräiden ahneiden voittojen tähden!
c) kohdan b -syistä johtuen rapauttaa Suomen taloutta, kun ihmisille ei jää tarpeettoman kalliiden asumiskulujen jälkeen muuta käyttörahaa, jolla Suomen talous pyörisi normaalin maan tavoin.
d) laskee yleistä moraalia ja mielialaa
e) aiheuttaa asunnottomuutta, koska joillain ei kertakaikkiaan ole varaa maksaa keinottelijoiden ilmaa puhalleltuja vuokria ja asuntojen hintoja.

Tässä nyt pikaisesti mietittynä vain muutama peruste asuntosijoittamisen kieltämiseksi. Lisääkin varmasti perusteita löytyy jos oikein perkele ottaudun asiaan... !!

Äänestä
  • Väärä aihealue. Keskustele Kuopion asioista!

    Äänestä

  • Asuntosijoittamisesta keskustellaan muualla.

    Äänestä

  • Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista. Aiheeseen kuulumattomat aloitukset tai kommentit voidaan poistaa.

    Äänestä

  • Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.

    Äänestä

Kiinteistönvälitys on sairas ala. Siinä on paljon rikollisia piirteitä.
Alalla pystytään kiertämään lakeja, alaa ei valvota riittävästi. Kiinteistön välittäminen myyjältä ostajalle ei tuota mitään sen välitettävän kiinteistön hyväksi.
Onpahan vain joku, joka ottaa välistä rahaa.

Äänestä

Kateellisten panettelua.

Äänestä

Myös kiinnostaisi tietää kuka on tämä syytetty? Eikö mistään löydy tietoa?

Äänestä

Pientä tsekkausta asioihin niin hahmottuu tilanne.

Äänestä

Jatkoa edelliseen: Hakijana Verohallinto.

Äänestä

"Vähän enemmän"

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Eikö olekin mielenkiintoista.

Äänestä

Kommentointi on suljettu.

Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuopiolaista kiinteistönvälittäjää syytetään vakavista talousrikoksista – syyttäjän mukaan pelasi väärennetyillä tiliotteilla ja siirsi rahaa piiloon Liettuaan. Kukahan liene?

Keskustelu on suljettu, eikä siihen voi enää kirjoittaa.

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu