Elikkä tilanne on tämä olen viikon yrittänyt kipeästi saada pankeilta lainaa mutta koska nuorena sössin luottotietoni ollessani huonossa suhteessa on se osoittautunut mahdottomaksi, sain kuitenkin ranskalaisella oneo group pankilta hyväksynnän 2000 lainaan että saisin laskut maksettua ja turvattua joulun perheellemme, he kuitenkin vaativat 115€ ennakkomaksua luottovakuuta varten uskallanko siis vähistä rahoistamme sitä maksaa voiko olla että pankki onkin jotain huijausta ja sitten ei rahoja näy? Stressi on älyttömän kova väsymys aivan liian suuri, minulla on paljon sairauksia ja pitäisi löytää voimia vielä niiden hoitoon ja kotona riidat senkun pahenee, joulu kun tunnetusti on stressaavaa vaikka pitäisi olla aika milloin voisi unohtaa stressin ja huolet. Onko kellään kokemuksia kyseisestä ranskalaisesta pankista?
Voiko oneo Grop:on lainaan luottaa?
12
1679
Vastaukset
- Anonyymi
Tällaista pankkia en edes löytänyt kun yritin etsiä. Onko tämä jokin netistä löytynyt pelkällä sähköpostiosoitteella lainaa tarjoava henkilö? Dellaisiahan riittää tälläkin lainat-sivustolla. Ja nuo etumaksujen pyytäjät nyt tiedetään, heh. Toisekseen, kukaan ei tarjoa lainaa luottotiedottomille!
- Anonyymi
Joulukriisi kirjoitti:
Tälläinen sivu kyseessä https://www.oneo-group.com/
Aika tökeröt luo sivut. Itse en kyllä maksaisi senttiäkään etumaksuja. Ja tuntuu oudolta, että luottotiedottomille luvataan lainaa eli taitavat vaan kalastella niitä etumaksuja!
No sitä pelkäsinkin.. olisihan minä sen lainan maksanut. Toki ymmärrän ettei luottotiedottomiin voi luottaa, tuntuikin liian hyvältä ollakseen totta.. ääh pitää miettiä vielä mutta en mä usko että uskallan maksaa ellen toivon mukaan löytäisi faktaa että olisi toimiva homma..
- Anonyymi
Aloittaja, jos tilanne paha rahan vähyyden suhteen, hae harkinnanvaraista toimeentulotukea. Näin joulun alla perheitä myös avustetaan monin tavoin, Hyvä Joulumieli -lahjakortteja jaetaan, ym. järjestöt. Kyseleppäs.
- Anonyymi
Juuri näin, ja myös seurakunnasta (diakoniatyö) voi hakea apua, vaativat toki että toimitat tiliotteet mistä käy ilmi tilanteenne..
- Anonyymi
Tosiaan parempi olla ottamatta lisää lainaa. Joulu perheen kanssa ei vaadi 2000€ lainaa. Summa on monelle puolen vuoden säästöt ja se käytetään sitten päivässä syöden sikaa ja juureksia eri muodossa.
Jouluun riittää rauhoittuminen ja yhdessäolo. Ei se ylisuuri kulutusluotto omiin tuloihin nähden pelasta joulua. - Anonyymi
Kiitos vinkeistä :)
- Anonyymi
On kyllä sellaista suomenkeltä tuolla että ihan perushuijaus kyseessä. Yleensä mikään lainanantaja ei vaadi mitään etumaksuja. Kuinkahan moni on epätoivoissaan tuohonkin viritykseen viimeiset rahansa menettänyt.
- Anonyymi
Pelkään että itsekkin teen saman virheen liian taloudellisessa ahdingossa että uskon liikaa turhaan tuli saman kaltainen tarjous Saksasta voi elämän kevät..
- Anonyymi
Mistä tuo ahdinko johtuu? Siitä, että ei uskalleta laskea mihin tulot riittää vaan silmät kiinni shoppaillaan kuin viimeistä päivää?
Rahattomuus johtuu ensisijaisesti omista menoista, ei tuloista ja molempiin voi vaikuttaa. Menoihin helpommin. Nyt on hyvä hetki lopettaa ahdistus ja hoitaa asiansa
- Anonyymi
Luottaa saa oman halun mukaan, mutta rahaa tuolta ei saa koskaan senttiäkään.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1946610Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065503Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2783505Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273473Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat992481Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32155Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi541927Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191926Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631790- 1011459