Varmaan puolet osien vaihdoista on turhia nykyään. Kuulutko siihen joukkoon joka ei tiedä mitä testeri kertoo?
Ei ole tehty yhtään autoa jossa osan vika tai epänormaali toiminta näkyy tehtaan testerissä suoraan joka kertoo että tuo on rikki joka aiheuttaa häiriöt.
Yksi häiriö/toimimaton osa johtaa siihen että auton ajotietokone rekisteröi useiden osien häiriöstä.
Naurattaa lukea autofoorumeilla jossa vcds:llä luetaan vikatilaan menneen audin " koodeja" ja ostellaan osia sitten ihmetellään että vika ei poistunut. Tai mersun starilla tai bemarin.
Testerit ei kerro mikä osa on rikki/viallinen
6
154
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tiedä ja auto opn tdi vag 1.9 ja rikki on mutta liikkuu epävarmasti. Kauhein auto minkä olen omistanut. Vaihdan sen japsiin tässä kun säästän lisää rahaa. 4x4 malliseen kaiken lisäksi.
- Anonyymi
Toyota onkin ihan hyvä auto jonon vetäjä olet itse sen gay jonon BUAHAHHAAAA.
- Anonyymi
Kun lukee valmistajan omilla lukijoilla ja asian tuntevat asentaja tutkii, niin lähes aina osutaan oikeaan kohteeseen. Harrastelijat käyttävät joitain ylislukijoita ja muuta sinnepäin laitteita ja menevät vaihtamaan osua sen mukaan ja välillä menee pahasti pieleen.
- Anonyymi
Tässä kohtaa on perinteinen tee se itse asentaja vahvoilla. Pikkasen tarvitaan päättelykykyä ja ymmärrystä, missä tilanteissa jokin vikaantuu. Polttomoottorisessa autossa vika yleensä löytyy polttoaineen syötöstä, kipinästä ja ilmansaannista, siis ihan perinteinen vianhaku kolmikko. Joku se noista kolmesta yleensä on. Uutuutena on tullut saasteenpoistojärjestelmät.
Suuttimia ja puolia voi vaihdella keskenään, tällöin näkee siirtyykö vika viereiseen sylinteriin. Puolakasettiin tulee yleensä reikä eristeeseen ja se alkaa haisemaan. Polttoainepaineet selviää usein limupullon tai pullojen avulla. Imuvuoto jarrucleanerilla.
Ohjainlaitteessa on niitä perinteisiä releitä. Eikä kaikkia ole upotettu uretaaniin. Tosin ne ovat nykyään tinattu piirilevyy, niin tässä kohtaa joutuu oppimaan uusiakin taitoja. Partco Oy myy näitä releitä. Seuraavaksi tulee johtoviat, mutta hei. On niitä sähköjohtoja mittailtu jo vuosikymmeniä sitten ihan katkojankärkipeleissä.
Volkkarimiehille tiedoksi, että ikääntynyt akku aiheuttaa todella paljon sähköongelmia tämän konsernin laitteissa. Harvoin sitä koodilukijaa tarvitsee, mutta sen saa ihan tavallisesta älykännykästä, kun ostaa modeemin auton ja sen puhelimen välille. Näillä on menty pitkään ja autokin toimii sekä kelpaa katsastuksessa. - Anonyymi
Minulla simahti autosta akku ja CAN-väylän toimilaitteet alkoivat sekoilla. Merkkihuolto ehdotti jonkin kalliin ECUn vaihtoa. Vaihdoin itse akun ja ja taas auto pelitti.
- Anonyymi
On paljon vikoja, joita ei testerillä pysty toteamaan. Ammattitaito kunniaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893702
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1911460- 771397
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401080Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051020Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3251005- 45907
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86899- 98889
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en125852