Mikäs olis arvon raadin tunnelma paateista, jotka ovat jääneet nostamatta tähän päivään mennessä ? Auttaako nyt tullut lauha sää, vai onko pelkästään haittaa ? Pansiossa katselin muutamaa paattia, jotka sinne ovat jämähtäneet. Esitetään arvailuja : siellä on jäissä ilmeisesti Finnsport 540 HT, ja sitten joku Barlit tyyppinen paatti, oli joku purjevenekin ja sitten Bayliner-tyyppinen,en tiedä tarkalleen mikä ja toki nämä jotka ovat siellä tarkoituksella. Arvataan, uppoaako joku näistä ei jäihin tarkoitetuista paateista. Itse arvelisin tuota "Baylineria" , ehkä Finnsportia myös. Barlit kestänee, mutta saanee myös vammoja. Purjevene ei uppoa.
Yksi ihme on rampille asti tuotu sisäperäpaatti,joka jäätyi siihen. Oli vaan jollain ihmeellä saatu siitä ylös, ja ilmeisesti ilman suurempia vahinkoja.
Ja kyse ei ole vahingonilosta,koska en tiedä taustoja nostamattomuuteen, vaan koska paatit sinne jo jäivät, pelkkä uteliaisuus paattien kestävyydestä. Mistä sen tietää, milloin itse joutuu Aarnion seuraan, eikä pääse paattia nostamaan.
Yksi ihme on rampille asti tuotu sisäperäpaatti,joka jäätyi siihen. Oli vaan jollain ihmeellä saatu siitä ylös, ja ilmeisesti ilman suurempia vahinkoja.
Ja kyse ei ole vahingonilosta,koska en tiedä taustoja nostamattomuuteen, vaan koska paatit sinne jo jäivät, pelkkä uteliaisuus paattien kestävyydestä. Mistä sen tietää, milloin itse joutuu Aarnion seuraan, eikä pääse paattia nostamaan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Nostamattomien veneiden takana on varmaankin usein ikävä tarina.
Voi olla kuolemia, sairastumisia, työttömyyttä, avioreoja...)
Lasikuituisia purjeveneitä on joskus tahalleenkin jätetetty jäihin. Ne pari, jotka tiedän aiemmilta vuosita eivät ole uponneet.
Kyllä näissä kaikissa läpiviennit/letkut kovilla, runko kyllä kestää...
Jos koneisiin ei ole ajettu glygoleja, niin luulisi -20 jakson halkaiseen jotain jossain koneissa...
Olivatko pansion pienvene satamassa?
Espoossa olivat. Toinen poijussa ja toinen satamassa. Toinen perämoottorilla ja toinen taisi olla sisäkoneella. Ainakin ko. venetyypissä yleensä on sisäkone.
Se perämoottorivene oli monta talvea satamassa.
Sisäperämoottorissa halkeaa lohko , kannet ja pakosarjat .
Olivat Pansiossa...
Sairastumisen pelko oli syynä omalla kohdallani kaluston nostoon jo hyvissä ajoin, ja mikäpä siinä mukavampi se oli talvihuollot tehdä lämpimässä.
Ja kyllä ne ajot loman jälkeen aika vähiin jää.
Aika moni jo luuli ilmaston lämmenneen jo pysyvästi, unohtaen, että täällä talvet ovat erilaisia ja kylmiäkin talvia voi tulla.
Ennustan, että ne veneet, joissa on pallohanallisia läpivientejä vesirajan alapuolella uppoavat, jos asialle ei tehdä mitään talven aikana.
Tämä usko pallohanojen halkeamiseen on kummallisen kova. Se on teoriassa mahdollista, mutta hyvin epätodennäköistä. Eivät ne yleensä halkea, vaikka jäätyisivät vedet sisällään.
Letkujen jäätyminen varsinkaan ei upota yhtäkään venettä, koska hanat ovat tietenkin kiinni, eikä jäätyminen yleensä edes riko letkua.
Joskus käy niin että uppoaa, mutta useimmat veteen hylätyt kelluvat vuosia.
Hienoa asiantuntemusta löytyy joka lähtöön?
Olet vissiin pitänyt tilastoa ja käynyt tarkastamassa kaikki nämä veneet...
En voi tietää minkä verran omaat kokemusta veneistä tai vesijohtotöistä yleensä, mutta sen voin sanoa, ettei pallohanojen tai muidenkaan vesijohdoissa tapahtuvat jäätymiset ole uskon asioita - vaan todellista realismia.
Minulle tapahtui tuollainen pallohanan jäätyminen toissa talvena mökillä.
Olin kyllä irrottanut pesukoneen tuloletkun ja huolehtinut itse koneesta, mutta se sulku jäi kiinni sillä tulopuolelta oli jo vesi laskettu pois.
Tuo hana oli vaaka - asennossa seinään ruuvattuna, eikä se hana ollut edes täynnä vettä
Kyseessä oli vesijohtojärjestelmiin myytävä laadukas kotimainen pallohana.
Kaunis 3 cm halkeama oli tullut aivan pallon kohdalle.
Erikoista siinä oli, että se oli ollut siinä jo useampia vuosia - tosin yleensä auki asennossa
Letkut kyllä kestävät, mutta liittimet ja hanat poksahtavat.
Jos kova pakkanen pääsee pilssiin, eikä veden lämpö välttämättä jaksa pitää pilssiä nollan yläpuolella niin silloin ne hanat jäätyvät.
Seuravaa suojakeli alkaa sitten päästämään vettä sisään.
Etsi juttuja teräsveneiden omistajien tempuista, joilla he yrittävät pitää pohjaventtiilit ehjinä talven läpi.
Tuon takia kölijäähdytys on kova juttu jos talvella ollaan vesillä
Reiska2K
Eihän tässä kukaan väittänyt, etteivät pallohanat jäätyisi tai etteivät ne voisi haljeta jäätyessään. Väite oli, että se ei ole mikään väistämätön seuraus veneen jäämisestä jäihin.
Se, että sinulla on kerran yksi hana haljennut, ei millään tavalla osoita, että niin aina kävisi. Useimmiten vesijohtojen ja hanojen jäätymisestä ei seuraa vahinkoja. Usein kyllä seuraa, mutta vielä useammin ei.
Mulla on jäätynyt risteilijöitä rakennettaessa monen moisia putkia ja venttiileitä 20 vuoden aikana, jotta jotain tietoa on näistä asioista...
Se että ne ovat päässeet jäätymään on silkkaa epäonnea, kun laivanrakennus Suomen ilmastossa on vastivaa ja sähkölämppärit / rakennusaikainen sähkö mitä sattuu ..
Menee paksuseinämäinen aisi putkikin yön yli jäätyessä vaurioille vaikea uskoa mutta näin on, saati ohutseinämäiset valetut pallo venttiilit...
Oletetaan, että joku lähtisi toimimaan noiden ajatustesi mukaisesti eli
” Useimmiten vesijohtojen ja hanojen jäätymisestä ei seuraa vahinkoja”
Sitten seuraava virke ikään kuin kumoaa tuon edellisen.
Kysymys kuuluu, onko tuollaisen venäläisen ruletin peluu järkevää noinkin kriittisissä asioissa kuten veneen pohjaventtilit?
Toisaalta voisi kysyä, miten järkevää on ottaa vesivahingon riski maalla olevassa rakennuksessa - kalliiksi käy niidenkin korjaus.
Reiska2K
Toivon reiskalle jatkossa parempaa kykyä luetun ymmärtämiseen.
Kukaan tässä ketjussa ei ole väittänyt pohjaventtiilien, vesijohtojen, letkujen, putkien tai minkään muun jäädyttämisen olevan järkevää. Tässä vaan huomautettiin, että ei se jäätyminen läheskään aina johda rikkoutumiseen, vaikka usein niin saattaakin tehdä.
Kyllä minä tuon viestisi osasin lukea, mutta vieläkään en ymmärrä miksi annat yhä kaksi toisensa kumoavaa lausetta.
Kun nyt kuitenkin jatkuvasti myönnät, että vahinkoja tulee jäätymisen seurauksena, niin etkö voisi jättää asian sille kantilleen makaamaan.
Näitä sivuja lukee myös täysin noviisit veneilijät, eikä ole lainkaan järkevää sekoittaa heidän päätään noin ristiriitaisilla viesteillä.
Yleinen ymmärrys näissä vesijohtoja ja pakkasta käsittelevissä asioissa ei ole muuttunut viimeisen sadan vuoden aikana mitenkään.
Mitään joko tai menetelmää ei ole olemassa.
Jäätymisvaurioita pyritään torjumaan kaikin keinoin - aina mahdollisimman perusteellisesti.
Siinä ei jäädä miettimään sitä pienen pientä mahdollisuutta, että tänä talvena vaurioita ei ehkä tulisikaan.
Jos sinua helpottaa se kun kerron, että olen ollut 60- luvun lopusta jatkuvasti tekemisissä erilaisten koneiden ja laitteiden kanssa.
Aloitin työt kaivoksella huoltohommilla ja hoitelin suuria vesipumppuja, joilla pidettiin kuoppa tyhjänä.
Veneilyä olen harrastanut siittiösolusta lähtien kun isäni perhe asui saaressa.
Olen ollut myös rakennustöissä ja tehnyt siellä kaikkia mahdollisia töitä
Halusin kertoa tässä osan tekemisitäni, jotta ymmärrät, että en ole näissä asioissa ensimmäistä kertaa mukana D.
Reiska2K
Pitempi plussa keli on kai se vaarallisin elementti jäihin jätetylle veneell!Kun jääkanteen tulee railoja ja tuuli liikuttelee jääkansia!Ei ainakaan Koolassa purjevene pysynyt toissa talvena ehjänä!Venttiileistä en sano mitään!
Se mitä noille joka tapauksessa pitäisi tehdä, on esim seuraavaa: jollalla tai kumiveneellä ympäriltä jään päällä operoiden moottorisahalla jää auki läheltä runkoa, ja siitä sitten pienemmiksi paloiksi reittiä nostopaikalle tai luiskalle, ja hiab autolla ylös.
onhan siinä hommaa iltapäiväksi, mutta pikku juttu verrattuna myöhempiin vaurioihin ja nostoihin esim. meren pohjasta.
Aivan älytöntä että niiden kohtaloa arvuutellaan kevääseen asti. Luulisi että joku on vastuussa satamassa siitä, että omistajalta edellytetään jotain toimia, ja takuulla yhteystiedot löytyvät jostain venepaikkaa hallinnooivalta taholta.
Suoraan kunnalta vuokratuilla paikoilla nuo yleensä ovat. Ainakin Helsingin kunta on ottanut sellaisen (kummallisen) kannan, etteivät voi juuri veneisiin koskea. Hylättyjä veneitä lojuu ympäriinsä ja kunta väittää ettei heillä ole oikeutta kerätä pois. Jostain syystä muita roskia kyllä keräilevät.
Nyt olisi hyvä ja viimeinen aika nostaa ne paatit : jäät liki sulaneet ja loputkin pehmenneet. Menkääs nyt mattimyöhäiset nostelemaan niitä paattejanne kun eivät ehkä ole vielä vahingoittuneet pohjasta. Lohkot, pakosarjat yms. ovat jo saattaneet haljeta,mutta se on toinen juttu.
Siinä sitä on sitten kivaa kevät askarretta, juhannukseksi kuntoon ja saareen rypemään.