Pasianssit

Tuolla toisessa ketjussa joku iloitsi, kun pasianssi meni läpi.
Nuorempana pelasin pasianssia innolla. Viime aikoina on unohtunut koko harrastus.
Se pitäisikin herättää henkiin taas.

Millaisia pasiansseja te pelaatte?
Minun yksi mielipeleistäni on "Napoleonin hauta", jonka pitää mennä kerralla läpi. Kyllä se meneekin, jos kortit on hyvin sekoitettu.

14

1729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Peruspasianssia ja toista, jonka nimeä en muista. Isosisko aikoinaan sen opetti.
      Sudokua pelaan netissä, samoin muistipelejä. Niin ja palapelejä.

      brinkkala

      • On olemassa pasianssi, jolla on kuvaava nimi "Idiootti". Siinä kortit ladotaan neljään pinoon pöydälle ja kerätään taas pois oikealta vasemmalle, jaetaan sekoittamatta uudelleen, kerätään pois, ja jos jossakin vaiheessa joka pinoon jää sama numero päällimmäiseksi, ne saa poistaa, ja taas jatketaan. Peli voi viedä monta päivää, minkä totesin, kun kesämökillä sitä pelasin iltakaudet ennen televisioaikaa. :))


      • Anonyymi
        Makriina kirjoitti:

        On olemassa pasianssi, jolla on kuvaava nimi "Idiootti". Siinä kortit ladotaan neljään pinoon pöydälle ja kerätään taas pois oikealta vasemmalle, jaetaan sekoittamatta uudelleen, kerätään pois, ja jos jossakin vaiheessa joka pinoon jää sama numero päällimmäiseksi, ne saa poistaa, ja taas jatketaan. Peli voi viedä monta päivää, minkä totesin, kun kesämökillä sitä pelasin iltakaudet ennen televisioaikaa. :))

        Tuota täytyy kokeilla ehdottomasti. Jo nimi houkuttelee, samaistuin heti ;). Ei tunnu liian vaikealta ja aikaahan riittää useamman päivän peliin. Käsikorteilla pelaaminen on siitä hyvä, että samalla sormet vetristyvät.

        Täytyiskin luppoaikana hakea netistä uusia pelejä yksin pelaajalle.

        brinkkala


    • Minäkin pelailin nuorempan. Toisinaan harvoin kyllä kaivan kortit ja pelaan.
      Kun töihin tuli tietokoneet, joka oli miltei kaikille uusi asia aikoinaan, meille sanottiin, että jos yöllä on hiljaista harjoitelkaa koneen käyttöä pelaamalla pasianssia.
      Korttien siirtely ja asettelu oli aluksi hidasta.
      Minulla on jossain komeron nurkassa sellainen kirja, jossa on erilaisia pasianssinpeluuohjeita.

      • Minä opin pelaamaan pasianssia muutaman vuoden vanhana. Mummu pelasi aina ja seurasin vieressä. Huomautin hänelle joskus, että tuohon pitää panna punainen, ei mustaa, ja hän sanoi, että tällä kertaa musta kelpaa. Ymmärsin jo silloin, että mummu fuskaa.
        Toisten lasten kanssa saatiin pelata korttia iltaisin erilaisia korttipelejä, kuten hullunkuriset perheet ja muutama muukin lasten peli. Pasianssikorteilla pelattiin Maijaa ja Sikaa ja Viimeistä tikkiä. Illat rauhoitettiin riehuvilta leikeiltä, tuli uni helpommin kun mieliala rauhoittui.

        Jatkoin samaa omien lasten kanssa. Niinpä heillekin tulivat pelikortit tutuiksi pienestä pitäen. Tv sitten lopetti tällaiset harrastukset, niin minulta kuin muksuiltakin. Oltiin kesäkaudet mökillä keskenämme.


    • Minulla on koneessa, siis tässä "pönttö pöytä koneessa" ala laidassa Spider, jota pelaan usein, kun kone raksuttelee omiaan. Joskus innostun siihen liikaakin, kunnes muistan, että kirjakin on hyvässä kohdassa lukemiseen.

      Sudokut on/oli minunkin intohimo joskus ja onhan tuolla useita täyttämättömiä vihkosia, puhumattakaan sudoku laudasta, jossa voi täytellä mahdollisuuksia ja sitten sipaista pois, siis sellainen, jota täytellään jollain vesiliukoisella tussilla. Nyt ei vain kiinnosta.

      • Tein myös yhteen aikaan pää sauhuten sudokuja.
        Sitten kyllästyin, tuossa keskeneräinen sudokuvihko odottaa, josko innostuisin.
        Vaan innostuinkin kryptoista. Niitä olen vääntänyt kaksi vuotta. Välillä tehden kuva- ja sanaristikoitakin.
        Nyt on lisää saanut kuvaristikot valtaa.
        Kyllä tässä koneessakin näkyy olevan pelejä, en ole niihin tutustunut, jonkun ristikon olen joskus tehnyt.


    • Anonyymi

      Kiittämään tulin ihan varta vasten tästä aloituksesta. Katsoin netistä noita pasianssien ohjeita. Tuon idiootinkin löysin. Löysin myös pyramidin, sen olin ihan tykkänään unohtanut. Äiti sitä pelasi keittiön pöydän päässä, kun me lapset tehtiin läksyjä. Hyvin harvoin kyllä, useimmiten neuloi jotain.
      Niiettä, Kiitos!

      brinkkala

      • Minulla on pasianssikirja, josta oli iso apu aikoinaan siellä kesämökin yksinäisyydessä. Kahden pakan pasianssejakin on paljon. Mutta nyt se kirja on siellä, 300 km päässä. Pitää vain pelata näitä, joita vanhastaan muistaa.
        Sudokut eivät ole minun lajini. Suurristikoita täytin takavuosina innolla, ostin ristikkolehtiäkin ja viikkolehdet tilasin ristikon mukaan. Sitten lopahti innostus, ja nyt pystyn ohittamaan ristikot ihan kevyesti. Ennen se olisi ollut vaikeaa.


    • Anonyymi

      Tämän päivän lapsilta on Mustapekka-kortit kielletty.
      Pitää ostaa Uunokortit.

    • Anonyymi

      Microsoftilta löytyy Microsoft Solitaire Collection. Se on ilmainen ja erittäin monipuolinen.
      Myös pikkusummalla voi ostaa Pretty Good Solitaire Collectionin.

    • Käytössäni on ollut jo vuosia davidmayne pasianssisovellus, jossa aivan mainioita pasiansseja. Nyt uudessa käyttöjärjestelmässä tuo linkki ei enää aukea :( Onko noissa netin pasiansseissa joku, joka on hyvä. Suosituksia

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pelaan WOW sanapala peliä. On ilmainen ja lataan sen AppStoresta, tai Google Play sta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2621
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2283
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      114
      1993
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      128
      1946
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1693
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      147
      1238
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      27
      1122
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1095
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1071
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1019
    Aihe