Nyt on valita keneltä haluaa ostaa.
Näissä ainakin myynnissä
Cittari
Löytötex
Villihinta
Jysk
Mekonomen
Bistro15
Tokmanni
Näissä ainakin myynnissä
Cittari
Löytötex
Villihinta
Jysk
Mekonomen
Bistro15
Tokmanni
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kenellä kuusikauppiaalla mahtaa olla edullisin metrihinta?
Kuusikaupassa 1 m korkuinen kuusi on eri hintainen kuin 2 m korkuinen kuusi, ja siksi hintoja on vaikea vertailla. Siksi pitää laskea kuusen hinta metriä kohden.
Pitäisi EU-direktiivillä edellyttää, että kuusen metrihinta kerrotaan myyntipaikalla, niin kuin makkarapaketissakin kerrotaan aina milohinta Sillä metrihinnalla kuluttaja voi sitten löytää parhaan hintatason eri kuusikauppiailta.-
Varmista ainakin se että kuusesi on suomessa kasvatettu. Kaiken maailman kuusia tulee keski euroopan suunnalta.
Torilla kesäisin kaikki myytävä mustikka on "suomalaista mustikkaa", vaikka suurin osa on niistä virolaisten noukkimia ja Virosta tänne tuotuja.
Joulukuusissa sama juttu. Mahdoton erottaa Tanskasta tai Virosta tuotua kuusitynkää kotimaisista, vaikka ne kotimaisina myydäänkin ihan aina.