Ja kyllä mekin kannatettiin koko sydämmestämme

Suomen puolustusvoimien esitys 64 amerikkalaisen F–35A Lightning II -hävittäjän ostamisesta siunattiin perjantaina Sanna Marinin hallituksessa.
Vaikka SDP hajosi siinä, vasemmistolasimmat ei kannattaneet, kuin ei muitakaan uudistusia ole kannattamassa.
Suomen entiset korkeimman tason ulkopoliittiset päättäjät pohtivat F-35-hävittäjäratkaisua erilaisin painotuksin. Paavo Lipponen tukee näkemyksineen pääministeri Sanna Marinia, mitä taas Erkki Tuomioja ei tee.
Jo aiemmin useiden vasemmistopoliitikkojen näkökannoista paistoi läpi vanha Yhdysvaltojen ja Naton vastainen asenne ja Venäjän myötäileminen. -ei he tavoistaan pääse.

Näköjään rivit on hajallaan mm SDP n sisällä koskien hävittäjähankintaa. Tuomioja tuomitsee ja Lipponen hyvin tyytyväinen. Joka tapauksessa ratkaisu on tehty , että itkeminen siitä on jo turhaa.
Suomi on se maa, jonka merkitys Ruotsin puolustukselle on suurin. Niinpä on myös Ruotsin etu, että Suomi valitsee puolustukselleen mahdollisimmat aseet.

Jos kriisi tulee kuka vasemmistolaisia puolustaa ? -kysyn vaan !

5

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Emme anna ruokaa punavihreille kuin työtä vastaan vain sota aikaan.

    • Jaksoin lukea vain otsikon. Menestykksettömyyttä harhoillesi.

      • Anonyymi

        Millainen olisi piraattien ja kommunistien armeija. Olisiko 7 metrin veneesi mervoimia korvaava. Ilmavoivoimat olisi ilmavaivat, joskus piereskellä. Kommari Tavja Havonen olisi teille kenraalia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Millainen olisi piraattien ja kommunistien armeija. Olisiko 7 metrin veneesi mervoimia korvaava. Ilmavoivoimat olisi ilmavaivat, joskus piereskellä. Kommari Tavja Havonen olisi teille kenraalia.

        Sinäpä sen sanoit, nuinhan se olisi. Kiitos kun vaivauduit ylistämään niin Tarja Halosta kuin minuakin. Olipa muuten taannoin vaalit, jossa loppukirin taiston tiimoilta uutisoitiin näin "Äänestä vanhasta tai saat halosta." Saatiin sitten vanhasta halosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millainen olisi piraattien ja kommunistien armeija. Olisiko 7 metrin veneesi mervoimia korvaava. Ilmavoivoimat olisi ilmavaivat, joskus piereskellä. Kommari Tavja Havonen olisi teille kenraalia.

        Siihen piiskatykki kannelle, vai vaipuuko se pohjaan ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      442
      2270
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1373
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1320
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1218
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      93
      1196
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      103
      1061
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      964
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      900
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      831
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe