Pitäskö vaa vetää välit kaikkii kavereihin, ku ei vaa yksin kertasesti jaksa enää. Hyvä että ees pystyn elää ku oon ite aiheuttanu itelleni jonku masennuksen eikä kukaa tiiä sitä ku en näytä kellekkää mun masennusta. Ja ku en sitte tiiä miten voisin vetää välit mun kavereihin. En vaa jaksa elää ja mä ja mun vanhemmat vaa riidellää aina. Ja muuten oon 11-vuotias nopeasti kehittynyt jonka murrosikä on jo alkanut.
Masentunut!
Anonyymi
2191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaikki masentuu murrosiässä, mut ihan kaikki ei vedä hauleja hattuun ja kämppää tuleen. Kokeile mitä näitä on, Valoa chat, sekaisin, jne. Koska sun ei tarvii ihan yksin olla, vaikka kavereista ja vanhemmista ei olis apuu.
Sit se klassikko vastaus, hanki sellanen harrastus mistä ite tykkäät, sellanen mistä saat uusia sellasia kaverteita joilla on samoja mielenkiinnon kohteita kun sulla. Kaikkien kaverit vaan vaihtuu jonkunverran elämän aikana, ja sit sieltä jää ne parhaat pitkäks aikaa. Voit myös suunnittele lähteväs heti opiskelemaan toiselle paikkakunnalle kun vaan voit. Siihen on vielä ikuisuus, mut se on sentään suunnitelma. Suunnitelma siihen, jos kotona ei jaksa.
Tsemppiä
Onkos kukaan ajatellut kuinka moni pakolainen sairastaa mielisairautta. Huomasin töissä ollessani että nämä mamut on jotenkin hurjempia kuin suomalaiset. Käyttävät outoja aineita ja eivät sopeudu suomeen niin paletti on valmis. Jaeivät jymmärrä suomea. Ja liian usein me evät jonon ohi kuten joka asiassa keulivat