Varmaan puolet osien vaihdoista on turhia nykyään. Kuulutko siihen joukkoon joka ei tiedä mitä testeri kertoo?
Ei ole tehty yhtään autoa jossa osan vika tai epänormaali toiminta näkyy tehtaan testerissä suoraan joka kertoo että tuo on rikki joka aiheuttaa häiriöt.
Yksi häiriö/toimimaton osa johtaa siihen että auton ajotietokone rekisteröi useiden osien häiriöstä.
Naurattaa lukea autofoorumeilla jossa vcds:llä luetaan vikatilaan menneen audin " koodeja" ja ostellaan osia sitten ihmetellään että vika ei poistunut. Tai mersun starilla tai bemarin.
Testerit ei kerro mikä osa on rikki/viallinen
6
98
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tiedä ja auto opn tdi vag 1.9 ja rikki on mutta liikkuu epävarmasti. Kauhein auto minkä olen omistanut. Vaihdan sen japsiin tässä kun säästän lisää rahaa. 4x4 malliseen kaiken lisäksi.
- Anonyymi
Toyota onkin ihan hyvä auto jonon vetäjä olet itse sen gay jonon BUAHAHHAAAA.
- Anonyymi
Kun lukee valmistajan omilla lukijoilla ja asian tuntevat asentaja tutkii, niin lähes aina osutaan oikeaan kohteeseen. Harrastelijat käyttävät joitain ylislukijoita ja muuta sinnepäin laitteita ja menevät vaihtamaan osua sen mukaan ja välillä menee pahasti pieleen.
- Anonyymi
Tässä kohtaa on perinteinen tee se itse asentaja vahvoilla. Pikkasen tarvitaan päättelykykyä ja ymmärrystä, missä tilanteissa jokin vikaantuu. Polttomoottorisessa autossa vika yleensä löytyy polttoaineen syötöstä, kipinästä ja ilmansaannista, siis ihan perinteinen vianhaku kolmikko. Joku se noista kolmesta yleensä on. Uutuutena on tullut saasteenpoistojärjestelmät.
Suuttimia ja puolia voi vaihdella keskenään, tällöin näkee siirtyykö vika viereiseen sylinteriin. Puolakasettiin tulee yleensä reikä eristeeseen ja se alkaa haisemaan. Polttoainepaineet selviää usein limupullon tai pullojen avulla. Imuvuoto jarrucleanerilla.
Ohjainlaitteessa on niitä perinteisiä releitä. Eikä kaikkia ole upotettu uretaaniin. Tosin ne ovat nykyään tinattu piirilevyy, niin tässä kohtaa joutuu oppimaan uusiakin taitoja. Partco Oy myy näitä releitä. Seuraavaksi tulee johtoviat, mutta hei. On niitä sähköjohtoja mittailtu jo vuosikymmeniä sitten ihan katkojankärkipeleissä.
Volkkarimiehille tiedoksi, että ikääntynyt akku aiheuttaa todella paljon sähköongelmia tämän konsernin laitteissa. Harvoin sitä koodilukijaa tarvitsee, mutta sen saa ihan tavallisesta älykännykästä, kun ostaa modeemin auton ja sen puhelimen välille. Näillä on menty pitkään ja autokin toimii sekä kelpaa katsastuksessa. - Anonyymi
Minulla simahti autosta akku ja CAN-väylän toimilaitteet alkoivat sekoilla. Merkkihuolto ehdotti jonkin kalliin ECUn vaihtoa. Vaihdoin itse akun ja ja taas auto pelitti.
- Anonyymi
On paljon vikoja, joita ei testerillä pysty toteamaan. Ammattitaito kunniaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831569Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721370Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2191332Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311291Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341019Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973- 89950
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123848