Harrastuksen uudelleen aloitus

Ajattelin aloittaa kartingin uudelleen. Joskus lapsena ajoin kun olin 10-13v ja nyt aikuisena ajatus aloittaa uudelleen hupi mielessä ja muistella vanhoja. Tarkoitus ostaa uusi auto.

Mikä olisi aikuiselle ilman tavoitetta ajavalle paras runko? Onko eroja. Kohtuullisen läheltä löytyisi ainakin Tony kart ja CRG? Toki tilaamalla varmaan saa minkä vaan.

Kaikki vinkit tervetulleita nyt kun joutuu itse huoltamaan myös auton.
51947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tervetuloa lajin pariin takaisin.

Käy vaan nyt ensin hakemassa sinua lähimmästä kaupasta.

Sieltä lähikaupasta saat sitten jatkossa ne kaikki varaosat ja nippelit että ajaminen onnistuu.

Sit jos ajaminen alkaa taas maistumaan ja autoja alkaa kulumaan useampi vuodessa. Voit jo ruveta kokeilemaan onko hinnoissa tai merkkien välillä ajettavuudessa sellaisia eroja mikä sinusta tuntuu mieluisalta.

Alkuun kannattaa pitää homma mahdollisimman helppona ja yksinkertaisena.

Äänestä

Molemmat tunnettuja merkkejä, OTK:n rungot (Tony ja Kosmic... värejä lukuunottamatta samoja) on suosittuja, mallit eivät vaihdu turhan tiuhaan ja jälleenmyyntiarvo on hyvä. Vantaan radan lähellä on uusi kauppa jossa ainakin kuukausi takaperin oli useita uusia esillä.

Äänestä

JOs ajattelet järkevästi et aloita uudelleen vaan alat rahoittamaan jotain nuorta alkuun. Olet ajosi ajanut jo lapsena ja kun et ole jatkanut ei sulla ole ollut paaloa lajiin.
Jos et kuitenkaan rahoita ketään niin revi rahasi ja päästä ne tuuleen pieninä palasina ja puhalla puhaltimella kasvoille tuulta samalla. Näin pääset helpommalla.

Äänestä

No nyt tuli kaikkien aikojen kommentti!

Äänestä

Mitenkäs siinä kävi alottajalla ? Onko talvenaikana rustattu härvelit kuntoon ? Vai kuuntelitko täältä viisaita neuvoja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ajattelin aloittaa kartingin uudelleen. Joskus lapsena ajoin kun olin 10-13v ja nyt aikuisena ajatus aloittaa uudelleen hupi mielessä ja muistella vanhoja. Tarkoitus ostaa uusi auto.

Mikä olisi aikuiselle ilman tavoitetta ajavalle paras runko? Onko eroja. Kohtuullisen läheltä löytyisi ainakin Tony kart ja CRG? Toki tilaamalla varmaan saa minkä vaan.

Kaikki vinkit tervetulleita nyt kun joutuu itse huoltamaan myös auton.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu