Miten saa omakannasta tiedot pois ?
Omakanta sivusto
Anonyymi
12103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tietääkö joku ?
Tietää
https://www.kanta.fi/suostumus-ja-kiellot
Ei niitä taida saada kokonaan pois mitenkään. Kukapa nyt sellaista edes haluaisi? Tiedothan ovat siellä jotta saa parasta mahdollista hoitoa joka tilanteessa.
Kenties joku salaliittouskovainen foliohattupää haluaisi saada tietonsa pois sieltä, mutta ei takuulla kukaan selväjärkinen.
Et mitenkään ja miksi ne pitäisi poistaa? Epäiletkö FBI:n seurantaa?
Taidat olla hieman yksinkertainen.
Omakanta seuraa ihmistä koko koko eliniän, aina kun menet lääkäriin, sinua katsotaan vanhojen tietojen pohjalta, jos siellä on jotakin mielenterveyteen, päihteisiin, tai sitten vain lääkärin joitakin omia näkemyksiä sinusta huonoon sävyyn, esim itsetuhoisuuteen viittaavia, siitä saattaa tulla sinulle ongelmia myöhemmin. Saattavat vaikuttaa erilaisiin lupiin ja luvanvaraisiin asioihin, huoltajuuteen, työnsaantiin ym, tietojasi tutkii muutkin viranoamiset.
Omakanta vuotaa aikanaan julkisuuteen, kaikki tiedot ovat varastettavissa.
Ne vanhat tiedot on aika tärkeitä kun suunnitellaan, miten potilasta tulee hoitaa.
Omat tekemiset vaikuttaa aina. Ei pidä töpeksi niin että siitä koituu haittaa myöhemmin elämässä.
Kukahan tässä on yksinkertainen? Kelaa sitä.
Se kylläkin että jos terveyshenkilöihin yhteydessä niin kaikki kirjataan omakantaan. Alkoholin käytöstä voi tulla ristiriitoja heh pian kusessa jos on lapsiakin.
Ei mitenkään. Ne on sinetöity sinne, kuin pyramidin sisälle muinaiskirjoitukset. Ellei asiasta käydä keskustelua ja joku päivä voi painaa delete -nappia.
Juu sellainen henkilö joka naukkailee viikollakin olusia ja viinejä mutta käy töissä ihme ja kumma kun maksa arvot noussu ja itsekki ihmettelee mistä kummasta. Hommatkaa hullun paperit ni voi tehdä mitä vaan.
Lahjoita elimesi eläessäsi 🤣