Citikka kestää todella hyvin

Onneksi ihmiset pelkäävät ranskalaisia autoja janiitä saa edullisesti ostaa käytettyinä.

Perheen käytössä on kolme Citroenia. Kaikilla on ajettu paljon ja hyvin vähillä korjauksilla on selvitty. Öljyn tai jakoremmin vaihto ei ole minun mielestä korjausta vaan huoltoa.

Uusin on C4 Cactus HDI -14. Ollut meillä nyt kolme vuotta ja on tullut noin 100 tkm meillä ja yhteensä ajettuna on nyt 280 tkm. Ei vielä yhtään varsinaista vikaa ole korjattu tänä aikana. Etujarrut joutuu vaihtamaan alkuvuoden katsastukseen.

Vaimo ajaa työmatkansa C3 Picassolla -09. 1,4 bensakone ja ajettu autolla on 260 tkm. Ollut meillä vuodesta 2014 ja noin puolen kilometreistä on meidän ajoja. Tämän keulaan peruutti kuorma-auto työpaikan pihalla kaksi vuotta sitten ja siinä yhteydessä vaihdettiin lokasuokat, konepelti, umpiot, etuakselistoon osia ja uusi akku sekä jäähdytin. Varsinaisena korjauksena tähän on vaihdettu laturi kahteen kertaan.

Nuorison käytössä on vanhin auto Citroen C4 1,6 -05. Tällä autolla on ajettu jo yli 440 tkm. Auto hankittiin meille maaliskuun alussa-20 ja tällä on ehditty ajaa 25 tkm nuorison toimesta. Katsastukseen syyskuussa vaihdettiin etulaakerit ja alapallonivelet.
352407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Vittu ethän sä voi pokkanaamalla väittää että ranskalainen auto olisi hyvä...ranskalaiset autot aivan perseestä. saksalainen auton pitää olla. itselle tulee vuodessa 70tkm ja en ajaisi määrää ikinä ranskalaisella autolla.

Äänestä
  • Minullq oli kolme Citroenia peräkkäin. Xantia ja pari C5:sta. Jokainen oli aivan loistava ajettava. Pitkätkin matkat sujuivat väsymättä ja kyyti oli parasta sitten RolssRoycen. Nyt on alla Bemari. Onhan sekin aivan ok, kunhan tottui tähän tärinään.

    Äänestä

  • Kuka arvostaa ja mitä.

    Minä olen ajanut niin ranskalaisilla, saksalaisilla, japanilaisilla kuin italialaisillakin autoilla

    Jokaisessa on ollut jotakin hyvää, ranskalaisissa on ollut hyvää:

    -käytettynä edullinen ostohinta
    -ruosteettomuus
    -luotettavuus
    -talviominaisuudet
    -ajo-ominaisuudet
    -joskus jopa ulkonäkö
    -yleinen mukavuus
    -hiljaisuus
    -viattomuus, ja jos vikaa tulee, osat on edullisia

    Noita on vaikea laittaa kaikkia samaan pakettiin, mutta tällä hetkellä ajelen sellaisella. Sama auto ja 14. vuosi menossa, mitäpä hyvää vaihtamaan.

    Äänestä

  • Saksalaiset nyt eivät osaa tehdä muuta kuin päästöhuijauksia, saksalainen laatu jäi -50 luvulle, suuressa brittitutkimuksessa jossa TODELLA SELVITETTIIN KUINKA PALJON VIKOJA
    AUTOISSA ON , OLI KAIKKEIN HUONOIN AUTO BMW, TOISEKSI HUONOIN FIAT, KOLMANNEKSI HUONOIN AUDI, revi siitä !
    Luotettavin auto oli Peugeot ja Citroen oli luotettavampi kuin Mercedes Benz ja Toyota.
    Citroen on ollut ylivertaisesti varustettu saksalaisiin nähden koko ikänsä.
    Jousitus, mukavuus ja tilankäyttö ovat aivan omassa sarjassaan. Aktiivijousitus oli ensimmäisen kerran käytössä jo -70 luvun alkupuolella mallissa SM ei mennyt kuin parikymmentä vuotta kun se oli sitten Formula ykkösissä.
    Mitä teille sanoo nimi Mercedes ? No minäpä kerron! Sehän on ranskalainen naisen etunimi.Ja miten sitten liittyy tuohon automerkkiin. Kuuntelin kerran radiosta kuinka Daimler Benzin museon johtaja kertoi kuinka eräs ranskalainen kilpa-autoilija oli pitänyt kyseisen auton moottoria kilpailukykyisenä mutta itse autoa surkeana, hän oli vaatinut auton madaltamista, raide- ja akselivälin pidentämistä , antamiensa neuvojen ja niitten toteuttamisen myötä hän oli hyväksynyt auton ja tilannut niitä useita kappaleita, vaatien, että autot nimetään hänen tyttärensä mukaan MERCEDEKSIKSI, nimeä myöten on siis
    ranskalaiset joutuneet auttamaan sakuja. Citroen oli alusta saakka etuvetoinen ja ohjaus oli hammastangolla johon Mersukin siirtyi 1980 LUVULLA, eikä sekään heti onnistunut.
    Tuossa taannoin näin myynnissä Xantian jonka mittarilukema oli 740 000. Firmalla joka huoltaa minun sitikkani järjestysluvultaan 11, on huollon sijaisautona C5 jolla on ajettu yli puolimiljoonaa ja hienossa kunnossa. Yhden Audin olen eläessäni ostanut ja se kokemus riitti minulle. Uskonettä myös naapurini joka vietti joulunsa Audin konepellin alla on kanssani yhtä mieltä.

    Äänestä

  • Vittu, eihän noissa saksalaisissa ole edes valoja, saksalaiset eivät osaa muuta
    kuin päästöhuijauksia ja tekevät ruumiilla törmäystestejä !
    Ei ole holokaustit tuosta takapajulasta kadonneet.

    Äänestä

  • Kyllä voin . Saksalaista en uskaltaisi ostaa .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä voin . Saksalaista en uskaltaisi ostaa .

    ite pidän cx. ds. xm malleista.. Olisi joskus kiva istua cxän ja xmän takapenkeillä vaihtaa näihin öljyja ja renkaita

    Äänestä

Shitroen muka luotettavampi kuin Toyota HAHAA. Mitä mömmöjä sä oot oikein vetänyt? Valehtelet kuin Putin niin että korvat heiluu.

Äänestä
  • Tojota on melko keskinkertainen auto . Ominaisuuksiinsa nähden kallis .

    Äänestä

  • Pari miljoonaa kilometriä ajaneena Toyota ainut auto joka jättänyt tielle.
    On toki ranskalaisissa enempi ajankulua mutta paremmat istua ainakin selkävikaisen. vrt. Japsit ja Sakut

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tojota on melko keskinkertainen auto . Ominaisuuksiinsa nähden kallis .

    Toyota on aina ominaisuuksiin nähden kallis, mutta laatu maksaapi. Millä muulla autolla ajellaan 250tkm pelkillä perushuolloilla?

    Äänestä

Kaikilla perheen sitikoilla on kuulemma ajettu paljon? Kuinka paljon sitikalla ajaa ilman ongelmia?

Äänestä

Ajaako millään autolla ilman ongelmia? Jarrut ovat kulutusosia, samoin kytkin ja muutkin alustan osat. Tuulilasilla on myös suunniteltu käyttöikänsä. Kaikilla laitteilla ja komponenteilla on oma käyttöikänsä. Osa niistä vaihdetaan huolloissa loput on korjaamista. Myös se miten omistajat ovat vuosien saatossa ylläpitäneet autoaan vaikuttaa miten pitkälle autolla ylipäätään ajetaan.

Citroënin kori kestää yllättävän pitkään ruostetta vastaan. Onko vieläkään ruostumisen vuoksi hylättyä C5:sta? Muilla merkeillä on tässä kohtaa vielä melkoisesti opittavaa.

