Erikoisleiri 6 Kihniö

Sodan aikana toiminut Kihniön aitonevalla erikoisleiri 6. Tietääkö tästä joku paremmin jotain
91954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

oliko se jokin kommunisti leiri vai mikä???

Äänestä

Kävin töissä 70-90 luvuilla siellä Aitonevalla. Oli kauhea paikka ne paikalliset kommunistit ja kommari-isännät eivät muuta tehneet kuin juonittelivat ja valehtelivat muista työntekijöistä.

Äänestä

Ju ja kaikilla oli samanlainen jakoavain, ja hylsysarja. Harmi kun piti ruuvata pimeällä, ettei kukaan nähny. Ja tietty sitä nailonköyttäkin oli ullakot pullollaan.

Äänestä

Antoiko se yhtiö kaikille kihniöläisille jakoavaimen ja köyttä??? Mihin tarkoitukseen ne jaettiin?

Äänestä

meille on epäselvää et miksi Kihniöläiset olivat laitettu leiriin. Oliko siellä jotain heille pakkotyötä???

Äänestä

Mustalaisia yritettiin työn syrjään kiinni. Huonolla menestyksellä. Nyt 80 vuotta myöhemmin sama perseily jatkuu entistä pahempana ja he ovat vihervasemmiston erityis-suojelussa. Geeneissä heillä on rikollinen ja työtä vieroksuvia luonne. Se ei sieltä poistu milloinkaan. Aatuhan kyseiseen kansanryhmään leipääntyi kertaheitolla ja mustalaiset kärrättiin keskitysleireihin. Saksassa oli kyllä jo vuosikymmeniä ennen Hitlerin aikaa jo työleirejä mustalaisilla.

Äänestä
  • Yksi asia mistä norjalaiset ovat saksalaisille ikuisesti kiitollisia vaikka eivät voi sitä julkisesti sanoakaan

    Äänestä

millä siellä kihniössä kuvitellaan elävänsä ? Omalla tyälläkö?? Kyllä asia on niin et kyllä teidän valtio elättää siellä kaikenlaisilla maataloustukiaisilla ja valtion avuilla . Sosiaalimenot ovat suuret niin pieneksi kunnaksi joten kyllä siellä sossussa ravaa bemari ja mersumiestä terveisiä aatulta

Äänestä
  • Kuka sun muroihin on kussu, vai ookko muuten vaan katkera ihminen?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sodan aikana toiminut Kihniön aitonevalla erikoisleiri 6. Tietääkö tästä joku paremmin jotain

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu