Karstulan homekoulusta Maaseudun Tulevaisuuden Viikkolehdessä

Anonyymi

Miksi koulut ja vanhat rakennukset homehtuvat? Ei se kosteus eristeisiin ja rakennelmiin tule muuten kuin sisältäpäin imemällä. Harvemmin vuotava katto on syynä.

Keskusteluissa tuskin koskaan otetaan tikunnokkaan koneellista ilmanvaihtoa.
Ilmanvaihtokoneet ja huippuimurit on ympätty vanhojen koulujen ja sairaaloiden katoille jälkeenpäin. Vanhoja kouluja ei ole teknisesti suunniteltu lainkaan koneellisen ja jälkeenpäin vielä "tehostetun" ilmanvaihtokoneen imulle.

Tällä tarkoitan sitä, että ilmanvaihtokoneet vanhoissa rakennuksissa imevät maailman puhtainta ilmaa sisälle, mutta rakennusmateriaalien läpi! Perustusten eristeet on tehty vanhoihin rakennuksiin lastuvillasta ja sementistä tehdystä harvasta risukasasta eli Tojalevyistä. Seinissä sitten kunnon sahanpuru eristeenä.

Tällaisten eristeiden läpi sitten imetään ilmanvaihtokoneella ulkoa ilmaa oli keli tai ilman kosteus ulkona mitä hyvänsä . On selvää, että 90% ulkoilman ilmankosteus tiivistyy tietenkin eristeisiin kun sitä sinne koneella imetään. Kun tuollainen kosteus ei pääse haihtumaan rakenteista, on seurauksena viimein homehtuminen.

Mitä tästä seuraa?
Kun maailman puhtainta ulkoilmaa imetään vanhojen homehtuneiden eristeiden läpi ilmanvaihtokoneella luokkahuoneisiin, sillä on hintansa jota me nyt maksamme.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/15065814/hirsirakenteinen-koulu

4

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuinkas käy kun -30° pakkasella ilmanvaihtokone imee rakennusmateriaalien läpi ulkoilmaa rakennuksen sisälle. Ilma törmää 20° lämpöisiin eristeisiin! Kosteus tiivistyy eristeisiin ja eristeet jäätyvät.
      Jäätyneet sahajauhot tai tojalevyt rakennuksen seinissä ja perustuksissa sulavat aikoinaan. Kuivamista saattaa tapahtua suotuisten ulkoilmojen ansiosta, mutta homehtuminen on tällaisen kuvaamani prosessin seurauksena kuitenkin todennäköisintä.

    • Anonyymi

      Voisikohan joskus kertoa asiat rehellisesti. Tämä prosessi ei todellakaan mennyt niin kuin lehti antaa ymmärtää. Kokonaisuudessaan hyvinkin surullinen tarina.

    • Anonyymi

      Näin se menee, totuuksia peitellään ja virheiden paljatuttua vastuunkantajat ovat hukassa.

    • Anonyymi

      Koneellinen ilmanvaihto huoneistossa.

      Maaseudun Tulevaisuuden Viikkolehdessä asiantuntija kertoo kuinka "harvan betonnilaatan" päällä ohuet eristeet kastuu, koska eriste on väärässä paikassa ainoastaan laatan päällä. Kyllähan yleisesti ainakin 30-luvulta lähtien laatan päälle ainoastaan on eristeet asetettu. Voin kokemuksesta sanoa, että eipä pidä tuo näkemys paikkaansa yleisesti ainakaan. Ei sitten alkuunsakkaan. Huonoa sisäilmaa vanhoissa kouluissa tyypillisesti parannettiin kesälomien aikana "tehostamalla"" ilmanvaihtoa - nostamalla ilmeisesti koneeseen kierroksia. Tuloksena oli entistä enemmän homeista ilmaa, homeisista rakentaista luokkahuoneisiin.

      Ennen koneellista ilmanvaihtoa oli sahajauho (turve/multa) yleinen tapa eristää ala ja yläpohjia satojen vuosien ajan. Styroksit ja Finnfoamit ovat olleet ihmiskunnalla käytettävissä vasta hyvin lyhyen rupeaman. Niiden erinomaisuudesta meillä ei ole kuitenkaan mitään näyttöä pitemmältä ajalta. Nykyinen rakennustyyli on kuitenkin toteutettava erittän huolellisesti, ettei missään tapauksessa tule ylimääräisiä ilmavuotoja, että korvausilmaa tulee huoneisiin absoluuttisesti vain sieltä mistä korvausilma on suunniteltukkin tulevaksi. Ilmanvaihtokoneelle on asetettu kyllä rajat, mutta kukaan ei valvo niitä. Siis ei kukaan! Kuka siis takaa, ettei styroksit ja muut nyky-eristeet eivät homehdu!

      Rakennuksen lopputarkastuksessa läpi menneitä tapauksia on olemassa. Tiedän tapauksia, että koneet on jätetty kokonaan säätämättä ja onpa ollut niinkin kova kiire, että korvausilmanottoaukolle jäänyt putken suojahattukin on unohtunut tulpaksi korvausilmaventtiilin alle. Ilmanvahtokoneen imusta syntyy alipaine huoneistoon jota vältetään säädettävillä korvausilmanventiileillä.
      Postiluukutesti on oiva tapa testata onko korvausilma oikein säädetty. Jos paperiarkki imeytyy luukkuun reeilusti kiinni, niin huoneiston ilmanvaihto kaipaa säätämistä, koska siellä on alipaine. Sama testi myös toiseen suuntaan kertoo ylipaineesta.

      Rakennusvalvojalla ei ole vastuuta muusta kuin että asiakirjat eivät kastu tai pala ja ovat hänellä tallessa. Jos ilmanvaihto ei ole balansissa, niin kone imee ilmaa kyllä mistä helpommin saa. Hyvin usein laittioiden, seinien ja eristeiden läpi. Noin jos huolimattomasti tekee tiivistykset. Tai ei itse ymmärrä yhtään mitään ilmanvaidon perusasioista. Rakennusvalvonta kuittaa ilmanvaihtoasiakirjat ainostaan saaduiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2398
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2074
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      2027
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1772
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      31
      1761
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      181
      1431
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      207
      1369
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1215
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      1002
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      1001
    Aihe