Äänestä

Jostain syystä kuitenkin Saksalaiset itse arvostaa citikoita pösöjä paljon. Käytet ranskikset pitää Saksassa paljon paremmin arvonsa kuin vaikka bemari.
Joku saman kokoinen pösö ja bemari onkäytettynä saman hintaiset vaikka uutena bemari aikaspaljon kalliimpi. Näin siis Saksassa.
Suomessa tilanne on eri koska Suomalainen tietää paremmin autojen hyvyyden kuin Saksalainen, eikö?

Äänestä

Sitikoilla ajellut yli 20v. Xantia, C4, C5 I, C5 III. No onhan niissä jotain vikojakin, ei sitä voi sanoa. Mutta nyt ollut toisena autona Golf, joka on ensimmäinen ja viimeinen VAG tuote mitä tähän taloon hankitaan. Vikoja joka paikassa vaikka ajettu vasta 130000.

Äänestä

Jos tarvitsee nelivetoista työjuhtaa arjessaan, niin Ranskalainen ei ole silloin mikään vaihtoehto. He eivät vaan sellaista nelivetoa osaa tehdä, jolla jotain tekisikin.

Äänestä
  • Jätetään nyt ne traktorit omaan ketjuunsa.

    Kun auton suunnittelija on heti aikojen alusta osannut määrittää tekniikan
    lakien mukaisesti että vetävien pyörien pitää olla siellä missä auton suurin
    paino ts. moottori on, ei nelivedolle ole kunnollisella tiestöllä mitään tarvetta.
    Erästä seikkaa näkee harvemmin kommentoitavan ja se on se mitä tekee
    esim mökkeilijä tai lomareissaaja autolla jossa tavaratilaa ei ole nimeksikään
    kuten on laita takavetoisten autojen suhteen.
    Olen itse eräänä tärkeimmistä kriteereistäni pitänyt sitä että pystyn autossani
    kuljettamaan tarvittaessa mökille suurtakin tavaramäärää tai jos ostan jonkun
    huonekalun se mahtuu autoon. Tässäkin suhteessa Citikka on ollut vuosikym-
    menet kilpailijoitaan edellä. Edellisessa Xsara Picassossani olen kuljettanut
    kaupasta mm kolmen istuttavan divaanisohvan tyttärelleni, tehkää perästä ?
    Nykyiseen Grand C4 Picassoon mahtuu vielä enemmän.
    Tosin tämä auto sisältää BMW;n kautta yhteistyönä naurettavan lapsellisen
    ketjulla varustetun jakopään, öljyä syövän moottorin sekä eräitä muitakin
    virheitä joihin pystyy vain saksalainen. Näistä erikseen mainittakoon se että
    jos citikassa on sähkövika siinä viallisessa osassa lukee joko Siemens Tai Bosch.

    Äänestä

Citikat on huonoja romuja.

Äänestä
  • Kyä näin on.

    Äänestä

Tojotastani en luovu. Lähti sitikan robottilaatikko helvettiin ja paaliin saatana.

Äänestä
  • robotti ei ole automaatti

    Äänestä

Libertee!! Ranskis yllättää ja Aasia vikisee!🤩😍🤩

Äänestä
  • Niin, korea-aasialaiset , ei japsit, Japsit ovat parempia kuin Ranskikset.

    Äänestä

Taksiautoilijat joutuvat miettimään näitä asioita työnsä puolesta. Tämä lienee syy ranskalaisten autojen määriin taksitolpilla?

Äänestä
  • Taksissa ei ratkaise asiakkaan mukava matka .

    Äänestä

Kummaskohan maassa on enemmän takseja ranskiksina. Ranskassa vai Suomessa. Niih.

Äänestä

Kyllä ne luotettavat autot löytyy toyota, honda, suzuki sektorilta. Jos sulla ranskan pulla kestää ilman remonttia niin kyse on silkasta tuurista.

Äänestä
  • Voit hyvinkin olla oikeassa. Arvostan ominaisuuksissa kuitenkin mukavuutta sen verran paljon että jätän nuo japanilaiset pomputtajat ostamatta. Tuppaavat ruostumaankin ikävästi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voit hyvinkin olla oikeassa. Arvostan ominaisuuksissa kuitenkin mukavuutta sen verran paljon että jätän nuo japanilaiset pomputtajat ostamatta. Tuppaavat ruostumaankin ikävästi.

