Korvaako Muurikka kaasugrillin mökillä?

Pitäisi laittaa ruuanlaittovermeet kuntoon mökille ensi kaudelle. Jotkut tuntuvat vannovat kaasugrillin nimeen, toiset kaasulla toimivan Muurikan (48 tai 58 cm).

Muurikka olisi edullisempi. Onko kokemusta, onnistuuko Muurikalla kokata kaikki mökin ruuat? Vai pitääkö ostaa sitten kumminkin oheen kaasugrilli kaveriksi?
3888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä.... toki tarviit molemmat.. Grillillä haudutusruuat, pizzat, kanankoivet, nopeat iltamakkarat ym..
Muurikalla paistinpotut kunnon pihvit, kasvikset, letut, hampparit ym mättöruuat.

Äänestä

Meillä on molemmat. Poika käyttää grilliä, minä molempia. Kaasugrilli on hiton työläs putsattava. Olen harkinnut kunnollista hiiligrilliä tai pihauunia. Muurikka on helpompi putsata ja silläkin pärjää vallan hyvin.

Äänestä

Vinkkinä: Kaasugrilliin(kin) aivan niin kuin muihinkin grilleihin, voi laittaa erillisen, reunallisen alustan grillattavien ruokien alle. Pysyy grilli puhtaana.

Minä teen muurikalla "vokkiruokaa", nopeasti valmistuvaa safkaa, esim. ohuita lihasuikaleita ja kasviksia, ahvenfileitä, kaikkea mikä kypsyy nopeasti. Yleensä pilkon kaikki ensin valmiiksi. Paistovaiheessa pysyn Muurikan vierellä ja sekoittelen samalla. Ruoka valmistuu alle vartissa.

Grillissä grillaan pidempää kypsytysä vaativat jutut, isommat lihat, kalat ja kanat.
Usein laitan myös perunoita ja kasviksia folioon samalla kypsymään.
Nämä jätän paistumaan itsekseen, käyn välillä kääntelemässä tarpeen mukaan.
Olemme tehneet grillissä pitsaakin pitsakiven päällä. Aivan hyvää tulee siitäkin.
Sitä ei kannata täyttää kovin paksulti, pohja jää kosteaksi jos on hirveesti ladottu esim tuoreita tomaatteja täytteeksi.

Emme ole makkaran ystäviä, silloin harvoin kun niitä syödään, ne paistetaan tikun nokassa nuotiolla tai takan hiilloksella.

Kaasugrillin etu hiiligrilliin verrattuna on tasainen, säädettävissä oleva lämpö koko paistoalueella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pitäisi laittaa ruuanlaittovermeet kuntoon mökille ensi kaudelle. Jotkut tuntuvat vannovat kaasugrillin nimeen, toiset kaasulla toimivan Muurikan (48 tai 58 cm).

Muurikka olisi edullisempi. Onko kokemusta, onnistuuko Muurikalla kokata kaikki mökin ruuat? Vai pitääkö ostaa sitten kumminkin oheen kaasugrilli kaveriksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu