Suomea äidinkielenä puhuvana haluan olla sananvapaustaistelun eturintamassa ja käyttää niitä ilmaisuja joita myös vanhempani käyttivät.
Sananvapautta puolustettava
5
101
Vastaukset
- Anonyymi
Sananvapauteen kuuluu myös vastuu sanomisistaan. Mitä tahansa ei saa sanoa kenestä tahansa. Kirjoitusasun tulee olla asiallista ja ihmisiä arvostavaa ja asiaankuuluvaa. Mikäli aihe on esimerkiksi lypsykone niin silloin ei sovi kirjoittaa jääkiekosta. Politiikan keskustelupalstoilla ei sovi kirjoitella muista kirjoittajista.
- Anonyymi
Vain sinä olet tuota mieltä, että muista saa kirjoittaa herjaavaan sävyyn. Valvonta on onneksi samaa mieltä meidän asiallisten palstalaisten kanssa, ettei saa ja siksi olemme hyvillämme, että sinun asiattomat tekstisi ja nikkisi poistuvat. MOT. OKOKOKO
- Anonyymi
Käyttivätkö vanhempasi todellakin samanlaisia ilmaisuja kuin sinä täällä? En usko. Olisivat joutuneet hoitoon tai johonkin muuhun eristykseen. Sinulle ei tule ilmaisuistasi muita seuraamuksia kuin nikkisi sulkeminen päivittäin ja ilmaisujesi joutuminen roskakoriin samantien.
- Anonyymi
Teen aina kun näen epäasiallisen tekstin valvonnalle ilmoituksen. Helposti ne poistuvat ja aivan syystä. Palsta ei kaipaa herjauksiasi ja onneksemme valvonta on samaa mieltä.
- Anonyymi
köyhää on ollut jo vanhempiesikin kielellinen ilmaisu...
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637