    Moiset kommentit kertoo, että et ole omistanut tai koeajanut mitään japanilaista sitten 90-luvun.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Moiset kommentit kertoo, että et ole omistanut tai koeajanut mitään japanilaista sitten 90-luvun.

    Olen kyllä ajanut ihan 2000 luvun mallejakin.

    En tykännyt siitä huolimatta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen kyllä ajanut ihan 2000 luvun mallejakin.

    En tykännyt siitä huolimatta.

    Kyllä Mazda on todella mukava, nätti ja tosi hyvä ajaa, (2017vm Mazda 6). 173 000tkm eikä ruostetta missään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä Mazda on todella mukava, nätti ja tosi hyvä ajaa, (2017vm Mazda 6). 173 000tkm eikä ruostetta missään.

    Tilastojen mukaan Mazda on niistä riisikupeista (ne eivät ole koskaan autoja)
    kaikkein ruostuvin.

    Äänestä

  • No onpa minulla ollut sitten hyvä tuuri !
    Reilusti yli 2miljoonaa kilometriä takana ja yhtä Audia lukuunottamatta
    kaikki ajettu erittäin tyytyväisenä Citikoilla.
    Citikka on kaunis, tyylikäs, erinomainen ajettava, tilava jousitukseltaan kautta
    aikojen ylivertainan auto.
    Onkon muuten mersu tai Rolss Royce ostatellut tojolta jousitusta, - eipä niin?
    Mutta citikalta ovat jousituksen ostaneet sekä Rolss ja Bentley ja myös
    se mersu mutta ei niihin taksipilttuiden vehkeisiin, vaan muutamiin kallleimmista
    malleista mutta varat riittivät vain takajousitukseen ja korkeapainepumppuun.

    Äänestä

vanhat citikat kuten ds. cx. xm ovat nättejä. cx mallissa ihastuttaa se jousitus mikä siinä on

Äänestä

Olen ollut erittäin tyytyväinen Ranskalais-Kiinalaiseen Citroen C5:een. Toiminut moitteetta ja menee todella mukavasti sekä todella vähällä. Matkassa pääsee alle vitoseen rauhallisella ajolla joka on aika hyvin 1800kg painavalta autolta. Auto on siis farmari ja exclusive kaikilla herkuilla. Moottorina toimii 163 hevosvoimaa tarjoava 2.0HDI.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onneksi ihmiset pelkäävät ranskalaisia autoja janiitä saa edullisesti ostaa käytettyinä.

Perheen käytössä on kolme Citroenia. Kaikilla on ajettu paljon ja hyvin vähillä korjauksilla on selvitty. Öljyn tai jakoremmin vaihto ei ole minun mielestä korjausta vaan huoltoa.

Uusin on C4 Cactus HDI -14. Ollut meillä nyt kolme vuotta ja on tullut noin 100 tkm meillä ja yhteensä ajettuna on nyt 280 tkm. Ei vielä yhtään varsinaista vikaa ole korjattu tänä aikana. Etujarrut joutuu vaihtamaan alkuvuoden katsastukseen.

Vaimo ajaa työmatkansa C3 Picassolla -09. 1,4 bensakone ja ajettu autolla on 260 tkm. Ollut meillä vuodesta 2014 ja noin puolen kilometreistä on meidän ajoja. Tämän keulaan peruutti kuorma-auto työpaikan pihalla kaksi vuotta sitten ja siinä yhteydessä vaihdettiin lokasuokat, konepelti, umpiot, etuakselistoon osia ja uusi akku sekä jäähdytin. Varsinaisena korjauksena tähän on vaihdettu laturi kahteen kertaan.

Nuorison käytössä on vanhin auto Citroen C4 1,6 -05. Tällä autolla on ajettu jo yli 440 tkm. Auto hankittiin meille maaliskuun alussa-20 ja tällä on ehditty ajaa 25 tkm nuorison toimesta. Katsastukseen syyskuussa vaihdettiin etulaakerit ja alapallonivelet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu