Tecfidera heikentää vastustuskykyä?

Anonyymi

Tecfidera ollut lääkkeenä MS-tautiin nyt useita vuosia. Tänä aikana ollut enemmän tulehduksia, tartuntatauteja ja pitkittynyttä yskää kuin koskaan aiemmin. Turvalab-testeissä eli laajassa verenkuvassa valkosolut myös välillä hieman koholla. Tällaista ei ole myöskään ollut aiemmin.

Elämäntavoissa ei muutosta.

Onko se Tecfidera nyt siis immunosupressiivi vai ei? Jotkut sanovat että on, toiset sanovat että ei ole.

Tecfideran käyttäjä, onko sinulla ollut tulehduksia, pitkittynyttä flunssaa, yskää sen aikana enemmän kuin aiemmin?

2

1107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Käsittäkseni Tecfidera ei ole biologinen lääke. Ilmeisesti toisen luokan lääkkeistä ainakin osa on. Mutta tosiaan tuo, jos se yksi arvo on matala on suurempi riski sairastua. Minulle vastattiin, että Tecfideran kohdalla pitäisi maata sairaalassa keuhkokuumeessa tms.tosi pahoja oireita, ennenkuin varsinaisesti katsotaan haitat huonoksi. Jos sairastaa flunssaa usein, mutta ei pahana niin silloin ei paha sivuvaikutus? Tämä varmaan niin riippuu henkilöstä miten asian esittävät.

      Alussa flunssia oli ja ms oireita flunssan jälkeen. Sittemmin ne loppui eikä flunssa ole vaivannut normaalia enempää. Mutta muita vaikutuksia on, mitkä omia päätelmiäni. Säännöllinen kuukautiskierto alkoi heittää 7vrk suuntaan tai toiseen. Ikävänä vaivana ihon sieni-infektio jaloissa, mikä tulee aina takaisin, sekä uusimpana ontelosyylät eli molluskat. Molluskat on lasten tauti ja aikuiselle tulee vain jos immuunipuutos. Terveille aikuisille ei pitäisi tulla vaikka sille altistuis, koska immuuni estää sen aktivoitumisen. Olen saanut sen lapselta.
      Eli tämä molluska ainakin on selkeä lääkkeeseen liittyvä haitta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      146
      4824
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      41
      1673
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      59
      1330
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe