Kuinka suuren voiman aiheuttaa auton ikkunalta lentävä 2€:n kolikko (m = 8,50 g), kun se pysähtyy törmätessään 15 m/s nopeudesta nollaan 0,1 sekunnin aikana?
Fysiikka kysymys
11
100
Vastaukset
- Anonyymi
Laske keskimääräinen kiihtyvyys ja sijoita arvot kaavaan.
- Anonyymi
Liikemäärän kaava: m*v = F*dt
- Anonyymi
Kysymyksen asetelma käytännössä jäi vielä hieman epäselväksi.
On suuri ero, lentääkö kolikko auton sisällä vai ikkunasta ulos. Auton ulkopuolella asiaan vaikuttaa vielä auton nopeus?
Onko tuo siis 15m/s kolikon muotoisen esineen tippumisnopeus?- Anonyymi
Noilla asioilla ei ole mitään merkitystä. Olennaista on vain, että 2 g painoinen esine törmää kimmottomasti ja pysähtyy 0,1 s aikana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noilla asioilla ei ole mitään merkitystä. Olennaista on vain, että 2 g painoinen esine törmää kimmottomasti ja pysähtyy 0,1 s aikana.
Siis 8,5 g painoinen, jonka nopeus on 15 m/s.
- Anonyymi
Tehtävänannossa käytetään suomenkielisiä sanoja ilman suomen lauserakennetta. Lopputulos ei ollut suomea.
erityisesti sana "nollaan" ei kuulunut kyseiseen ilmaisuun, ei yksiköttömänä, eikä olisi yksiköllisenäkään ollut järkevä. - Anonyymi
Tarkoitettaneenko tässä käsitettä "voiman impulssi". Se on F* delta(t) = delta(mv).
F* 0,1 = - 8,5*10^(- 3) * 15 mistä F = -127,5 * 10^(- 2) = -1,275 (N).Tuo miinusmerkki siis kertoo että F on nopeuden suunnalle vastakkainen.
Jos voima ei ole vakio niin impulssi on Int (0 <= t <= 0,1) ((F(t) dt). Integraalilaskun väliarvolauseen mukaan on olemassatuolla välillä piste T missä
F(T) * 0,1 = tuo integraali. Tämä on tietyssä mielessä voiman "keskiarvo" tuolla välillä,
F(T) = 1/0,1 * tuo integraali.- Anonyymi
Mielellään älkää antako kaavoihin sijoitettuja tuloksia näille kotitehtäviään palstalla ratkaiseville. He palauttavat läksynsä verkkosivuston kautta jolloin oikea vastaus riittää tuottamaan täydet pisteet.
Mitä enemmän näille annetaan valmiina vastauksia sitä suurempi osa palstan viesteistä tulee olemaan samaa laiskojen paraatia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mielellään älkää antako kaavoihin sijoitettuja tuloksia näille kotitehtäviään palstalla ratkaiseville. He palauttavat läksynsä verkkosivuston kautta jolloin oikea vastaus riittää tuottamaan täydet pisteet.
Mitä enemmän näille annetaan valmiina vastauksia sitä suurempi osa palstan viesteistä tulee olemaan samaa laiskojen paraatia.Ei haittaa, koska oikeata vastausta ei noin ala-arvoisesti laadittuun kysymykseen ole edes olemassa.
- Anonyymi
Ymmärtäen opittu ei unohdu.
- Anonyymi
Avaus on varmaan joku tyypillinen kotitehtävä.
Kiihtyvyyteen tarvitaan voima F = m a. Kiihtyvyys a on nopeuden v muutosnopeus dv/dt. Hyvä oletus on, että kiihtyvyys on vakio tässä tapauksessa. Nopeuden muutos dv= 0 -15 m/s (loppunopeus - alkunopeus) ja dt = 0.1 s. Eli a = -15/0.1 m/s^2. F = -150*0.0085 = -1.275 N. Voima on negatiivinen, koska nopeus vähenee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 26119601
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?462084- 1951523
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1371430- 281209
- 122968
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30922Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex82799Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82756- 75678