En tiedö mitä tehdä lyhyesti minulla on syömishäiriö joka varjostaa elämää kokoajan. Noh isäni ei hyväksy/usko sitä äskenkin totesi ihan tosissaan että ei sinulla mitään syömishäiriötä ole. Kysyin että miksiköhän sitten olen avunpiirissä yms ett muutenkivaan ja tähän hön vastasi että niin.
Tätä on jatkunut jo vuoden hän heittää kommentteja kehostani, siitä kuinka syön liikaa ja kuinka olen huono ihminen.
Minulle on jo vaikeaa olla kotona itken joka ilta oma isäni on ”saanut” minut viiltelemään ja vihaamaan itseani päivä päivältä enemmän. Olen miettinyt jopa itsemurhaa ja sen vanhemmilleni sanonut mutta he eivät välittneet kutakuinkin totesi vain että okei.
Isä ei ymmärrä
4
70
Vastaukset
- Anonyymi
Minkä ikäinen olet kun sylistät ympäristös. Koululainen menee asiasta kuin opiskelija puhu koulun läkärille,pääsee psykolodille. työssä käyvä firman lekuri sama asia. Työtön .ei opikelia Terveyskeskus sama asia.Apua saa kanataa hakea.Joten kipin kapin hoitaa homma kotiin terveyden hoidon henkilöstön kanssa. Tällä emme sinua voi auta.Älä isäsi sylistä.Jos aihe osaat tänne kirjoita,osat otta yhteys Läkäriin asiasta.
- Anonyymi
Sun kannattais mennä suomen kielen tunnille.Mutta jos oot maahanmuuttaja niin ymmärrän huonon suomen kielen taitosi.
- Anonyymi
Minkä avun piirissä olet? Voitko puhua siellä myös ongelmista kotona? Kurjaa ettei omat vanhempasi osaa tukea sinua mutta on muitakin henkilöitä joiden puoleen voit kääntyä kuten aiempi kirjoittaja ystävällisesti sinua neuvoi. (Tapauksessasi kouluterveydenhoitaja?) Elä jää yksin asioittesi kanssa eläkä lannistu.
Hei,
Vastaan vielä minäkin, vaikka saitkin jo joitakin vinekkejä.
Jos haluat jutella ajatuksistasi jonkun turvallisen aikuisen kanssa, niin tässä tiedoksesi mahdollisia paikkoja:
Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Syömishäiriöliitolla ja Etelän-SYLI:llän on Tukinetissä syömishäiriöisille sekä heidän läheisilleen suunnattuja ryhmächattejä. Sinä sekä myös isäsi voisivat hyötyä chateistä. https://tukinet.net/toimijat/syomishairioliitto-syli-ry-9936988/
Tukinetissä on myös monia muita ryhmächattejä, yksilöchattejä, tukisuhdepalveluita sekä keskusteluryhmiä.
Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä. Tukinetin kaikki palvelut saa maksutta käyttöönsä, kun on anonyymisti rekisteröitynyt ja kirjautunut sivuille. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk532047Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901405Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.611234Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll641153- 1141091
- 67916
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72889Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j65854Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise8801Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍72779