koiranpennun madot (?)

Anonyymi

onko täällä muilla ollut koiranpennuilla matoja? oma pentuni hieman päälle 10vk kakkaa nyt vain tahmeaa/sitkasta limaa, välillä vetisempää. huomasin myös, että mukana on hieman kirkasta verta?
eilen 20.12. käytin eläinlääkärissä ja sain sieltä antibiootit ja pahoinvoinninestolääkkeet, kuinka nopeasti ab on alkanut teillä tehota? on saanut nyt siis eilen kaksi annosta ja tänään vasta yhden. madottaa ei ilmeisesti kannata ab-kuurin kanssa samaan aikaan, odottaa että aiempi kuuri loppuu?
ruoka maistuu hyvin pienelle, syö märkäruokaa joka toistaiseksi pysynyt hyvin sisällä, juo myös normaalisti ☺
tällä viikolla pitäisi siis madottaa, kun ensi viikolla olisi rokotus, mutta taitaa se siirtyä hieman eteenpäin.

3

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastauksia et nyt saa, kun tekstisi herätti vain kysymyksiä.
      Mistä tämä matodiagnoosi (?) on peräisin?
      Mitä eläinlääkäri arveli ripulin syyksi? Testattiinko mitään (esim. ulostenäytettä giardian tai niiden matojen varalta) vai arvuuteltiinko vaan?
      Onko ruokintaan tullut muutoksia viimeisten viikkojen aikana?
      Eikö eläinlääkärillä ollut mitään sanomista siihen, voiko sinun pennun madottaa antibioottikuurin aikana? Sille kun ei automaattisesti pitäisi olla estettä, mutta rokottaa ei voi ennen antibioottikuurin loppumista.

      • Anonyymi

        ei varsinainen matodiagnoosi, mutta ell määräsi antibiootit sen hoitoon kun ripulille ei ollut muutakaan syytä, esim. ruuan vaihto tai ei ole myöskään syönyt mitään ylimääräistä. ulostenäytettä ei testattu.
        ja ei sanonut madottamiseen muuta kuin sen että vatsan tulisi rauhottua ennen madotusta kun se itsessään aiheuttaa ripulia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ei varsinainen matodiagnoosi, mutta ell määräsi antibiootit sen hoitoon kun ripulille ei ollut muutakaan syytä, esim. ruuan vaihto tai ei ole myöskään syönyt mitään ylimääräistä. ulostenäytettä ei testattu.
        ja ei sanonut madottamiseen muuta kuin sen että vatsan tulisi rauhottua ennen madotusta kun se itsessään aiheuttaa ripulia.

        Paras neuvo, jonka sinulle tuon jälkeen voi antaa, on vaihtaa eläinlääkäriä.

        Myös antibioottikuuri itsessään altistaa ripulille, joten jännä, ettei mahdollisesti täysin turha antibioottikuuri haittaa lekuria, vaikka madotus haittaa. Kyllä se ripulin syy olisi syytä ollut selvittää esim. ulostenäytteestä eikä vain hakuammuntana antibioottikuureja määrätä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6904
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3806
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3498
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3445
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2949
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2654
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1854
    Aihe