Kyseessä on suhteellisen monimutkainen tekninen laite, jonka sisäisestä toiminnasta ei ole tietoa.
Mistä Kuopiossa saa hilanvitkuttimia?
24
752
Vastaukset
- Anonyymi
Monet käyttävät liian pieniä hilavitkuttimia niiden nopean ja sujuvan käytön vuoksi. Ammattilaiset ja harrastajat suosivat kuitenkin nimenomaan suurikokoista hilavitkutinta sen ylivoimaisen ulottuvuuden ja voimansiirron sekä väännön vuoksi. Lisäksi suurempiin malleihin on saatu sopimaan myös turboahdin, joten se löytyykin useimmista suurimmista malleista. Kookas hilavitkutin kestää myös paremmin standardijärjestelmissä syntyviä paineita.
- Anonyymi
Hilavitkuttimen toiminta perustuu joko liukukitkaan tai männän aikaansaamaan painevaikutukseen: kun hilavitkuttimen sovittaa kokoomalinjan vastakappaleeseen, liukuu hilavitkuttimen teräsuoja automaattisesti syrjään jääden vastakappaleen reunoihin, jossa se tiivistää liitoksen ulkoreunaa. Tämän vuoksi teräsuojan poistaminen ei ole mielekästä, vaikka se joidenkin mukaan onkin miehekästä.
- Anonyymi
En tiedä mistä saa Kuopiossa, mutta ehkä jostain verkkokaupasta löytyy tämä helppokäyttöinen hilavitkutin, käännät vain virran päälle, ja kone hoitaa loput:
https://www.youtube.com/watch?v=aqAUmgE3WyM- Anonyymi
Hieno oli juu tubessa.
- Anonyymi
Toi on ihan hyvä.
- Anonyymi
Hila-ketju lopetti jo vuosia sitten. Voi olla aika vaikea löytää. Hilavitkuttimia sen löytyy monenlaista. Minkäslainen laitetaan? Pistetäänkö pussiin tai pakettiin? Vai vedättekö käteen tässä heti?
- Anonyymi
Itseasiassa tuo hilavitkutin on kahden ihmisen keksintö.
Toisistaan tietämättä toinen keksi hilan ja toinen vitkuttimen.
Messuilla tapasivat ja päättivät yhdistää keksinnöt ja näin syntyi hilavitkutin.
- Anonyymi
On taas Niuvanniemen potilailta juttu lähtenyt lapasesta.
- Anonyymi
juttuketut tuppaa lähtemään käsistä ennemmin tai myöhemmin.
- Anonyymi
Oli niitä joskus siellä Karjalankadulla. Tekulla jotkut välittivät niitä. Laatu oli vähän niin ja näin, riippuen keksijästä. Minun hilavitkuttimeni olivat laadukkaita. Mutta tässä on nyt käynyt niin, että vanhemmiten en enää muista, miten se hyvä hilavitkutin tehdään. Piirustuksetkin kai menivät roskiin. Ja se Tekukin on romutettu.
- Anonyymi
Mikähän Niuvanniemen potilaiden terapipalsta tästä on htullut?
- Anonyymi
Thuhansien aiheiden thyyppi phäässyt thaas therapiasta phois.😁
- Anonyymi
Noeta-Hessu sano että Helliin konepaja tekköö niitä Itkonniemellä !
- Anonyymi
Helinin konepaja on Männistössä ei Itkonniemellä.
- Anonyymi
Kuopion ylpeyden ja maamerkin, Puijon tornin, avaamisesta yleisölle tulee kuluneeksi lauantaina 50 vuotta.
Torni oli teknisesti edelläkävijä, sillä valu tehtiin uudella tavalla liukuvaluna ja ravintolaosan pyörivässä osassa oli myös uudenlaisia teknisiä ratkaisuja. Torni oli valmistuessaan Pohjoismaiden ensimmäinen pyörivällä ravintolalla varustettu näköalatorni.
23-vuotias kuopiolainen insinööriopiskelija Kyösti Helin suunnitteli tornin ravintolaosan pyörivän koneiston. Tornin tilaajan idea oli, että ravintola pyörähtää ympäri kerran tai kahdesti tunnissa.
- Kysyin pitääkö pyöriä tarkasti kuin kello? Ei tarvi, naurahdettiin, nykyisin eläkepäiviään yhä Kuopiossa viettävä Helin kertoo.
Helinillä ei ollut mallia ratkaisulleen. Saksassa oli joku pyörivä rakenne, mutta ei samanlainen kuin Puijolla, hän muistelee. - Anonyymi
Insinööritoimisto oli suunnitellut pyörivälle koneistolle paikan samanlaiseksi kuin on teatterin pyörivässä näyttämössä. Näyttämö on kiinteä rakenne, mutta tornin lattia on kehä. Helin kertoo oivaltaneensa heti, että näyttämöidea ei toimi Puijon tornissa, koska jos yksikin henkilö astuu kehän reunalle, koneisto menee jumiin.
Helin suunnitteli koneiston poikkeuksellisesti kahden pyörärivin varaan.
-Tämä oli varmaankin yksi tekijä, että isäni yritys Helinin Konepaja sain työn tehdäkseen.
Ravintolaosa pyörii 40 kannatuspyörän varassa. Runkoon on kiinnitetty halkaisijaltaan noin 16-metrinen hammaskehä. Hammaspyörää on kutsuttu maailman suurimmaksi.
- Totta tai ei, mutta suurihan tämä on. Ei näin suuria maailmassa paljon ole, Helin myöntää.
Helin toimi itse vastuuhenkilönä koneiston asennuksessa, kun ravintolaosaa valettiin.
- Tällaista työtä ei voinut luovuttaa kenelle hyvänsä. Valvoin että pyörästöjen rakenteet, joihin pyörästöt vedetään kiinni, tulevat oikein. - Anonyymi
Työ oli vaativa, ja siksi pohjatyö tehtiin tarkasti, Helin kertoo.
Tornin ravintolaosan levitys valettiin jälkivaluna. Betoni kutistuu kuivuessaan, ja 40 pyörän pitää sattua oikeille kohdilleen. Pyörästön linjaamisessa meni asentajilta kaksi viikkoa.
Kun illalla lähdettiin töistä kotiin, pyörät olivat paikallaan. Mutta aamulla oli taas vähän virhettä, Helin kertoo.
- Virhe ei ollut suuri, mutta pidimme kiinni siitä, että pyörät asennetaan paikoilleen kymmenesosamillimetrin tarkkuudella.
Kun ravintolan pöydässä istuu, tuntee ajoittain nykäisyjä liikkeessä. Voitelun puutetta, epäilee Helin.
- Rakenne on herkkä liikkumaan. Hammaskehään on tullut myös vaurioita. Mutta sen voi luvata, että tämä pyörii seuraavat 40 vuotta!- Anonyymi
entä jos pyörien ohjauskulmat ovat muuttuneet ja kampeavat nupin pois paikoiltaan, joka sitten vierii vauhdilla Puijon mäkeä alas, hyppää hyppyrin nokasta ja lentää keskelle Kuopion toria, mutta toriparkin kansi ei kestä sitä painoa, joten parkkihallitkin luhistuvat kasaan ja nuppi on sitten kuopassa hirveän romukasan keskellä.
- Anonyymi
Ja sitten kysymys missä Speden elokuvassa laitettiin kierroksia lisää Puijon tornin ravintolaan?
- Anonyymi
Hilanvitkutin itsessään on aika fiksu vekotin.
- Anonyymi
Keksijät on Henrik Hila ja Vilhelm Vitkutin
- Anonyymi
Tässä taas yksi tuhansien aiheiden tyypin monista sivu persoonista
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682600
- 622562
- 681752
- 241577
- 201500
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91440- 151362
- 381213
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81167- 251086