Voiko oneo Grop:on lainaan luottaa?

Elikkä tilanne on tämä olen viikon yrittänyt kipeästi saada pankeilta lainaa mutta koska nuorena sössin luottotietoni ollessani huonossa suhteessa on se osoittautunut mahdottomaksi, sain kuitenkin ranskalaisella oneo group pankilta hyväksynnän 2000 lainaan että saisin laskut maksettua ja turvattua joulun perheellemme, he kuitenkin vaativat 115€ ennakkomaksua luottovakuuta varten uskallanko siis vähistä rahoistamme sitä maksaa voiko olla että pankki onkin jotain huijausta ja sitten ei rahoja näy? Stressi on älyttömän kova väsymys aivan liian suuri, minulla on paljon sairauksia ja pitäisi löytää voimia vielä niiden hoitoon ja kotona riidat senkun pahenee, joulu kun tunnetusti on stressaavaa vaikka pitäisi olla aika milloin voisi unohtaa stressin ja huolet. Onko kellään kokemuksia kyseisestä ranskalaisesta pankista?

12

1650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällaista pankkia en edes löytänyt kun yritin etsiä. Onko tämä jokin netistä löytynyt pelkällä sähköpostiosoitteella lainaa tarjoava henkilö? Dellaisiahan riittää tälläkin lainat-sivustolla. Ja nuo etumaksujen pyytäjät nyt tiedetään, heh. Toisekseen, kukaan ei tarjoa lainaa luottotiedottomille!


      • Anonyymi
        Joulukriisi kirjoitti:

        Tälläinen sivu kyseessä https://www.oneo-group.com/

        Aika tökeröt luo sivut. Itse en kyllä maksaisi senttiäkään etumaksuja. Ja tuntuu oudolta, että luottotiedottomille luvataan lainaa eli taitavat vaan kalastella niitä etumaksuja!


    • No sitä pelkäsinkin.. olisihan minä sen lainan maksanut. Toki ymmärrän ettei luottotiedottomiin voi luottaa, tuntuikin liian hyvältä ollakseen totta.. ääh pitää miettiä vielä mutta en mä usko että uskallan maksaa ellen toivon mukaan löytäisi faktaa että olisi toimiva homma..

    • Anonyymi

      Aloittaja, jos tilanne paha rahan vähyyden suhteen, hae harkinnanvaraista toimeentulotukea. Näin joulun alla perheitä myös avustetaan monin tavoin, Hyvä Joulumieli -lahjakortteja jaetaan, ym. järjestöt. Kyseleppäs.

      • Anonyymi

        Juuri näin, ja myös seurakunnasta (diakoniatyö) voi hakea apua, vaativat toki että toimitat tiliotteet mistä käy ilmi tilanteenne..


    • Anonyymi

      Tosiaan parempi olla ottamatta lisää lainaa. Joulu perheen kanssa ei vaadi 2000€ lainaa. Summa on monelle puolen vuoden säästöt ja se käytetään sitten päivässä syöden sikaa ja juureksia eri muodossa.

      Jouluun riittää rauhoittuminen ja yhdessäolo. Ei se ylisuuri kulutusluotto omiin tuloihin nähden pelasta joulua.

    • Anonyymi

      Kiitos vinkeistä :)

    • Anonyymi

      On kyllä sellaista suomenkeltä tuolla että ihan perushuijaus kyseessä. Yleensä mikään lainanantaja ei vaadi mitään etumaksuja. Kuinkahan moni on epätoivoissaan tuohonkin viritykseen viimeiset rahansa menettänyt.

    • Anonyymi

      Pelkään että itsekkin teen saman virheen liian taloudellisessa ahdingossa että uskon liikaa turhaan tuli saman kaltainen tarjous Saksasta voi elämän kevät..

      • Anonyymi

        Mistä tuo ahdinko johtuu? Siitä, että ei uskalleta laskea mihin tulot riittää vaan silmät kiinni shoppaillaan kuin viimeistä päivää?

        Rahattomuus johtuu ensisijaisesti omista menoista, ei tuloista ja molempiin voi vaikuttaa. Menoihin helpommin. Nyt on hyvä hetki lopettaa ahdistus ja hoitaa asiansa


    • Anonyymi

      Luottaa saa oman halun mukaan, mutta rahaa tuolta ei saa koskaan senttiäkään.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2012
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1938
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      168
      1683
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      980
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      64
      954
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe