Oikein suunnitelmallisella työnjaolla ministerit hakevat avustuskohteita maamme ulkopuolelta. Kohteita, jotka ovat valmiita riemulla nauttimaan suomalaisen venytetystä selkänahasta kaivetuista miljardeista.
Kun ministerien katse on suunnattu ulkomaille, heidän selkänsä takana kotimaassa tapahtuu paljon ja monimuotoista sellaista, mitä Marinin kaunis viisikko ei halua nähdä ja josta he eivät halua kuulla.
Miksi lastensuojelu on on ulkoistettu yhteiskunnan vastuusta. Miksi sille ei löydy rahaa, henkilökuntaa tai edes ajatusta. Itsetuhoiset, turvattomuutta kokevat lapset vaeltavat lyhyistä hoitojaksoista ja sijoituksista seuraavaan, vanhemmat ovat loppuun palaneita ja itsekin avun tarpeessa.
Nyt Tuppurainen Marin, Kiuru, Andersson ja Haavisto, keskeyttäkää nyt heti nämä EU-ja YK-urien ostamishankkeet ja ryhtykää suomalaisiksi ihmisiksi, jotka kykenevät tunnistamaan perheiden hädän ja tarjoaman apua.
Miljardit tarvitaan nyt kotimaassa. Jos ette ryhdy heti asiassa toimeen, saatte vaalien jälkeen vaskata puolueenne viimeisiä hippuja esiin. Se kansa, jota pidätte tyhmänä ja ajatte vaalilaiduntenne aitauksiin, herää ja näkee lastensuojelun toteutuneen kauhukuvan ja silloin puolueenne lippulaulut on vaalien jälkeen loppuun laulettu.
Marin, tilanne on häpeällinen hallitukselle ja pääministeripuolueelle. Apua lapsille ja heti!
Ministerit syleilevät maailmaa ja etsivät lahjoituskohteita miljardeille
17
63
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa paljon ihmisiä vailla työtä. Miksi Marin ei lähetä niitä Ukrainaan auttamaan sen kehittymistä länsimaaksi. Suomalaiset voisivat viedä demokratiaa Kiovan kaduille ja näin auttaa maata kehittymään.
Palkkaa voisi maksaa 4000 kuussa ja ilmainen ylöspito kuin Afganistanissa olleilla sotilailla. Kun aseet jätetään kotisuomeen ei tule tappeluitakaan paikallisten kanssa.
Tilastot kaunistuu ja Suomen maine läntisenä demokratiana kasvaa.- Anonyymi
Ennen seuraavaa Ukrainaa koskevaa kannanottoasi lue historijoitsija Anne Applebaumin historiallisen tutkielman nimeltä Punainen nälkä. Lukemalla sen, ymmärrät kenellä on vastuu Ukrainan tilanteesta. Sitä vastuuta eivät kanna suomalaiset, joten hoitakaamme omia asioitamme. Ja näin on syytä tehdä, sillä mitenkään varmaa ei ole, että suomalaisella lapsella elämä olisi parempaa kuin hänen ikäisellään lapsella Ukrainassa.
Suomalainen lapsi huutaa apua. Et taida kuunnella häntä, koska kuulet vain ulkomailta tulevat avunhuudot.
- Anonyymi
Ihmettelen kuinka tässä maassa muiden asiat ovat tärkeämpiä kuin oman kansan , miksi ei puhuta esim. miksi ihmisillä ei ole varaa ostaa edes tarvitsemiaan lääkkeitä yms. perusasioita tässä maassa , ilmeisesti omaa kansaa kohtaan voi olla välinpitämätön , siinähän nousisi ongelmat pintaan ja voisi niitä joutua ratkomaankin sitten , mediassakin ilmeisesti puhelin soinut aikoja sitten mistä saa kirjoittaa . kummasti jotkut uutisetkin loppuvat kuin seinään tässä maassa , voi vain arvuutella ketkä näitä asioita ohjailevat.
- Anonyymi
Maailman onnellisin kansa, jolla on onnettomat lapset. Lapset, joille tämä hetki on huono ja tulevaisuus näköalaton.
Näinkö vasemmisto vaalilaiduntaa tätä kansaa. Näinkö se varmentaa, että tulevaisuudessa on onnettomia köyhiä, joita on helppoa ajaa aitauksiin.
Marin tämä keinovalikoima on ollut käytössä toista vuosisataa. Olisiko aika uudistaa sosialidemokratia vai onko se mahdotonta tehdä ilman kannattajien karkaamista Kokoomukseen. - Taitaa muuten olla. - Anonyymi
Desanttikoirien hallitus nyt vallassa, joten jälki on sen mukaista.
- Anonyymi
Suomen on seisottava länsiliittouman rivissä , vaikka se ei omaa kansaa auttaisikaan.
Demokratiaa on vietävä itään , vaikka se joskus onkin vaatinut aseiden käyttöä , kuten Irakissa ,Libyassa ja Afganistanissa.
Lapsia Suomessa ehditään hoitaa kun on läntinen demokratia vallannut takapajulat ja vaalit pidetty.- Anonyymi
Ei. Nyt sinä olet väärässä. Elät lähetyssaarnaajien vuosisataa. Samalla varmaan uskot virallista vasemmistopoliittista propagandaa, jonka mukaan hallitus on hoitanut kaiken niin hyvin, että kukoistava hyvinvointimme turpoaa valuttaen laitojemme yli miljardeja rahaa muitten käyttöön.
Tuo propaganda on pelkkää paskaista valhetta. Lastensuojelumme on hävettävässä kriisissä, johon on pakko lähteä hyvin pian hakemaan syyllisiä. Kaikki tiedämme, että yhden lapsen heitteillejätöstä rangaistaan varsin ankarasti. Kysynkin, mikä on rangaistus tuhansien lasten heitteillejätöstä.
Tuota sopii nyt ryhtyä kiireesti miettimään Säätytalon lounailla. Elleivät ministerit näin tee, lähtee vaaleissa huone Arkadianmäeltä.
Marinin hallitus on voinut puuhastella koronapandemian suojassa omia uraunelmaleikkejään. Nyt on kuitenkin kuumat realiteetit sylissä. Samalla kun seuraavan virusmuunnoksen hyökyaalto iskee, raportti paljastaa lastensuojelumme laajamittaisen heitteillejättämisen, johon tuoreena syyllisenä on Marinin hallitus. Hallituksen syyllisyyttä varmentaa sekin, että kuuluvista hätähuudoista huolimatta hallituksella ei näytä olevan mitään suunnitelmia lasten aseman korjaamiseksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei. Nyt sinä olet väärässä. Elät lähetyssaarnaajien vuosisataa. Samalla varmaan uskot virallista vasemmistopoliittista propagandaa, jonka mukaan hallitus on hoitanut kaiken niin hyvin, että kukoistava hyvinvointimme turpoaa valuttaen laitojemme yli miljardeja rahaa muitten käyttöön.
Tuo propaganda on pelkkää paskaista valhetta. Lastensuojelumme on hävettävässä kriisissä, johon on pakko lähteä hyvin pian hakemaan syyllisiä. Kaikki tiedämme, että yhden lapsen heitteillejätöstä rangaistaan varsin ankarasti. Kysynkin, mikä on rangaistus tuhansien lasten heitteillejätöstä.
Tuota sopii nyt ryhtyä kiireesti miettimään Säätytalon lounailla. Elleivät ministerit näin tee, lähtee vaaleissa huone Arkadianmäeltä.
Marinin hallitus on voinut puuhastella koronapandemian suojassa omia uraunelmaleikkejään. Nyt on kuitenkin kuumat realiteetit sylissä. Samalla kun seuraavan virusmuunnoksen hyökyaalto iskee, raportti paljastaa lastensuojelumme laajamittaisen heitteillejättämisen, johon tuoreena syyllisenä on Marinin hallitus. Hallituksen syyllisyyttä varmentaa sekin, että kuuluvista hätähuudoista huolimatta hallituksella ei näytä olevan mitään suunnitelmia lasten aseman korjaamiseksi.Jopa Kansan Uutiset on huolissaan Ukrainan kansan kärsimyksestä . Kuka toisi rauhan Kiovaan on nyt kysymys , olisiko se Suomi rahoillaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jopa Kansan Uutiset on huolissaan Ukrainan kansan kärsimyksestä . Kuka toisi rauhan Kiovaan on nyt kysymys , olisiko se Suomi rahoillaan?
Rauha tarvitaan Kiovaan, mutta on turhaa kuvitella, että se voidaan tehdä rahalla. Ennen kaikkea ei meidän rahalla.
Mitäs, jos yritettäis pysyä Suomen lastensuojelussa. Eipä nyt paeta muun maailman ongelmiin.
- Anonyymi
Samaan aikaa, kun hallitus etsii menokohteita ulkomailta, oma kansa riutuu ja köyhyy.
Sylettää hallituksen linjaus.- Anonyymi
Aivan. Pääministeri heittelee populistisia täkyjä. Nyt päivän tuore pääministeritäky on sairaanhoitajien joulupyhäkorvauksiin puuttuminen. Suoraan päällekkäin ja ristiriitaisesti suhteessa sairaanhoitopiirin hallituksen tekemän päätöksen kanssa.
Miksi Marin toimii osaamattomasti ja häiriöitä aiheuttaen.
- Anonyymi
Lisää kaljaa täönne näin heti!Q!
- Anonyymi
Aivan uskomatonta keskustelun kulkua. Vihervasemmiston hallituspuolueitten kannattajat kääntävät keskustelun pois lastensuojelun katastrofaalisesta tilasta. Milloin Ukrainaan ja milloin minnekin.
Kysynkin, mikä tätä maata vaivaa. Eikö yhtään huoleta miljardit, jotka lahjoitettiin vastikkeettomasti Välimeren rikkaille maille ja miljoonat, jotka on jätetty sijoittamatta lastensuojeluun. Sopii ministerien Tuppurainen, Kiuru ja Marin miettiä tätä.
Ja Ukrainakirjoittajalle. Mene ja ilmoittaudu vapaaehtoiseksi sotimaan Ukrainan armeijassa..- Anonyymi
Missä ovat hallituspuolueitten kannattajat. Ei näy tässä keskustelussa. SDP, Vasemmistoliitto ja Vihreät. Eikö Kepukaan saa tai halua potkia teitä liikkeelle.
Pelkästään hylkäämmällä lastensuojelun tarpeet ja samalla lasten aseman, nämä hallituspuolueet häviävät seuraavan 20 vuoden aikana kaikki vaalit.
Sitten puoluejohtajat saavat partakoneen terällä raapia esiin puoluettaan vaalituloksista. Edellyttäen, että puolue on silloin vielä rekisterissä.
Demarit, Vassarit ja Vihreät. Älkää pitäkö tätä kansaa tyhmänä. Olisiko nyt vuoro puoluejohtajien pitää itseään tyhmänä.
- Anonyymi
Se nyt on ollut maassa poliittinen tapa että kun jossain vinkuintiassa joku vinkaisee ollaan rintaa röyhistäen setelitukku kädessä auttamassa, mutta kun kotimaassa pitäisi vähempiosaisien asiat panna kuntoon asenne muuttua ja lompakko sulkeutuu jotta kukaan ei saisi enempää ilmaisiksi kuin itse saa. Kun tuo kateuspykälä kasvaa maassa kasvaa eriarvoisuus ja köyhyys saa rehottaa. Jopa toistakymmentä tuhatta ansaitsevilla politiikoilla on tuo asenne juurtunut päätöksentekoon ja he ovat olleet valmiita leikkaamaan viimesijaisesta 5 satasesta ihmisiltä. Tuo nähtiin viimeksi valtiollisessa päätöksenteossa Sipilän kaudella ,jolloin toimet toteutettiin aktiivimalli luomalla .
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008229513.html- Anonyymi
Sipilän kausi meni ja on historiaa. Tätä hallitusta ihmettelen, säälin ja syytän. Vasemmisto jauhaa samaa teemaa vuosikymmen toisensa jälkeen. Demari puolustaa köyhää duunaria ja työtöntä taistelussa kavalaa rikasta porvaria vastaan. Ja hyväuskoinen duunari ja työtön odottaa loppuunkalutulla demarin vaalilaitumella toistuvien populistisen lupausten toteutumista.
Kuinka monesti vaalivoitto onnistuu pitämällä duunari työttömänä ja hänen lapsensa lastensuojelun unohtamana. Kuinka monesti ja pitkään polulistiset valheet voivat tuoda vaalivoiton.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802015
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1601735Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461696- 1231473
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1561248Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia531136Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen581010- 70919
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P26897- 15889