Onko Kaunissaaressa perinteinen joulujuhla? Samppanjan kilistelyä, puheita keskilaiturilla, kauneimpia joululauluja yhteislauluna, lahjojen jakoa tutuille ja tuntemattomille? Onko Reino pukkina?
Vastaukset 13
- Anonyymi
Aattona otetaan glögiä, kuusen ympäri kierretään piirissä ja lauletaan Tonttujen jouluyö tip tap tahtiin taputtaen. Illan mittaan pukki saa kinkkua ja tontut piparia.
- Anonyymi
Kuulemma vielä koronaprotokollan takia osa tontuista puuttuu. Pukki on jo liukkailla.
- Anonyymi
Anneli valittiin yksimielisesti Lucia-neidoksi, vaikka myös Reino sai ääniä. Kummankin olemus tuo valoa ja lämpöä keskilaiturille ja vessapolulle.
- Anonyymi
Nyt ei vaan jaksa lähteä tuonne Saimaalle, heikot jäät.
- Anonyymi
Aperitiivina Reinon itse suunnittelema drinkki jossa Tapio-viinan seassa kelluu Annelin syksyllä itse poimimia puolukoita. Eli ei mitään käsidesiä niin kuin joskus arkena.
- Anonyymi
Vitamiinien saannista pidetään huolta joulunakin. Ja Reino pitää ainoastaan desin Tapiota kädessä.
- Anonyymi
Mistähän Kaunisaaresta on kyse. Suomessa lieneen Kaunisaaria toista sataa ja vierasvenesataminakin useampia.
- Anonyymi
Tämä on siinä Kajholmenin vieressä, minne joskus Kaunissaaresta leikkimielisellä kisalla uidaan.
- Anonyymi
Itä-Helsingin helmi, Kaunissaari.
- Anonyymi
Hyvää joulua keskilaiturin porukoille. Itse en päässyt nyt paikalle, kun satama jäätyi niin paksusti yllättäen. Ottakaa glögiä niin pysytte lämpiminä,
yt. Pera - Anonyymi
"kauneimpia joululauluja yhteislauluna" 😅
Kun Kaunissaaressa ollaan, yhteislauluksi käsitetään kännimölinä ja -örinä 🥴- Anonyymi
Olettamia paremmat on paikalla olleiden muistelot.
Keskilaiturilla lahjojen jaon jälkeen kuusen ympärillä kynttilän valossa laulettiin perinteisten suomalaisten joululaulujen ohessa alkuperäiskielisenä perinteikkäin, jo yli 300 vuotta vanha joululaulu, Stille Nacht, heilige Nacht. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olettamia paremmat on paikalla olleiden muistelot.
Keskilaiturilla lahjojen jaon jälkeen kuusen ympärillä kynttilän valossa laulettiin perinteisten suomalaisten joululaulujen ohessa alkuperäiskielisenä perinteikkäin, jo yli 300 vuotta vanha joululaulu, Stille Nacht, heilige Nacht.Kauniita muisteloita on teille jäänyt Joulun vietosta.
Tuon kuuluisan Joululaulun iästä hieman kommenttia.
” Sanat on kirjoittanut Joseph Mohr vuonna 1816, ja sävellyksen on tehnyt Franz Xaver Gruber vuonna 1818.”
Tuo tieto löytyi netistä, mutta Saksan kielen oppikirjassani Frau Holz sanoo, ” das Weihnachtslied wurde in 1816 in der Nähe von Salzburg geschrieben”.
Tämä rouva Roswitha Holz oli tuohon aikaan töissä kaupungin matkailutoimistossa, joten hän kyllä on varmaan perillä tuosta asiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561