Mänttä-Vilppulassa on joku urkkinut tietoja parin vuoden ajan noin 220 potilaan kohdalta. Hienoa.
Tietomurto sosiaali- ja terveyspalveluissa
13
1508
Vastaukset
- Anonyymi
No voi ei, nyt se tietää sun kupat sun muut sukupuolitaudit.
- Anonyymi
Ja keneltä on ne taudit saanu ja kelle tartuttanut eteenpäin.
- Anonyymi
Ei tuo ole tietomurto. Se tarkoittaa aivan muuta kuin luvatonta potilastietojen katseluja.
- Anonyymi
Juu urkinta ja tietomurto täysin eri asioita...täälä kylässä älykkyysosamäärä on 🙊tasoa.
- Anonyymi
Ihan sama, mutta ihmetyttää, että tuo tekijä on sanonut, ettei tehnyt sitä minkään erityisen syyn takia ja silti jatkoi 2 vuotta. Olisiko sittenkin tehnyt tiedoilla bisnestä.
- Anonyymi
Sillä on ollu juoruringissä paljon vaihtareita.Voipi olla ettei ole ainoa, joka jää kiinni naapureitten ja kylänmiesten tietojen katteluista.Kaikista kun jää lokitiedot kuka, kenen ja kuinka kauan istunto on asiakkaan kohdalla kestänyt.
- Anonyymi
Tiedän jo parinkymmenen vuoden takaa että eräs henkilö kun pääsi potilastietoihin käsiksi, niin katseli huvikseen potilastietoja ja naureskeli jos jollain oli vaikka peräpukamia ym. No rikos on jo vanhentunut kuten tekijäkin.
- Anonyymi
No tuskin kumminkaan jää ainoaksi. Uusia tulee ja osa saattaa jäädä kiinnikin kuten nyt.
"
Tiedän jo parinkymmenen vuoden takaa että eräs henkilö kun pääsi potilastietoihin käsiksi, niin katseli huvikseen potilastietoja ja naureskeli jos jollain oli vaikka peräpukamia ym.
"
Tämä henkilö taisi olla kumminkin niitä, joilla hauskaa piisasi vielä yläasteen biologian tunnilla, kun opettaja puhui vaikka eri sukupuolten sukuelimistä niiden oikeilla nimillä. Ja sitten todettuaan että tämähän on kivaa päätti hakeutua oikein alalle, että hauskaa piisaa töissäkin.
Meitä kun on joka junaan sekä osa menee väärään junaan jonne ei kuuluisi ja osa jää laiturillekin.
- Anonyymi
Joko on kirjeitä tullu, jossa pahoitellaan tapahtunutta ja saa esittää vahingonkorvaus-vaadetta?
- Anonyymi
Kukaan mitään mistään saa, älä nyt unta nää urpo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan mitään mistään saa, älä nyt unta nää urpo
Se oli sarkasmia🐵
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan mitään mistään saa, älä nyt unta nää urpo
Laki velvoittaa siitä ilmoittamaan,koska rikos.Äkkiä niitä kirjeitä rupes tuleen...olet todellinen 🐒aivo ja niitähän juntteja täälä riittää.
- Anonyymi
nosto
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512