Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Uskonnollinen kasvatus

Onkohan yleistä, että uskonnollinen kasvatus aiheuttaa alitajuisia estoja seksuaalisuuden suhteen? Kun vaikka itsetyydytys nähdään uskonnollisissa piireissä jotenkin vääränä, niin myöhemmin sitten esimerkiksi orgasmin saaminen on vaikeaa
3856
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse näkisin tuon ainakin omalta kohdaltani päinvastoin.
Seksi ja itsetyydytyskin kiinnosti ankarasti kiellettyinä kaikessa jännittävyydessään vain kahta kauheammin, eikä mikään estänyt minua siitä nauttimasta vaikka kuinka syntiin lankeemuksen seuraamuksista peloteltiin ja rangaistiin.

Äänestä
  • Feikki hönö se taas jaksaa

    Äänestä

Kyllä joissain tapauksissa näin käy. Esimrerkiksi äärettömän kaunis exäni oli kotikasvatuksesta johtuen oikea kävelevä esto.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onkohan yleistä, että uskonnollinen kasvatus aiheuttaa alitajuisia estoja seksuaalisuuden suhteen? Kun vaikka itsetyydytys nähdään uskonnollisissa piireissä jotenkin vääränä, niin myöhemmin sitten esimerkiksi orgasmin saaminen on vaikeaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu